Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wywiad z Johnem Rateliffem

johnrateliff_mug.jpgKolejny ciekawy wywiad z autorem The History of the Hobbit ukazał się na stronie internetowej tolkien-online.com. O samej książce pisaliśmy wielokrotnie (tutaj) a na łamach Elendilionu przytaczaliśmy dwa wywiady z Johnem Rateliffem. Tym razem możemy dowiedzieć się miedzy innymi, jaki jest stosunek Rateliffa do Christophera Tolkiena i jakie są jego poglądy na rzekomo archaiczny styl i warsztat pisarski autora Hobbita. Padają również pytania o samą prace nad The History of the Hobbit, oraz o źródła z jakich autor czerpał informacje do swojej książki. Zapraszamy.

Kategorie wpisu: Tolkienowski internet, Wywiady

2 Komentarzy do wpisu "Wywiad z Johnem Rateliffem"

Hyalma, dnia 17.01.2008 o godzinie 20:15

Co mnie osobiście najbardziej zaciekawiło w tym wywiadzie –
1) To, co Rateliff pisze o stosunkach między „Hobbitem” a Legendarium. Około 1930 roku koncepcja Śródziemia była bardziej gibką, niż późniejsza. Pisząc „Hobbita”, Tolkien pożyczał elementy z Legendarium, nie mając na myśli, że to będzie miało wpływ na Quentę. Dopiero dzięki publikacji „Hobbita” te elementy zostały „kanonizowane”. Ale trzeba zauważyć, że te elementy znajdowały się w „Hobbicie” z samego początku – to znaczy, że „Hobbit” od razu był częścią Legendarium.
2) Rateliff nie zgadza się z wizją Carpentera, który przedstawia Tolkiena, jak człowieka ślamazarnego, piszącego regularnie i powoli. Zdaniem Rateliffa, Tolkien pisał intensywnymi i krótkimi „wybuchami”, zwykłe podczas wakacji, a resztę czasu jego pracy leżały nieruchome w szufladach.

M.L., dnia 17.01.2008 o godzinie 21:20

Kto wie, czy te odkrycia Ratelieffa, nie należą do najważniejszych. Do tej pory żylismy pod dyktatem tez Carpentera, które przyjmowaliśmy nie co na wiarę, jak sie wydaje błędnie. Dlatego z ciekawością czekam na następny tom książki Gartha.

Pozdrawiam

M.L.

Zostaw komentarz