Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Parma Eldaliéva – tengwarowe kaligrafie Elmenel

Chcielibyśmy przedstawić kolejną pozytywnie tolkniętą postać światowego fandomu. Zaczęło się w 2009 roku, kiedy to Tsvetelina Elmenel Krumova rozpoczęła kaligrafowanie tengwarowej transliteracji angielskiej wersji Hobbita. Od tego czasu nieustannie pracuje nad swoim projektem Parma Eldaliéva (Księga Elfów), mającym być w rezultacie siedmioma księgami inspirowanymi twórczością Tolkiena, spisanymi w całości tengwarem. Prace nad pierwszym tomem, liczącym 560 stron mają się ku końcowi, a zgodnie z przewidywaniami artystki, jeżeli uda się uzyskać odpowiednie wsparcie, całość zostanie ukończona do końca 2023 roku – spore prace koncepcyjne nad pozostałymi tomami zostały już poczynione.

Stojąca za kaligrafiami Tsvetelina Krumova pochodzi z Bułgarii, ale przez kilka lat mieszkała w Tokio. Jest artystką i projektantką graficzną, samą kaligrafią zajmuje się od kiedy skończyła 15 lat. Ma spory wkład w bułgarską tolkienistykę – przetłumaczyła dodatki do Władcy Pierścieni oraz założyła pierwszy bułgarski tolkienowski klub dyskusyjny. Jej prace można było obejrzeć podczas Oxonmoot 2014.

W czerwcu Elmenel rozpoczęła zbiórkę funduszy na projekt za pośrednictwem serwisu Patreon. Warto też wspomnieć, że artystka nieustannie stara się o wydanie swoich dzieł w oficjalnym obiegu i co ważne, jest na to szansa. Teraz główne pytanie jakie stawia sobie potencjalny wydawca to Czy to się sprzeda?, bo raczej mało kto będzie w stanie to przeczytać.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie tu:

A gdybyście między 2 a 26 września zawitali do Sheffield w Anglii, wpadnijcie do Bank Street Arts na wystawę Evil in the Shining Light, gdzie będzie można obejrzeć prace Elmenel, a także Teda Nasmitha czy Katarzyny Chmiel-Gugulskiej.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet, Twórczość fanów

Brak komentarzy do wpisu "Parma Eldaliéva – tengwarowe kaligrafie Elmenel"

Zostaw komentarz