Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Elenna – ‚Ku Gwieździe’
Nowa polska encyklopedia tolkienowska w Internecie

Powstaje nowa witryna internetowa, do tworzenia której zaproszeni są wszyscy miłośnicy Tolkiena w Polsce, którzy podłączeni są do Internetu. Twórcy serwisu, który będzie nosił nazwę Elenna (w quenya znaczy to ‚Ku Gwieździe’), zdają sobie sprawę z trudności, jakie przed nimi stoją. Sama nazwa witryny nawiązuje przecież do łacińskiej sentencji Per aspera ad astra ‚Przez trudy do gwiazd’ (choć ma też tolkienowskie konotacje – Elenna to nazwa Númenóru, Gwiazda zaś jest godłem łączącym Przyjaciół Elfów). Jeżeli chciał(a)byś im pomóc, dołącz do moderatorów i redakcji tej encyklopedii. Kuba „Athrandir” Dobranowski – pomysłodawca tego projektu – zamieścił dziś w Sieci ogłoszenie, którego fragment brzmi:

Kolejny projekt, nad uruchomieniem którego pracujemy od pewnego czasu, będzie działał na zasadach znanych z Elendilionu oraz Wikipedii. Elenna (‚Ku Gwieździe’), czyli wolna tolkienowska encyklopedia internetowa stanie się następnym serwisem, którego treść może dowolnie modyfikować każdy Internauta. Chcielibyśmy stworzyć kolejną kopalnię informacji na temat tolkienowskiego świata. Na początku zadziałamy jednak odwrotnie niż górnicy. Wspólnymi siłami musimy stworzyć źródła encyklopedycznych informacji na temat Ardy, czerpiąc pełnymi garściami (ale w sposób uczciwy) z innych miejsc: książek, fanzinów, Internetu. Aby jednak nie doprowadzić do przerostu formy nad treścią, potrzebujemy osób, które będą sprawowały pieczę nad Elenną. (…)

Więcej szczegółów już wkrótce na stronie Elenna.

Kategorie wpisu: Tolkienowski internet

2 Komentarzy do wpisu "Elenna – ‚Ku Gwieździe’
Nowa polska encyklopedia tolkienowska w Internecie"

Vimes, dnia 16.05.2007 o godzinie 1:28

Myślę że taki serwis powinien był powstać kilka lat temu ale i tak uważam to za świetny pomysł. Przyznam się że sam kilka razy myślałem nad stworzeniem czegoś takiego ale nigdy nie starczało mi wytrwałości żeby coś takiego stworzyć. Może to i dobrze… W każdym bądź razie mam nadzieje że nowy serwis będzie odpowiedzią na kiepskie w mojej opinii encyklopedie śródźiemia. Nie chce tu potępiać konkretnych pozycji ale chodzi mi o to że te rzeczy nie wyczerpują materiału… Nowemu serwisowi życzę powodzenia

M.L., dnia 16.05.2007 o godzinie 9:23

Projekt tematycznej encyklopedii internetowej w tym wypadku tolkienowskiej, ma o wiele więcej sensu, niż encyklopedie ogólne typu Wikipedii. Szczerze mówiąc do samej Wikipedii jestem sceptycznie nastawiony, tymczasem encyklopedia teamtyczne, typu Encyclopedia of Arda, przy wszystkich, drażniących czasem brakach i opóźnieniach we wprowadzaniu modyfikacji, maja o wiele więcej sensu, przede wszystki, ze względu na lepsze możliwości weryfikacji haseł wprowadzanych przez internautów.

Pozdrawiam

M.L. (MumakiL)

Zostaw komentarz