Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tołkiny ogólnopolską sensacją!

Temat badań genealogicznych Ryśka „Galadhorna” Derdzińskiego, dotyczących korzeni rodu Tolkienów i wyprawy Tołkiny 2010, stał się ogólnopolskim newsem. Odkrycia Galadhorna, jako sensacyjne odkrycie, trafiły właśnie na pierwsze strony największych portali internetowych w Polsce. A wszystko za sprawą Magdaleny Spiczak-Brzezińskiej, dziennikarki olsztyńskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, która w czerwcu br. skontaktowała się z Ryśkiem Derdzińskim zbierając materiał zainspirowany artykułami z Elendilionu.

Dziennikarka pisze m.in.: „Dwa lata temu Derdziński odwiedził Tołkiny, by poszukać materialnych śladów rodu pisarza. Ze wzruszeniem przyglądał się pochodzącemu z XIV wieku kościołowi pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, w którym być może chrzczono średniowiecznych przodków profesora. – Chcieliśmy wejść do środka, niestety nie udało się nam przekonać pani, która miała klucze, by nas tam wpuściła. Była bardzo miła, ale mówiła, że nie wypada. Szkoda, bo być może w środku zachowały się jakieś herby Tolkienów – opowiada.
Położone na uboczu Tołkiny nie są turystyczną atrakcją, do której pielgrzymują tłumy miłośników książek J.R.R. Tolkiena. Ba, nawet w samej wiosce nikt nie słyszał, że być może jest kolebką, z której wyszedł taki sławny ród. Sołtys wsi, Grażyna Majewska, jest zaskoczona, gdy mówię jej o wnioskach genealogów. – Nie mam zielonego pojęcia co z taką wiadomością zrobić. Może trzeba coś przez gminę w Korszach zorganizować, jakoś nagłośnić. Zgłoszę to na sesji rady – zapewnia. I dodaje: – Tołkiny to popegeerowska wieś, nic tu nie ma oprócz kościoła, nawet sklepu. Ale okolica jest ładna i na pewno można ją przy okazji Tolkiena wypromować.
O tym, że z Tołkin pochodzą „ci” Tolkienowie nie wiedzieli także w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. – Gdyby to okazało się prawdą, to byłaby fantastyczna historia – zapala się prezes Andrzej Masłoń. – To wieś totalnie zapomniana przez świat, ale bardzo ciekawa. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się tam gotycki kościół i grobowiec rodu von Brocke, który Towarzystwo Miłośników odrestaurowało. Pod kątem Tolkiena jednak tych terenów nie penetrowaliśmy.
W każdym razie mazurska wieś stoi przed historyczną szansą, by stać się atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez fanów Tolkiena z całego świata. – Jeszcze w tym roku wejdzie do kin pierwsza część „Hobbita”, a w następnym jej kontynuacja. Znowu rozpęta się szał na Tolkiena – przewiduje Derdziński.
W okolicach Tołkin można zresztą odnaleźć wiele krajobrazów jakby przeniesionych z tej książki. – Jej akcja dzieje się na wschodzie Śródziemia w Mrocznej Puszczy. Autor wzorował się na prawdziwych lasach odgradzających Germanów od Imperium Rzymskiego, które umiejscowione na łuku Sudetów i Karpat sięgały aż po ziemie Prusów – opowiada tolkienolog”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury badań Ryśka Derdzińskiego, które opublikowaliśmy na Elendilionie oraz relacji z wyprawy do Tołkinów. Ciekawe czy news „Wyborczej” sprawi, że Tołkiny zostaną odkryte przez fanów Tolkiena? Czy samorządowcy z Tołkin i okolic wykorzystają unikalną szansę na wypromowanie tych terenów? Przekonamy się już wkrótce. Rysiek Derdziński zapowiada dalsze badania, a w planach mamy kolejną wyprawę na Warmię.

Pełny tekst artykułu z „Gazety Wyborczej” jest dostępny tutaj:

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,124620,12039250,To_prawdziwa_sensacja__Tolkien_pochodzil_z_Mazur.html

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Fandom tolkienowski, Informacje medialne

6 Komentarzy do wpisu "Tołkiny ogólnopolską sensacją!"

moi, dnia 03.07.2012 o godzinie 16:34

to brzmi naprawdę pięknie: wieś zapomniana przez świat, tylko kościół (i to gotycki!) i żadnego sklepu! oby przez to zgłaszanie radnym czy do gminy nie wyrosły tam obrzydliwe cntra handlowe lub karykaturalne „atrakcje” nawiązujące do śródziemia, czy mauzoleum tolkienów. zostawcie wieś w świętym spokoju drodzy radni

Nemmiriel, dnia 05.07.2012 o godzinie 15:03

Rzeczywiście, to wspaniałe. Moi, masz rację! Niech przychamują nieco ze stawianiem tych kolosów. Niech nasze drogie władze traktują takie miejsca tak, jak traktowane być powinny.

Galadhorn, dnia 13.07.2012 o godzinie 7:14

Bardzo mnie cieszy ten odzew. Mam nadzieję, że uda nam się nawiązać współpracę w władzami gminy Korsze i sołectwa Tołkiny i coś dobrego dla tej społeczności zrobić.

A w wakacje koniecznie odwiedźcie Tołkiny. Tam jest teraz bardzo pięknie!

Galadhorn, dnia 13.07.2012 o godzinie 13:57

Interesująco się rozwija temat o naszych badaniach na Forum Hobbitonu: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5223

Galadhorn, dnia 06.11.2012 o godzinie 10:25

Dziś z GW tworzymy kolejny artykuł. Ukaże się on w sobotnim wydaniu dziennika.

Drzewiec, dnia 06.11.2012 o godzinie 12:15

Bardzo cieszy, że odkrycie zostało wypromowane. Ciekawe jak to będzie się toczyć dalej.

Zapomniana przez ludzi miejscowość, w której znajduje się tylko kościół… – działa na wyobraźnię.

Zostaw komentarz