Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Morgoth, Balrog i Smaug lądują na Plutonie…

Niedawno pisaliśmy o Planois smaugu, owadzie nazwanym na cześć Smauga. Być może ktoś pomyślał: Owad? Nazwy tolkienowskie powinny być używane do rzeczy wielkich!. Po pierwsze, to jest całkiem spory owad. A po drugie, być może wkrótce czeka nas wysyp tolkienowskich nazw o rozmiarach astronomicznych, a to wszystko za sprawą NASA i misji New Horizons.

Sonda New Horizons, będąca w podróży od 2006 roku, już 14 lipca zbliży się maksymalnie do Plutona (w chwili pisania tej wiadomości brakowało tylko 3,422,821 km) oraz jego księżyców: Charona, Hydry, Niksu, Kerberosa i Styksu. Pozwoli to na dokładne poznanie tej karłowatej planety i jej satelitów. A za badaniami przyjdą odkrycia – chociażby dokładniejsze poznanie powierzchni tych ciał niebieskich i wyróżnienie pewnym obiektów geologicznych. W związku z tym trzeba będzie nadać im nazwy. Kiedy prawdopodobnych odkryć będzie wiele, może warto pomyśleć nad tym wcześniej. Dlatego zespół New Horizons, wspólnie z kampanią Our Pluto (Nasz Pluton) i dzięki głosom ponad 60,000 internautów, ustalił wstępną listę, którą kilka dni temu, 7 lipca, przesłano do Międzynarodowej Unii Astronomicznej (International Astronomical Union – IAU) do akceptacji.

Przesłane nazwy podzielone są na liczne kategorie tematyczne, część przeznaczona jest dla odkryć na Plutonie, inne dla każdego z poszczególnych księżyców. I tak np. Pluton dostanie nazwy m.in. od historycznych odkrywców, istot Podziemia (ang. Underworld) czy podróżników po Podziemiu, na Charonie znajdziemy m.in. fikcyjne środki transportu. Nazwy Styksu zostaną wzięte od imion bogów rzek, a te z Kerberosa będą imionami psów z literatury, historii i mitologii. Więc jakie nazwy pochodzą w twórczości Tolkiena? Na liście istot Podziemia drugie miejsce pod względem popularności wśród głosujących zdobył Balrog, a na miejscu piątym jest Morgoth. Część nazw Charona pochodzi z grupy Fikcyjnych Miejsc Pochodzenia i Celów (ang. Fictional Origins and Destinations) i znajdziemy tam pochodzenie i cel Froda: Shire i Mordor. Hydra to z kolei legendarne węże i smoki, a tu nie mogło zabraknąć Smauga.

Oczywiście, fani innych książek i filmów fantasy znajdą jeszcze kilka interesujących pozycji: Cthulhu, Kirk, Pirx, Tatooine, Krypton, Tardis, Nostromo, Falkor, Jabberwock i wiele innych. Pełną listę zaproponowanych nazw znajdziecie na stronie http://www.ourpluto.org/pluto. Pozostaje tylko trzymać kciuki, by nazwy zostały zaakceptowane.

Zainteresowanych samą misją New Horizons zapraszamy też na stronę http://pluto.jhuapl.edu/index.php, skąd wzięliśmy zdobiące wiadomość jedno z najnowszych zdjęć karłowatej planety.

Na koniec, w ramach ciekawostki, czy wiedzieliście, że wzgórza i góry Tytana (księżyc Saturna, swoją drogą, nazywanego czasem Władcą Pierścieni) nazwane są, odpowiednio, od postaci i miejsc z Śródziemia? Na mapie znajdziemy Angmar Montes, Erebor Mons, Faramir Colles lub Bilbo Colles. Pełne listy znajdziecie tu:
wzgórza (collis/colles) i góry (mons/montes).

Kategorie wpisu: Informacje medialne, Tolkienowski internet

6 Komentarzy do wpisu "Morgoth, Balrog i Smaug lądują na Plutonie…"

M.L., dnia 12.07.2015 o godzinie 16:30

A TE wyraziło zgodę? I co z opłatami licencyjnymi??

Nimwen, dnia 13.07.2015 o godzinie 9:00

Na Charonie mógłby się znaleźć Mordor, Gorgoroth, Ered Lithui, Ephel Duath, Morgai, Udun, Anfauglith, Angband, Thangorodrim itp., ale co na tym mrocznym, lodowatym pustkowiu robiłoby Shire?

Eleila, dnia 13.07.2015 o godzinie 19:34

„Morgoth, Balrog i Smaug lądują na Plutonie…”

Cóż ciągnie swój do swego :) Pluton to jedno z imion Hadesa, mrocznego władcy królestwa umarłych 😀

Stamtąd do piekła niedaleko 😛

Można powiedzieć, że są „w domu”. 😀

Lord Ya, dnia 13.07.2015 o godzinie 20:54

@M.L.
W sumie, interesujące pytanie. Jak wyglądają te wszystkie regulacje prawne, prawa autorskie itp. jeżeli chodzi o nadawanie nazw odkryciom?
I od kogo te opłaty licencyjne, od NASA czy od Plutonian 😉 ?

@Nimwen
Jakby się zastanowić, większość „dostępnego” nam kosmosu to mroczne, lodowate pustkowia. Jeżeli z nazwą „Shire” będziemy czekać aż znajdziemy zielone, trawiaste wzgórza na którejś z planet, to cóż, jeszcze trochę poczekamy.

@Eleila
Właśnie ze względu na nazwę planety główną kategorią dla nazw był Świat Podziemny, stąd nie dziwne, że wybrano akurat Morgotha a nie Luthien.

Nimwen, dnia 17.07.2015 o godzinie 9:49

Ciemny obszar na powierzchni Charona doczekał się już roboczej nazwy „Mordor”.

Lord Ya, dnia 18.07.2015 o godzinie 21:02

Przejrzałem nieco zdjęć i przewijają się tam też m.in. nazwy Norgay, Tombaugh, Krun, Sputnik i Cthulhu, które też były na liście. Jednak na razie to wszystko nazwy nieoficjalne.

Zostaw komentarz