Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziś Dzień Świętego Brendana!
Audycja Elendili FM już w piątek!

Logo radia Elendili FMDziś (16 maja) dzień św. Brendana! Radio Elendili FM przygotowuje z tej okazji kilkugodzinny program wypełniony m.in. opowieściami o Świętym, relacjami z pierwszej lektury Dzieci Húrina, konkursami, w których wygrać można m.in. książkę o św. Brendanie, opracowanie o sztuce celtyckiej, płyty z muzyką celtycką oraz last but not least angielskie wydanie pierwszego tomu The History of the Hobbit! Nagrody ufundował nasz przyjaciel z Irlandii, Telperion! Z Waszych głośników popłynie też muzyka celtycka oraz tolkienowsko-celtycka! Zapraszamy na „fale eteru” dnia 18 maja, w piątek, od godziny 18.00. Więcej informacji już wkrótce tutaj.

Prawosławna ikona św. BrendanaBrendan to postać szczególnie bliska profesorowi Tolkienowi. J.R.R.T. interesował się postacią św. Brendana, który żegluje na Zachód w poszukiwaniu Ziemskiego Raju jak żeglowali marynarze w Tolkienowej mitologii. Motyw krainy szczęśliwości na Zachodzie, który obecny jest w legendach o św. Brendanie i w mitologii Tolkiena ma swoje źródło w wierzeniach Celtów z Wysp Brytyjskich. Zainteresowania Tolkiena zaowocowały napisaniem poematu Imram, który został pięknie przełożony na polski przez Adaneth. Imram został opublikowany po raz pierwszy w czasach, gdy ukazał się WP, czyli w 1955 r. Brendana Tolkien wspomina też w The Nameless Land (1924-1927) oraz w przypisach do The Lost Road. W The Notion Club Papers znajdziemy wiersz pt. The Death of St Brendan.

Na Forum Elendilich istnieje dział poświęcony dyskusjom i refleksjom chrześcijańskim. Nosi on nazwę Bractwa Świętego Brendana – łac. Fraternitas Sancti Brendani.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski

Brak komentarzy do wpisu "Dziś Dzień Świętego Brendana!
Audycja Elendili FM już w piątek!"

Zostaw komentarz