Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Rosarium Tolkienianum

Październik jest w Kościele katolickim miesiącem modlitwy różańcowej. Przypominamy zatem ten lingwistyczny esej ze stycznia b.r. Propozycja Bractwa św. Brendana powstała na 118. urodziny J.R.R. Tolkiena.

andries_aiamaria

J.R.R. Tolkien posiadał różaniec i praktykował modlitwę różańcową. Swój różaniec trzymał na stoliku przy łóżku. Wspomina o tym na przykład list nr 55 w zbiorze pod redakcją Humphreya Carpentera. Ciekawe czy oryginalny różaniec J.R.R. Tolkiena znajduje się w posiadaniu spadkobierców Profesora? Wyrazem pobożności maryjnej J.R.R. Tolkiena są liczne wzmianki o Matce Bożej w listach, opisywany przez Tolkiena związek między Maryją i jego literackimi kreacjami Elbereth oraz Galadrieli, a także takie lingwistyczne wprawki Profesora, jak quenejskie tłumaczenie Zdrowaś Maryjo, Pod twoją obronę i Litanii Loretańskiej (opublikowane w Vinyar Tengwar nr 43-44).

t_brendan_836W ramach rozmów w chrześcijańskiej podgrupie społeczności Elendilich, która nosi nazwę Fraternitas Sancti Brendani (Bractwo Świętego Brendana – patrz tutaj), pojawił się pomysł obmyślenia tolkienowskiego różańca (łac. Rosarium Tolkienianum), czyli znanej katolickiej modlitwy w pięciu różnych językach, w tym w czterech bliskich profesorowi Tolkienowi: po łacinie, po angielsku, po staroangielsku i w quenya. Zainteresowanych taką formą tolkienowskiej aktywności zapraszamy do ściągnięcia dokumentu w pdf, który zawiera propozycję modlitewną na 118. urodziny J.R.R. Tolkiena.

Ściągnij Rosarium Tolkienianum (plik pdf)

Powyżej prezentujemy grafikę D. Daniela Andriësa (z jego zbioru grafik na Gwaith-i-Phethdain) pt. Ave Maria. Artysta nawiązuje w swojej kaligrafii do liternictwa gotyckiego. Grafika ukazuje Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w stylu ikon bizantyjskich.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Lingwistyka, Pliki do ściągnięcia

2 Komentarzy do wpisu "Rosarium Tolkienianum"

Galadhorn, dnia 05.01.2010 o godzinie 10:05

Czy ktoś skorzystał z zaproszenia do „Rosarium Tolkienianum”? Planujemy wydanie plików mp3 z tymi modlitwami. Pozdrowienia!

Piotrek, dnia 25.10.2010 o godzinie 14:49

Ave Svserenvs. Ośmieliłem się pozwolić sobie zkopiować „Rosarium Tolkienianum”. Wielkie Dzięki dla Wszystkich Osób Zaangażowanych w To Dzieło. Piotrek, kefaa7, „Człowiek_z_Grójca/Homo_de_Grodecensis” puki co nie „fossilis”, „Pijany_miruvorem_huorn” :ent: mocno zdrzewiały, ale coś jakby wiosna szła. Civitas Grodecensis Palatinatvs Mazoviae Res Pvblica Polona. 2010_10_25-27_14-16_45, , Pon’deli. [CG].

Zostaw komentarz