Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Ivan Cavini i Śródziemie all’ italiana

tolk01Niedawno z Tolkienem zwiedzaliśmy włoską Wenecję (patrz tutaj). Dziś chcemy Wam przedstawić ciekawego włoskiego artystę, który w swoim dorobku ma zupełnie niezwykłe grafiki tolkienowskie (dwa przykłady czyli Éomer i Théoden tuż obok – więcej na jego stronie internetowej). Mowa o Ivanie Cavinim z Toscanelli w pobliżu Bolonii. Ten północnowłoski twórca urodził się 41 lat temu. Od dzieciństwa pasjonował się tworzeniem. Ukończył dwie szkoły artystyczne oraz studiował projektowanie graficzne w reklamie. W swojej karierze zawodowej zajmował się tworzeniem scenografii teatralnej i telewizyjnej, sztuką dla muzeów i placówek handlowych. Ze światem Tolkiena spotkał się w latach 2003-2004, gdy został dyrektorem artystycznym międzynarodowej wystawy „Images from the Middle Earth”, którą zorganizowano wspólnie z Arteventi oraz  Società Tolkiniana Italiana (Włoskim Towarzystwem Tolkienowskim), i która towarzyszyła włoskim premierom filmowych Dwóch Wież oraz Powrotu Króla.

tolk04

„Théoden” Caviniego nawiązuje
do najlepszych tradycji malarstwa włoskiego

Od 2007 Cavini rozpoczął pełnowymiarową pracę zawodową w swoim fachu, tworząc dla agencji reklamowych oraz wydawnictw. Jest on także odpowiedzialny za scenografię pierwszego muzeum poświęconego J.R.R. Tolkienowi, które powstaje w Szwajcarii (Elendilion zajmie się niedługo tą sprawą). Ivan Cavini brał udział w projektowaniu scenografii do filmu Home, który otrzymał 19 nagród we Włoszech i zagranicą. Jego działa były już wystawiane we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii i Japonii.

Jak Wam się podobają prace Ivana Caviniego?

Kategorie wpisu: Twórczość fanów

4 Komentarzy do wpisu "Ivan Cavini i Śródziemie all’ italiana"

Telperion, dnia 14.04.2011 o godzinie 21:46

Ciekawy news, super facet kładzie światło na zbroję…

Galadhorn, dnia 15.04.2011 o godzinie 0:19

Nazwisko tego grafika oraz jego stronę www poznałem dzięki Fau Brandybuckowi z Elendilich. Niezwykła jest sprawa szwajcarskiego muzeum Tolkiena. Może ktoś to dokładniej zbada?

TAO, dnia 19.04.2011 o godzinie 14:38

Hełm Theodena jest żywcem wzięty z „Portretu mężczyzny w hełmie”, do niedawna przypisywanego Rembrantowi.

Sirielle, dnia 11.03.2013 o godzinie 2:09

Oryginalny portret, z którego powstał Eomer:
http://aivlis.cgsociety.org/gallery/484319/
Ciekawe, czy za zgoda autorki pracy lub jej klientów. Szkoda, ze Ivan nie ma ich na swojej stronie, wraz z opisem, co by rozwiało wątpliwości co do natury tych fotomanipulacji. Sama strona też zmieniła adres, warto poprawić w oryginalnym wpisie.

Zostaw komentarz