Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Święty Tolkienista. Ojciec Badeni zmarł w opinii świętości

Źródła: Fronda, Rzeczpospolita

O śmierci tego niezwykłego dominikanina pisaliśmy w naszym serwisie w marcu (To jest więcej niż wspomnienie… Zmarł o. Joachim Badeni OP”). Polskim tolkienistom ojciec Badeni znany był jako znawca twórczości J.R.R. Tolkiena i miłośnik Władcy Pierścieni. Dziś czytamy o staraniach o beatyfikację tego wiernego chrześcijanina.

badeniRedakcja almanachu tolkienowskiego Aiglos przeprowadziła wywiad z ojcem Badenim jesienią 2004 roku (ukazał się on w Aiglosie nr 4 z wiosny/lata 2005). Tekst ten znajduje się na Forum Hobbitonututaj. Przeczytacie tam o wrażeniach ojca Badeniego z lektury Władcy Pierścieni, o pojęciu Dobra i Zła u Tolkiena, a także o świetle i kobietach w książkach Profesora.

Dominikanie zbierają materiały o zmarłym o. Joachimie Badenim. Znany duszpasterz akademicki odchodził „w opinii świętości”. Rzeczpospolita donosi, że zbieranie materiałów jest także przygotowaniem do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

– Prosimy osoby, które mają jakieś dokumenty związane z o. Badenim, nagrania jego kazań, ważne osobiste wspomnienia, aby przekazywali je dominikanom, najlepiej bezpośrednio do klasztoru w Krakowie – apeluje o. Kłoczowski.

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego możliwe jest dopiero pięć lat po śmierci kandydata na ołtarze (chyba, że czas ten zostanie skrócony przez papieża, tak jak w przypadku Matki Teresy z Kalkuty i Jana Pawła II). To minimum potrzebne by przekonać, czy kult prywatny zmarłego utrzymuje się wśród wiernych, a sława jego świętości rośnie. Zapewne dlatego dominikanie są powściągliwi w składaniu oficjalnych deklaracji.

O. Joachim Badeni, znany duszpasterz akademicki, jedna z najbardziej barwnych i charyzmatycznych postaci Kościoła, mistyk, zmarł 11 marca 2010 roku. Jak napisali krakowscy dominikanie na stronie internetowej i na klepsydrze – „w opinii świętości”.

Kategorie wpisu: Informacje medialne

Brak komentarzy do wpisu "Święty Tolkienista. Ojciec Badeni zmarł w opinii świętości"

Zostaw komentarz