Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Gedling Tolkiena – informacji ciąg dalszy

Dwukrotnie pisaliśmy już o nowej książce na temat wczesnego epizodu z biografii J.R.R. Tolkiena – jego związków z Gedling i farmą ciotki Jane Neave (wiadomości z dni 2 marca i 14 kwietnia b.r.). Strona Tolkien Library dostarcza nam dziś dalszych szczegółów na temat tej pracy. Przede wszystkim znamy już okładkę wspomnianej książki (kliknij obrazek po lewej). Dzięki pracy Pietera Colliera możemy też w tym znakomitym serwisie przeczytać wywiad z autorem książki Tolkien’s Gedling 1914: The Birth of a Legend, Andrew H. Mortonem (tutaj znajduje się tekst wywiadu w języku angielskim). Czego dowiadujemy się z wywiadu?

Andrew H. Morton author of Tolkien's Gedling - by Tolkien LibrarySam Andrew H. Morton (patrz zdjęcie obok) jest nauczycielem, ale od wielu lat ten aktywny człowiek zajmuje się też pisaniem, tworzeniem muzyki dla filmów dokumentalnych, przedstawień teatralnych i musicali. Żyje w pobliżu Birmingham z żoną i dwójką kotów. Ma troje dorosłych dzieci. W wywiadzie opowiada trochę o samym Gedling, dzisiaj leżącym na spokojnych przedmieściach Nottingham. W czasach Tolkiena nosiło Gedling cechy typowo wiejskie. Przyszły pisarz przebywał tam, na farmie cioci Neave, która nosiła nazwę Phoenix, co najmniej trzykrotnie – w latach 1913-1914 (Tolkien był wówczas studentem Oksfordu) i jeszcze raz w roku 1916 (gdy był żołnierzem I wojny). Pracował tam wówczas jego brat, Hilary, i Ronald przyjechał do Gedling, żeby go zobaczyć. Tolkien pomagał zapewne w gospodarstwie, ale dla miłośników jego mitologii najważniejsze jest chyba to, że we wrześniu 1914 r. napisał tam wiersz pt. The Voyage of Earendel the Evening Star. Można powiedzieć, że w ten sposób zaczął kreślić całą swoją mitologię Ardy! Farma cioci Jane ma zatem wielkie znaczenie dla jego pisarskiej biografii. Książka Mortona wypełnia pewną lukę w opisach życia Profesora. Poznajemy stan ducha młodego Ronalda w czasie inicjującym jego mitopeję, ale dowiadujemy się też wiele na temat samej Jane Neave – postaci do tej pory znanej tylko w zarysie – oraz jej męża, Edwina. Książka Mortona to również próba rozwiązania pewnej zagadki z życia Tolkiena: z kim był Tolkien w Hove, gdy umierała jego matka w roku 1904.

Jane Neave in the Alps 1911 - by Tolkien LibraryW wywiadzie Morton opowiada też o początkach swoje zainteresowania Gedling Tolkiena. Mówi o inspiracji dzięki nieprzełożonej jeszcze na polski (niestety!) książce Johna Gartha pt. Tolkien and the Great War. Andrew H. Morton stawia teorię, że ciocia Jane Neave była dla J.R.R. Tolkiena zastępstwem zmarłej matki. Przynajmniej przez jakiś czas jego życia. Stąd tak mocna więź między Profesorem i ciotką. Jane Neave była też naukowym partnerem do dyskusji jako jedyny oprócz J.R.R.T. członek rodziny, który miał stopień uniwersytecki – rzecz rzadka u kobiet tamtego czasu.

Sama Farma Phoenix została zburzona w roku 1954. Mortonowi udało się zdobyć zdjęcia budynków tego gospodarstwa, a dzięki swojej detektywistycznej pracy i uporowi zrekonstruował on wiele szczegółów dotyczących życia w Phoenix. Główną bohaterką książki zdaje się być jednak Jane Neave, nie zaś J.R.R. Tolkien. Poznajemy portret bardzo ciekawej kobiety ze Środkowej Anglii w 1 poł. XX w. Udało się też Mortonowi zdobyć kilka mniej znanych informacji na temat brata Ronalda, Hilary’ego Tolkiena.

W zbieraniu materiałów do książki pomagali Mortonowi różni ludzie, a wśród nich córka J.R.R.T., Priscilla.

Książka zawiera 43 niepublikowane wcześniej fotografie! To prawdziwa gratka dla badaczy biografii Tolkiena – jest jednak tylko jedna nieznana fotografia Tolkiena z jego szwajcarskiej wyprawy w Alpy w roku 1911.

Autor książki mówi też o swoich przyszłych planach badawczych. Szykuje się bowiem do napisania książki o innej znanej farmie z życia Tolkiena – o Farmie Bag End w Worcestershire, która w późniejszym czasie należała do tej samej cioci Jane, i która nosi nazwę tak dobrze znaną czytelnikom Tolkiena. To dobra informacja, bo szykuje się kolejna ciekawa książka!

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Nowości wydawnicze, Wywiady

1 komentarz do wpisu "Gedling Tolkiena – informacji ciąg dalszy"

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Jak można wydać 40 tys. funtów?, dnia 28.11.2009 o godzinie 12:04

[…] Fenix Farm w Gedling pisaliśmy już kilka razy (tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Tam właśnie powstawały pierwsze wiersze związane z legendarium Tolkiena. W roku 1914 […]

Zostaw komentarz