Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Miłość do Tolkiena prowadzi do pierścienia….

scull_hammond.jpgCzasami książka czytana w dzieciństwie bądź młodości, może rzucić na czytelnika czar, który nie opuści go do końca życia… W rożnych okolicznościach i w rożnym czasie Wayne Hammond i Christina Scull czytali dzieło oksfordzkiego filologa i pisarza – Johna Ronalda Reuela Tolkiena – i ich życie zmieniło się na zawsze. Hammond, od 1976 roku asystent bibliotekarza w Chapin Library of Rare Books, przeczytał po raz pierwszy Hobbita i Władce Pierścieni jako nastolatek wychowujący się w Cleveland w Ohio (U.S.A). Jego fascynacja saga o Śródziemiu sprawiła że zaczął zbierać książki Tolkiena, jak i te o Tolkienie, by później zacząć pisać samemu o nim. Drużyna i pierścień były następne… Jako członek Tolkien Society poznał Christine Scull, angielkę która posiada nie tylko potężna kolekcje tolkienowskich książek, ale również sporą wiedzę o samym Tolkienie (wszystko zaczęło się od lektury The Lord of the Rings w wieku 13 lat) porównywalną z nim. Pobrali się w 1994, rok później Scull przeszła na wcześniejsza emeryturę, odchodząc z biblioteki Sir John Soane’s Museum w Londynie i przeprowadziła się do Williamstown. Przy wsparciu ich własnej, połączonej prywatnej biblioteki (15,00 woluminów !) ten małżeński zespól nie ustaje w pracach nad pogłębianiem wiedzy o Tolkienie. Kiedy Hammond poświęca się pasji wieczorami i w weekendy, Skull pisze w pełnym wymiarze godzin. W takim trybie pracy wspolnie wydali miedzy innym; wydanie z okazji 50-lecia rocznicy publikacji The Lord of the Rings oraz Roverandom i Farmer Giles of Ham, The Letters of J.R.R., J.R.R. Tolkien: Artist & Illustrator, The Lord of the Rings: A Reader’s Companion, oraz wydanie niedawno dwutomowe dzieło (2300 stron) The J.R.R. Tolkien Companion and Guide.

Co jest takiego w książkach Tolkiena, co przyciąga do nich tak mocno Hammonda i Scull? Ona oswiadcza że to jego piękny czysty angielski (beautifully clear English) oraz całkowicie zmyślony świat. Ciągle słyszy odzwierciedlenie archetypów w jego historii i docenia jej złożoność (jak sama zaznacza, to nie powieść w stylu- żyli długo i szczęśliwie, tam jest żal i strata.

O The Lord of the Rings Hammond mówi: To zajmująca i dobrze opowiedziana historia, napisana przez jednego z mistrzów języka angielskiego.

Tak wiec dwójka tych wybitnych tolkienowskich badaczy używając swoich talentów i pasji, nieustannie trwa w poszukiwaniu nowych faktów, dzieląc się nimi z nami – szukającymi nowego światła.

Teks tłumaczony ze strony: www.collegenews.org

Strona małżeństwa: www.mysite.verizon.net/wghammond/

Ciekawy wywiad na stronie Tolkien Library

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski

4 Komentarzy do wpisu "Miłość do Tolkiena prowadzi do pierścienia…."

M.L., dnia 26.11.2007 o godzinie 21:54

W Aiglosie nr 6, wiosna/lato 2006, jest obszerny dwunastostronnicowy, wywiad z Christina Scull i Wayne’em Hammondem.

Pozdrawiam

M.L.

Mellorn, dnia 29.11.2007 o godzinie 16:10

W Polsce też mamy przykład ‚miłości do Tolkiena prowadzącej do pierścienia’ ^^

Galadhorn, dnia 29.11.2007 o godzinie 16:25

I to nie jeden… :) I na Hobbitonie, i u Elendilich Tolkien połączył kilka par. A nawet są już na świecie albo w drodze dzieci pochodzące z takich tolkienowskich miłości… Nienorko i Wrooblonku, jeżeli to czytacie – bardzo ciepło Was pozdrawiam. Pozdrowienia też dla elfów i Nifrodel oraz innych par, które miłość do Tolkiena doprowadziła do pierścienia… :)

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Plany Scull i Hammonda, dnia 12.12.2007 o godzinie 17:12

[…] tym sympatycznym małżeństwie badaczy Tolkiena pisaliśmy niedawno w naszym serwisie (tutaj). Christina Scull i Wayne G. Hammond posiadają własną stronę internetową pt. wayne & christina, […]

Zostaw komentarz