Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Książka o farmie Cioci Jane już w księgarniach

Źródło: Tolkien Library

Tu znajdowała się farma Jane Neave

O Gedling, Farmie Phoenix i o książce mówiącej o ciotce Tolkiena Jane Neave pisaliśmy już tutaj. Książka Andrew Mortona w końcu się ukazała! Kosztuje około 11 funtów szterlingów. Oto odnośnik w księgarni Amazon.

W książce Johna Gartha Tolkien and the Great War: The Threshold of Middle-earth czytamy, że na Farmie Phoenix (dnia 24 września 1914) młody Tolkien napisał te początkowe wersy poematu:

Éarendel sprang up from the Ocean’s cup
In the gloom of the mid-world’s rim;
From the door of Night as a ray of light
Leapt over the twilight brim,
And launching his bark like a silver spark
From the golden-fading sand
Down the sunlit breath of Day’s fiery Death
He sped from Westerland

W roku 1914 Tolkien zatrzymał się na farmie swojej ciotki. Gospodarstwo nazywało się Phoenix Farm i umiejscowione było w miejscowości Gedling. Dziś farma jest zburzona, ale to właśnie tam Tolkien zaczął pisać wiersz, który ostatecznie przywiódł go do napisania Władcy Pierścieni.

W swoim internetowym tekście „Addenda and Corrigenda to The J.R.R. Tolkien Companion and Guide” Christiny Scull i Wayne’a Hammonda odnajdujemy uwagę dotyczącą ciotki Jane Neave:

W styczniu 2007 skontaktował się z nami Andrew H. Morton, który zainteresował się postacią Jane Neave, z powodu wspólnych związków z Gedling. Zapytał nas o informacje na temat jej związków z rodziną Brookes-Smithów. Przekazaliśmy Andrew to, co wiedzieliśmy na ten temat. On zaś ostatecznie odkrył wiele nowego materiału, a nawet skontaktował się z córką Colina Colin Brookes-Smitha.
W swoich poszukiwaniach w St Andrews był większym szczęśliwcem od nas: powiedziano mu, że nie ma dowodów na to, jakoby Jane Neave była dyrektorem administracyjnym w tamtejszym kolegium, ale Andrew otrzymał szczegóły dotyczące okresu od lata 1909 do końca 1911, gdy Jane nosiła tytuł Lady Warden of University Hall. (…) Andrew i towarzyszący mu badacz, John Hayes, zamierzają opublikować co najmniej jedną książkę o Jane Neave, która okazuje się postacią o wiele bardziej interesującą dla badacza niż do tej pory się wydawało.

Książka w końcu się ukazła. Nosi tytuł Tolkien’s Gedling 1914: The Birth Of A Legend. Oto szczegóły:

– oprawa broszurowa
– wydawca: Brewin Books
– ISBN-10: 185858423X
– ISBN-13: 978-1858584232

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Nowości wydawnicze

1 komentarz do wpisu "Książka o farmie Cioci Jane już w księgarniach"

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Jak można wydać 40 tys. funtów?, dnia 28.11.2009 o godzinie 12:03

[…] Fenix Farm w Gedling pisaliśmy już kilka razy (tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Tam właśnie powstawały pierwsze wiersze związane z legendarium Tolkiena. W roku […]

Zostaw komentarz