Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Sigurd i Gudrún: Piotr Cieśliński o powstawaniu okładki

O okładce polskiego wydania Legendy o Sigurdzie i Gudrun pisaliśmy już tutaj. Dziś jej autor, grafik Piotr Cieśliński opowiada o procesie jej powstawania. Zapraszamy do lektury przeprowadzonego przez nas wywiadu.

lsgPiotr Cieśliński: Kilka słów na temat powstawania okładki. Otóż gdy tylko dostałem „zlecenia na Tolkiena” (z czego bardzo się ucieszyłem, w końcu to jest Nazwisko), pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było wyszukanie w sieci okładki angielskiego wydania i wszelkich materiałów na temat samej książki. Zdjęcie znajdujące się na okładce oryginału (z tego co kojarzę, to chyba ornament z drzwi jednego z niewielu zachowanych drewnianych skandynawskich kościołów) może i jest ładne, ale moim zdaniem było to lekkim pójściem na łatwiznę, szczególnie jeśli chodzi o Tolkiena. Przejrzałem też materiały na temat samej sagi, bohaterów i innych ciekawych rzeczy związanych z Sigurdem oraz Gudrun. Możliwość wykonania ilustracji przedstawiającej postacie, z góry odrzuciłem – w końcu książka bazuje po części na dawnej skandynawskiej sadze, więc powinna wyglądać bardziej poważnie, jak księga, nie jak następna książka fantasy. Jedyny „przedmiotowy” element jaki postanowiłem zostawić, to Gram, miecz Sigurda, nawiązujący co prawda do późniejszego „miecza rozdzielającego męża i niewiastę”, ale w dawnej kulturze skandynawskiej bardzo ważnego, jako symbol powszechnego natenczas kultu siły, walki i herosa. Z doborem „modelu” nie było problemu – każdy człowiek, który kiedykolwiek miał w ręku miecz w celu innym niż tylko ubrudzenie łapami głowni, wie czym różni się broń wczesnośredniowieczna od późnośredniowiecznej. Zdobienia miecza, mimo że stanowiły kiedyś o jego ekskluzywności, praktycznie porzuciłem, aby miecz bohatera nie przypominał ozdobnego kiczu na ścianę, a niepozorny z wyglądu pradawny artefakt. Aby nawiązać bardziej do kultury skandynawskiej, tak jak w oryginalnej okładce użyłem jako wzoru ornamentów ze ścian i drzwi jednego z Norweskich drewnianych kościołów, jako że tego typu ornamentyka zachowała się tam w najlepszym stanie, a samo zdobione drewno jest niejako następnym stałym elementem kojarzonym ze skandynawskim średniowieczem (zdobione słupy, drzwi i ściany w hallach, łodzie, meble, malowane tarcze itd). W tle, pod typografią, widać skopiowany ornament przedstawiający najprawdopodobniej kucie miecza Sigurda. Jak już zdążyliście rozszyfrować, runy (futhark) biegnące dookoła okładki to tytuł książki przetłumaczony na język norweski.

Dlaczego norweski? Może dlatego, że ten kraj najbardziej kojarzy mi się z kulturą północnego wczesnego średniowiecza. To chyba tyle. Ogólnie okładka powstała dość gładko i bez problemów – dawne fascynacje wczesnym średniowieczem były tutaj trochę pomocne (choć wiedza nieużywana zanika i musiałem trochę poszukać).

cieslinskiPiotr Cieśliński jest projektantem, ilustratorem i art directorem firmy Dark Crayon, która specjalizuje się w projektowaniu okładek, logotypów, plakatów, oraz całej rzeszy innych rzeczy potrzebnych sprawnie działającym wydawnictwom (i nie tylko im).

Kategorie wpisu: Nowości wydawnicze, Twórczość fanów, Wywiady

5 Komentarzy do wpisu "Sigurd i Gudrún: Piotr Cieśliński o powstawaniu okładki"

Eldil, dnia 28.10.2009 o godzinie 0:55

Podoba mi się ta okładka.
Już się zaczynałem bać, że będzie po prostu okładką angielską z polskimi napisami.

Tom Goold, dnia 28.10.2009 o godzinie 9:02

Bardzo ciekawy wywiad. Panu Piotrowi gratuluję, bo ciągle rzadko się zdarza żeby polska okładka książki była ciekawsza od oryginału. No i jak widać za jej realizacją stał ciekawy pomysł. Gratuluję! Już nie mogę się doczekać polskiego wydania.

Galadhorn, dnia 28.10.2009 o godzinie 10:01

Telperionie, dzięki że trzymasz rękę na pulsie. Wspaniale mieć tak aktualne newsy! Dzięki Ci wielkie! Warto by było może przełożyć tego newsa na angielski, coby zainteresować naszym Grafikiem anglojęzycznych fanów Tolkiena, prawda?

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Wywiad z Agnieszką Sylwanowicz Jutro polska premiera Legendy o Sigurdzie i Gudrun, dnia 12.11.2009 o godzinie 0:53

[…] dla naszych drogich Czytelników niespodziankę. Po wywiadzie z Piotrem Cieślińskim, autorem okładki (tutaj) oraz po wiadomościach o premierze (tutaj) i oprawie graficznej książki (tutaj) prezentujemy […]

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Wywiad z Agnieszką Sylwanowicz, dnia 18.11.2009 o godzinie 11:59

[…] dla naszych drogich Czytelników niespodziankę. Po wywiadzie z Piotrem Cieślińskim, autorem okładki (tutaj) oraz po wiadomościach o premierze (tutaj) i oprawie graficznej książki (tutaj) prezentujemy […]

Zostaw komentarz