Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

U Niepokalanej w Warwick.
W rocznicę ślubu państwa Tolkienów

Przypominamy Wam wpis sprzed kilku lat. Jednocześnie odsyłamy do naszego dziennikarskiego śledztwa, które pozwoliło poznać wpis ślubny państwa Tolkienów z księgi parafialnej kościoła Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Warwick: „Po raz pierwszy oglądamy akt ślubu państwa Tolkienów” (in English, по-русски) oraz „Tajemniczy świadek”.

edith1916

tolkien1916Początek wiosny. Dzień 22 marca 1916 roku. Warwick. W miejscowym kościele katolickim pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (St Mary the Immaculate) odbywa się skromny ślub. Uroczystości przewodniczy miejscowy proboszcz, ks. William J. Murphy. Ślubu udzielają sobie 24-letni John Ronald Reuel Tolkien i 27-letnia Edith Mary Bratt. Oto jak ten dzień opisuje H. Carpenter w swojej biografii Tolkiena (polski przekład A. Sylwanowicz):

Ślub Ronaldowi Tolkienowi i Edith Bratt udzielił ojciec Murphy po porannej mszy w środę 22 marca 1916 roku. Wybrali środę, ponieważ w tym właśnie dniu znów się spotkali w 1913 roku. Miało miejsce niefortunne zdarzenie: Edith nie zdawała sobie sprawy, że podpisując się w księdze będzie musiała podać nazwisko ojca, a jak dotąd nie powiedziała Ronaldowi o swoim nieprawym pochodzeniu. Stojąc nad księgą uległa panice i wpisała nazwisko wuja, Fredericka Bratta, nie potrafiła jednak wymyślić nic, co mogłaby wpisać do rubryki „Stanowisko lub zawód ojca”, zostawiła ją więc niewypełnioną. Potem powiedziała Ronaldowi prawdę. „Chyba kocham Cię z tego powodu jeszcze czulej, żono moja”, napisał do niej, „ale musimy w miarę możności o tym zapomnieć i zawierzyć Bogu”. Po ślubie pojechali do Clevedon w Somerset, gdzie mieli się zatrzymać przez tydzień. W przedziale oboje wypróbowali na odwrocie telegramu z życzeniami różne wersje nowego podpisu Edith: „Edith Mary Tolkien”… „Edith Tolkien”… „Pani Tolkien”… „Pani J.R.R. Tolkien”. Wyglądało to wspaniale.

warwick

Jak w Tolkien and the Great War opisuje całe wydarzenie John Garth (str. 134-135), z uwagi na Wielki Post, który wciąż trwał 22 marca (jak i w bieżącym roku), nie odbyła się tego dnia msza ślubna. Do takowej doszło dopiero w pewną kwietniową niedzielę po Wielkanocy 1916 r., w kościele św. Jana Chrzciciela (St John the Baptist) w miejscowości Great Haywood (w mitologii Tolkiena było to elfickie Tavrobel). Specjalnego ślubnego błogosławieństwa udzielił wtedy parze ks. Augustine Emery.

W roku 2009 odwiedziłem w Warwick kościół, w którym Państwo Tolkienowi ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Znalazłem tam kilka śladów, które wiążą się z Tolkienem.

Oto sam kościół od strony West Street (patrz mapa w newsie Tolkienowski spacer po Warwick):

p1010127p1010118(1) Tutaj wnętrze kościoła i zbliżenie na ołtarz, przy którym Ronald i Edith udzielali sobie ślubu; (2) Witraż Niepokalanie Poczętej Maryi nad ołtarzem głównym; (3) Tolkieniana, które udało mi się znaleźć w kościele – tabliczka pamiątkowa dotycząca proboszcza, który udzielał ślubu Tolkienom – ks. Murphy’ego oraz inskrypcja z celtycką nazwą Warwick (Caer Gwar), która to nazwa zainspirowała stworzenie elfickiej nazwy Warwick (Gwâr, Mindon Gwar).

p1010119p1010120Kościół katolicki w Warwick wybudowano w 1860 r. Projekt wyszedł spod ręki słynnego architekta Edwarda Welby’ego Pugina, syna jeszcze słynniejszego Augustusa Welby’ego Pugina (współautora Izby Gmin w londyńskim parlamencie). Kościół składa się z głównego budynku świątyni, aneksu (dziś centrum społeczności parafialnej) oraz przejścia do katolickiej szkoły (Saint Mary’s Primary School). Kopia aktu małżeńskiego państwa Tolkienów jest do obejrzenia w Kaplicy Męczenników.

031709125153

p1010125

 

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

11 Komentarzy do wpisu "U Niepokalanej w Warwick.
W rocznicę ślubu państwa Tolkienów"

Galadhorn, dnia 22.03.2009 o godzinie 12:44

Szkoda, że nie zachowało się żadne zdjęcie ze ślubu. Ale oni byli wtedy tacy biedni, że chyba nie mogli sobie pozwolić na taką pamiątkę :(

Tom Goold, dnia 23.03.2009 o godzinie 15:46

Galu, wspaniały news! Widzę, że w planowanej na 2012 powtórce tolkienowskiej wyprawy do Anglii zobaczymy kilka nowych miejsc:)

Raferian, dnia 23.03.2009 o godzinie 18:50

Ja tą relację, chwalę sobie za zdjęcia (tak te znalezione jak i pstryknięte samemu). Twierdzisz też Galu, że szkoda, iż młodzi Tolkienowie nie mieli zdjęcia ślubnego. Fakt. Szkoda. Ale skoro mamy ich samych z tego okresu, a także wnętrza świątyni, to już chyba nasza wyobraźnia powinna jednak stanąć na wysokości zadania, czyż nie?…

-R.
:)

Venea, dnia 24.03.2009 o godzinie 10:25

Ciekawy news.

Faktycznie szkoda, że nie ma zdjęć ze ślubu, ale Rafer ma racje…Nawet gdyby tak pomyśleć to i tak wiele byśmy nie zobaczyli… zdjęcia ślubne albo robiło sie w studiu albo jedno rodzinne w plenerze. Prawdopodobnie by sie nawet nie uśmiechali, o zdjęciu w kościele lub na ewentualnym weselu niebyło wtedy mowy.. Choć ciekawi mnie suknia pani młodej. Nawet jeśli nie było ją stać na wyszukaną suknie to mogłabyć ciekawa. ( moda tamtych czasów była interesująca)

TAO, dnia 24.03.2009 o godzinie 11:19

Co do zdjęcia ślubnego itp. oprawy. Nie zapominajmy, że był drugi rok wojny, bardzo wyczerpującej gospodarczo. Zaś fotografia wówczas, nawet w czasie pokoju, to było dość kosztowna przyjemność. A także – że ślub był cichy i skromny, choćby dlatego, że rodzice obojga młodych nie żyli. Co do wesela – sądzę, że go nie było, bo Wielki Post, zresztą – dla kogo? Wesela wyprawia się dla krewnych, są one „zaślubinami rodzin”.

Ankali, dnia 24.03.2009 o godzinie 12:18

A ja myślę, że dobrze że takich zdjęć nie ma. Nawet teraz (a może szczególnie teraz) trudno o ładne, zrobione z wyczuciem i smakiem zdjęcie ślubne. Tolkien zresztą chyba nie był miłośnikiem osiągnięć współczesnej techniki, zaś estetą był na pewno. Więc mógł też nie być fanem fotografii.
Dzięki za ten tekst… przypomniał mi się mój własny ślub, z którego (celowo i z własnego wyboru) też nie mam zdjęć.

TAO, dnia 24.03.2009 o godzinie 16:17

Tolkien nie był entuzjastą techniki, widząc wcześniej i ostrzej niż inni negatywne strony jej rozwoju, ale z jej osiągnięć korzystał chętnie, choć wybiórczo. A sądząc z liczby zachowanych zdjęć, Tolkien przynajmniej w późniejszym okresie życia nie miał oporów przed pozowaniem fotografom.

Galadhorn, dnia 01.04.2009 o godzinie 23:11

Jutro po poludniu znowu odwiedzam ten kosciol. Moj cel to sfotografowanie aktu slubu Panstwa Tolkienow. Trzymajcie kciuki. Pozdrowienia z kwitnacej Anglii.

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Po raz pierwszy oglądamy zapis ślubu państwa Tolkienów!, dnia 10.04.2009 o godzinie 1:22

[…] obchodziliśmy kolejną rocznicę ślubu Ronalda i Edith Tolkienów. Z tej okazji pojawił się u nas pamiątkowy wpis. Kilka tygodni później odwiedziłem ponownie kościół Niepokalanej Maryi w Warwick. Pojawiłem się tam […]

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Впервые опубликовано свидет, dnia 13.04.2009 o godzinie 10:16

[…] была посвящена памятная запись. Несколько […]

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » For the first time we can see the marriage certificate of Mr and Mrs Tolkien!, dnia 15.04.2009 o godzinie 0:24

[…] March 22, we celebrated another wedding anniversary of Ronald and Edith Tolkien, and a commemorative entry was made for the occasion. A few weeks later I visited the Catholic Church of Saint Mary Immaculate […]

Zostaw komentarz