Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Musical The Lord of the Rings na deskach Teatru Royal w Londynie!

W końcu, po czterech latach nieprzespanych nocy producenta, Kevina Wallace’a, po nieudanej zeszłorocznej serii przedstawień w Toronto, po czterech miesiącach prób generalnych i sześciu tygodniach pokazów przedpremierowych ostatecznie 19 czerwca musical Władca Pierścieni zostanie wystawiony na deskach londyńskiego teatru! – Theatre Royal na West Endzie. To zdaniem znawców tej formy sztuki największy i najdroższy, najbardziej spektakularny i najambitniejszy projekt teatralny w historii musicalu. Produkcja kosztowała około 25 mln dolarów!

Skala przedstawienia przytłacza – kosztująca milion funtów szterlingów, 40-tonowa obrotowa scena, na której stworzono aż 17 sekcji, 50 aktorów, 19 muzyków, 60 osób obsługi poza sceną w czasie każdego przedstawienia, 504 kostiumy i 256 zmian kostiumów podczas spektaklu!

Najbardziej zaskakuje chyba jednak fakt, że reżyser Matthew Warchus i jego kolega scenarzysta, Shaun McKenna ponad tysiąc stronic Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena przerobili na trzygodzinny spektakt pełen śpiewu, tańca, latających bohaterów, walk, akrobacji, chodzenia na szczudłach, efektów specjalnych i „hobbitowania”. Najbardziej porusza chyba sama muzyka. Odpowiedzialny za projekt muzyczny jest Kevin Wallace. Zaprosił on do współpracy hinduskiego kompozytora A.R. Rahmana i słynny fiński zespół folkowy Värttinę.

Aragorn i Arwen :: Gandalf

Próby trwają oficjalnie od 14.00 do 22.15, ale reżyser, producent i inni najbardziej zaangażowani w produkcję pracują teraz po 17 godzin każdego dnia! I tak jest od kilku miesięcy! Gdy we wrześniu ubiegłego roku trwały przesłuchania kandydatów do musicalu, kierowano się ścisłymi kryteriami. Np. osoby, które mają grać hobbitów muszą być w wieku 16-35 lat i nie mogą być wyższe niż 170 cm. Wymagania są wygórowane. Dotyczą one też sprawności fizycznej. Gollum grany przez Michaela Therriaulta pojawia się na scenie w nietypowy sposób: zjedzie z wysokości 50 m na niewidocznych linach. I nieważne, że autor cierpi na lęk wysokości. Ciągle pojawiają się problemy spędzające sen z powiek producentów. Na przykład Balrog… Ta kosztująca 100 tys. funtów postać tarasuje obrotową scenę, gdy wyłania się w ogniu spod podłogi. Jest wiele problemów, które muszą być rozwiązane przed czerwcem.

Gollum :: Hobbitki

Saruman i jego orkowie

Premiera bowiem już niedługo. W Theatre Royal na londyńskim West Endzie. Bilety już od 15 funtów. Więcej szczegółów tutaj (strona Daily Mail).

 

Forum Elendilich zaprasza do dyskusji o musicalu: tutaj.

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie

6 Komentarzy do wpisu "Musical The Lord of the Rings na deskach Teatru Royal w Londynie!"

tomgoold, dnia 28.04.2007 o godzinie 9:44

Chyba więc najwyższy czas pomyśleć o wspólnym wyjeździe zainteresowanych tolkienistów do Londynu?;-)

Galadhorn, dnia 28.04.2007 o godzinie 9:46

Gdyby wyjazd udało się połączyć z musicalem, byłoby bosko. Już niebawem przedstawimy szczegóły wyjazdu miłośników Tolkiena do Anglii.

Gurthiriel, dnia 07.05.2007 o godzinie 17:59

Varttina?! Super!

olinek242, dnia 20.08.2007 o godzinie 13:14

Byłam na tym spektaklu i naprawde polecam.Tylko jedna uwaga .Te bilety za 15 funtów to są za najgorsze miejsca ( ja za swój zapłaciłam 42.50 funtów ale się opłacało) z tego miejsca było świetnie widac jak genialnie skontruowana jest scena. W pewnym momęcie przyszły na widownie potwory(nie wiem jak sie nazywają bo ja nigdy nie oglądałam filmu ani nie czytałam książki)nawet jeśli ktoś nic nie zrozumie to i tak jest fajnie bo oni śpiewają tańczą a poszczególne kawałki sceny podnosiły sie i opadały.
PS.Ja już planuje iśc drógi raz tylko teraz kupie leprze miesca

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Musical The Lord of the Rings, dnia 21.11.2007 o godzinie 20:48

[…] pisaliśmy w naszym serwisie o musicalu The Lord of the Rings. Wielu z nas zapewne chciałoby mieć możliwość obejrzenia choćby fragmentów widowiska. Dziś na […]

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Słynny musical tylko do czerwca!, dnia 22.03.2008 o godzinie 21:19

[…] 19 czerwca 2007 r. bazuje na powieści Tolkiena pt. Władca Pierścieni. Opisaliśmy go dokładnie tutaj. Muzykę do tego znanego tolkienistom musicalu skomponował A. R. Rahman i grupa muzyczna z Finlandii […]

Zostaw komentarz