Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Symboliczny nagrobek

Symboliczny nagrobek Arthura Reuela Tolkiena w Birmingham oraz uwagi o rodzinie jego ojca, Johna Benjamina Tolkiena. O grobie A. Tolkiena w Bloemfontein serwis Elendilion pisał tutaj.

Grob_JBTolkiena04Grob_JB_Tolkiena05_grudzien2009Poszukując informacji o przodkach J.R.R. Tolkiena, natrafiłem na wzmiankę o jego dziadku, Johnie Benjaminie Tolkienie, pochowanym na cmentarzu Key Hill w Birmingham, a potem – na zdjęcie istniejącej do dziś płyty nagrobnej, które we wrześniu zeszłego roku umieścili na stronie Find a Grave angielscy krajoznawcy Julia i Keld Smedegaard. Następnie od Dicka Empsona z Towarzystwa Przyjaciół Cmentarza otrzymałem dodatkowe informacje i zdjęcia, które tu zamieszczam:

Napisy na płycie głoszą:

Frank Tolkien
born July 28th 1864
died April 24th 1867
Howard Charles Tolkien
born December 27th 1866
died October 27th 1867
The beloved children of
John Benjamin and Mary Jane Tolkien
of Handsworth

Also
Arthur Reuel Tolkien
their son
who died at Bloemfontien, South Africa
February 15th 1896
aged 38 years

Also the above named
John Benjamin Tolkien
who died August 1th 1896
aged 89 years

Also of
Mary Jane Tolkien
who died February 13th 1915
aged 81 years
Nearer my God to Thee

Also
Wilfrid Henry Tolkien
who died August 8th 1938
aged 68 years.

Wszystko wskazuje na to, że rodzina J.R.R. Tolkiena, a także jego biografowie nie wiedzą o istnieniu tego grobu, skoro w drzewie genealogicznym potomków J.B. Tolkiena, zamieszczonym  w J.R.R. Tolkien. Companion and Guide, nie podano daty zgonu Wilfreda Tolkiena, a daty życia Franka i Howarda podano ze znakiem zapytania i częściowo błędnie. Wskazuje też na to zupełna nieświadomość tego, że Arthur Reuel Tolkien ma w Anglii symboliczny nagrobek (grób ten jest w widoczny sposób opuszczony).

Cmentarz Key Hill mieści się w pobliżu dzielnicy Jewellery Quarter i wraz z pobliskim Warstone Lane jest najstarszym samodzielnym cmentarzem Birmingham (wcześniej funkcjonowały tylko cmentarze przykościelne). Wytyczono go w 1836 r. Był to cmentarz „nonkonformistyczny”, tj. przeznaczony dla wiernych wyznań innych, niż anglikańskie (dla anglikanów przeznaczony był Warstone Lane). Grób rodziny J.B. Tolkiena jest blisko głównego wejścia (od Icknield Street) przed drugim skrzyżowaniem i narożnikiem katakumb.

Tadeusz A. Olszański

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

3 Komentarzy do wpisu "Symboliczny nagrobek"

Galadhorn, dnia 25.01.2010 o godzinie 15:34

Tadeuszu, wspaniałe odkrycie. Trzeba będzie tam się udać, gdy znowu znajdziemy się kiedyś w Birmingham. Dziękujemy za newsa! Cieszę się, że mogłem pomóc w jego umieszczeniu w serwisie.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » The Symbolic Grave, dnia 02.02.2010 o godzinie 20:23

[…] Wiadomość ta w wersji polskojęzycznej znajduje się tutaj. […]

Undómiel, dnia 24.09.2012 o godzinie 22:48

Witam.. z miłą chęcią dodałabym nieco aktualniejsze zdjęcie z cmentarza Key Hill (zrobione wczoraj) oraz dokładną lokalizację ale zwyczajnie nie wiem jak to zrobić:) może ktoś pomoże????
Niegdyś, po przeczytaniu powyższego artykułu postanowiłam odwiedzić to miejsce i o dziwno znalezienie tego nagrobka okazało się dla mnie niesamowicie trudne;) ponad godzinę chodzenia po cmentarzu w strugach deszczu.. ale udało się!:)

Zostaw komentarz