Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Quettar reaktywacja?

Julian C. Bradfield, zasłużony badacz języków Tolkiena, w roku 1980 wraz z grupą entuzjastów stworzył czasopismo lingwistyczne Quettar (tytuł w języku quenya oznacza ‚Słowa’). W istocie był to biuletyn Grupy Lingwistycznej (ang. Linguistic Fellowship) brytyjskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (ang. The Tolkien Society). Ukazywał się trzy do czterech razy w roku. Jest zatem Quettar jednym z najstarszych fanzinów lingwistycznych, które zajmują się badaniem języków Śródziemia. Jednak w 1995 ukazał się ostatni numer pisma (nr 49) i Quettar przeszedł w stan „przedłużającej się hibernacji”. Jego redaktor, Julian Bradfield, jest dziś moderatorem listy dyskusyjnej Tolklang.

Bradfield ogłosił ostatnio publikację II tomu zebranych archiwalnych numerów pisma Quettar. Wolumin liczy 112 stron i obejmuje numery 11-20 (pulikowane w latach 1981-1984). Wśród tekstów znajdziecie m.in. legendarny już list od Christophera Tolkiena, w którym syn pisarza zaprezentował cyfry tengwarowe!

Aby zamówić archiwalne numery Quettara w dwóch woluminach zajrzyjcie na stronę czasopisma. Warto przy tym poznać indeks pisma, w którym Antony Appleyard wynotował wszystkie podejmowane tematy.

Wolumin I, który zawiera numery 1-10 (z lat 1980-1981) kupicie tutaj.
Wolumin II, który zawiera numery 11-20 (z lat 1981-1984) kupicie tutaj.

Wolumin III ma się ukazać do października b.r., a nr IV oraz V pojawią się najpewniej w styczniu i kwietniu 2009.

Julian Bradfield pisze o swoich planach przemienienia magazynu drukowanego Quettar w magazyn internetowy. Dawne pismo zostało zawieszone z dwóch powodów – za przyczyną nawału pracy zawodowej wydawcy i przez brak nowych materiałów do druku. Internet stał się głównym forum dla lingwistycznych dyskusji i wiele mediów tradycyjnych zaczęło w tym czasie przeżywać kryzys. Lista mailingowa TolkLang, której moderatorem jest redaktor Quettara, działała jeszcze z sukcesem przez pięć lat od zawieszenia pisma. Ostatecznie i to interetowe miejsce stało się nieaktywne, gdy w począku XXI w. pojawiły się nowocześniejsze fora dyskusyjne.

Bradfield uważa, że tradycyjny fanzin drukowany, ukazujący się kilka razy do roku, nie znajdzie dziś wielu odbiorców. Istnieje jednak wciąż nisza, która oczekuje na wypełnienie. Wydaje się, że internetowy fanzin lingwistyczny (wyglądający jak strona internetowa z artykułami w formacie PDF) może znaleźć swoich autorów i czytelników. Chodzi o pismo, w którym publikowane będą artykuły pisane w sposób tradycyjny, obszerniejsze niż wpisy na forach, a jednocześnie łatwiejsze do czytania niż na stronach internetowych w rdzaju Ardalambion.

Oczywiście istnieje już jedno takie pismo internetowe. Chodzi o Tengwestie. Po co jeszcze jeden e-magazyn? Bradfield dwie dwie odpowiedzi. Po pierwsze Tengwestië jest związane z redaktorami rękopisów J.R.R. Tolkiena, których asygnowało Tolkien Estate. Ten team ma, jak wiemy, swoje bardzo wyraźne poglądy na temat tego, jak powinno wyglądać publikowanie tekstów Tolkiena. Nie przysparza mu to popularności u innych, mniej respektujących prawa autorskie, badaczy. Po drugie Quettar nigdy nie miał pretensji, żeby być pismem naukowym. Był fanzinem, w którym artykułom naukowym towarzyszyły teksty lżejsze. Jednym z najważniejszych, oryginalnych elementów w Quettarze była na przykład kaligrafia elficka. Jeden z pierwszych autorów, który do pisma wysyłał swoje kaligraficzne dzieła jest dziś członkiem Society of Scribes and Illuminators (Towarzystwa Skrybów i Iluminatorów).

Odrodzenie pisma jest możliwe tylko wtedy, gdy znajdą się chętni do współpracy. Julian Bradfield zaprasza wszystkich chętnych do reaktywowania Quettara w formie elektronicznej. Z Julianem możecie się skontaktować przez email i za pośrednictwem jego strony. Oto dane redaktora Quettara:

email: jcb@dcs.ed.ac.uk

adres: Julian Bradfield

Dept. of Computer Science
University of Edinburgh
The King’s Buildings
Mayfield Road
EDINBURGH
U.K. EH9 3JZ

Kategorie wpisu: Lingwistyka, Nowości wydawnicze

Brak komentarzy do wpisu "Quettar reaktywacja?"

Zostaw komentarz