Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkienowie przybyli do Anglii z… Gdańska!

Zapraszamy do przeczytania tekstów o genealogicznych poszukiwaniach dawnych Tolkienów na blogu TOLKNIĘTY:

„Tołkiny (*Tolkyn, Tolksdorf) – zarys dziejów”
„Peter Tolkynen (ok. 1440)”
(o najdawniejszym przykładzie występowania nazwiska Tolkyn/Tolkien)
„Tolkin (1540) w Legitten k. Królewca”
„John Benjamin Tolkien (1752-1819). Moje poszukiwania przenoszę do Anglii”
„John Benjamin Tolkien i Mary Wall – ślub w 1781”
„Gravell & Tolkien”
„Daniel Gottlieb Tolkien 1747 (Gdańsk!) – 1813 (Londyn)”
„Daniel G. Tolkien and Johann B. Tolkien, sons of Christian Tolkien from Gdańsk/Danzig!”

augustiiiDzięki wieloletnim badaniom genealogicznym nasz redaktor, Rysiek „Galadhorn” Derdziński dokonał dziś wielkiego odkrycia! Tolkienowie przybyli do Anglii, do Londynu z… Gdańska, gdy z głównego miasta Prus Królewskich w Rzeczypospolitej stawały się w dobie I rozbioru, w czasach ekspansji Królestwa Prus miastem w Prusach Zachodnich. Krewnym J.R.R. Tolkiena, który urodził się jeszcze w Gdańsku był Daniel Gottlieb Tolkien (1747, Gdańsk – 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753-1819), który był prapradziadkiem Profesora (być może i on urodził się w Gdańsku). Ojciec Daniela i Johna nie mieszkał chyba w Anglii, skoro nie zachowały się żadne zapisy na jego temat. Dan (bo tak go w skrócie nazywano Daniela Gottlieba Tolkiena) ożenił się 7 kwietnia 1782 z Ann Austen (która była świadkiem na ślubie brata Daniela, Johna) w kościele St Sepulchre w londyńskim Holborn (pierwszy angielski kościół rodziny Tolkienów w Anglii). Był współwłaścicielem firmy produkującej zegary, która nazywała się Gravell & Tolkien. Pierwsi angielscy Tolkienowie z tej linii byli nonkonformistami religijnymi z Kościoła Wesleyańskiego. Ich parafią był kościół St Sepulchre, który możecie dziś odwiedzać podczas wycieczek do Londynu.

Można te informacje zestawić z legendą rodzinną Tolkienów, którą opisuje w biografii Profesora Carpenter:

Wśród Tolkienów krążyły różne opinie na temat przyczyn i czasu przybycia ich przodków do Anglii. Jedna z najbardziej prozaicznych głosiła, że nastąpiło to w 1756, kiedy Tolkienowie uciekli przed inwazją pruską z Saksonii, gdzie mieli swoje majątki (…)

(H. Carpenter, J.R.R. Tolkien.Wizjoner i marzyciel, str. 23)

Wszystko pasuje! Tylko troszkę to przez pokolenia pomieszano. Daniel i Johann (John) urodzili się w Prusach Królewskich w czasach unii personalnej polsko-saskiej (1697-1763, z przerwą w l. 1706-1709), za panowania Augusta III. Być może uciekli do Anglii statkiem z Gdańska. Inwazja pruska to I rozbiór Polski w 1772, gdy Prusy zabierają Rzeczypospolitej Prusy Królewskie (ale bez Gdańska i Torunia).

Pasuje to też do dygresji Tolkiena z jego pracy „Angielski i walijski” w Potworach i krytykach:

Nie jestem Niemcem, choć moje nazwisko jest niemieckie (…) a po dwustu latach „krew” pochodząca z Saksonii i Polski jest prawdopodobnie pomijalnym składnikiem fizycznym.

(J.R.R. Tolkien, Potwory i krytycy, str. 223)

Tak! – zarówno Daniel Gottlieb Tolkien jak i być może Johann Benjamin Tolkien (prapradziadek Profesora) pochodzili „z Saksonii i Polski” czyli z państwa unii sasko-polskiej Augusta III Wettina! Wszystko nam pasuje!

sepulchreKościół St Sepulchre w Holbornie,
kościół pierwszych angielskich Tolkienów

Galadhorn serdecznie dziękuje znanemu tolkieniście i historykowi, Michałowi Leśniewskiemu (M.L.) za merytoryczną pomoc w znalezieniu odpowiednich źródeł.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Informacje medialne, Wydarzenia

5 Komentarzy do wpisu "Tolkienowie przybyli do Anglii z… Gdańska!"

Telperion, dnia 16.12.2016 o godzinie 17:30

Niesamowity news i fascynująca historia! Brawo Galu.

Galadhorn, dnia 16.12.2016 o godzinie 17:36

Mamy już kolejne pokolenie! Rodzicami prapradziadka Profesora byli Christian i Eufrozyna Tolkienowie z Gdańska. Jakiś Christian Tolkien (może ten sam) miał też w Gdańsku ANTYKWARIAT!

Dziękuję Ci, Telperionie, za słowa zachęty… Idziemy dalej w głąb dziejów

M.L., dnia 16.12.2016 o godzinie 18:29

W czasie II rozbioru. Po pierwszym rozbiorze Gdańsk nadal pozostawał w granicach Rzeczypospolitej. To jednak 20 lat różnicy. To tak gwoli ścisłości.

M.L., dnia 16.12.2016 o godzinie 18:30

Sorry, nie doczytałem, napisałeś. to.

Tolkienowie z Gdańska – Goniec Rohański, dnia 13.01.2022 o godzinie 17:55

[…] Kilka lat temu Ryszard Galadhorn Derdziński zaprezentował swoją hipotezę, zgodnie z którą ród Tolkienów wywodzi się z Prus Wschodnich. Śladem tego ma być m.in. nazwa miejscowości Tołkiny. Samo nazwisko Tolkien miało pochodzić od pruskiego słowa oznaczającego tłumacza. Dotychczas brakowało jednak połączenia między J.R.R. Tolkienem a Tołkinami. Być może już wkrótce luki te zostaną zapełnione. Galadhorn, z pomocą dostępnych w sieci archiwów, dotarł do prapradziadka Johna Ronalda Reuela, Johna Benjamina (1753?1819) który urodził się w Gdańsku, lecz za swojego życia przeniósł się do Londynu. W różnych źródłach pojawiają się jeszcze inni gdańscy Tolkienowie: Christianie Tolkien (być może ojciec Johna Benjamina) i Michael Tolkien (być może dziadek Johna Benjamina), jednak ich przynależność do rodziny (lub do odpowiedniej linii rodziny) nie jest jeszcze wystarczająco potwierdzona dokumentami. Jednak Galadhorn dalej pracuje i można się spodziewać dalszych odkryć. Zainteresowały się nimi nawet polskie media, niedawno mogliśmy zobaczyć informację w Panoramie. Pragnących śledzić dalsze odkrycia genealogiczne zapraszamy śledzenia wiadomości na blogu Tolknięty lub na Elendilionie.Źródła:https://gdansk.tvp.pl/28347351/gdanskie-slady-jrr-tolkienahttp://tolkniety.blogspot.com/search/label/Tolkien%20Ancestryhttp://www.elendilion.pl/2016/12/16/the-line-of-j-r-r-tolkien/http://www.elendilion.pl/2016/12/16/tolkienowie-przybyli-do-anglii-z-gdanska/ […]

Zostaw komentarz