Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Listy i Biografia będą wznowione?

Źródło: Forum Hobbitonu (wpisy Agnieszki „Evermind” Sylwanowicz)

Według znanej tłumaczki i tolkienistki, Agnieszki „Evermind” Sylwanowicz, pojawiła się znowu szansa na wznowienie w Polsce dwóch znanych książek, które są niezbędną lekturą dla każdego badacza tolkienowskiego.

listybiografiaIstnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie wznowiona książka Humphreya Carpentera pt. J.R.R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel (wydana ostatnio w 1997 roku przez Wydawnictwo „Alfa”). Ponadto Wydawnictwo Prószyński Media wraca podobno do zamiaru wznowienia  zbioru J.R.R. Tolkien. Listy (ostatnie i jedyne polskie wydanie – Zysk i S-ka, 2000) i zamierza je wydać późną jesienią 2010 r. O zeszłorocznych nadziejach i zawodzie związanych z działaniami tego wydawnictwa pisaliśmy w ubiegłym roku (tutaj i tutaj).

Drodzy Wydawcy, nie zawiedźcie tym razem naszych nadziei i nie zmarnujcie ciężkiej pracy Tłumaczki!

Kategorie wpisu: Listy Tolkiena, Nowości wydawnicze

10 Komentarzy do wpisu "Listy i Biografia będą wznowione?"

Tom Goold, dnia 19.03.2010 o godzinie 11:08

Trzymam kciuki aby tak było. Być może wydawca zdaje sobie sprawę, że zainteresowanie Tolkienem będzie wkrótce wzrastać. Już za kilkanaście dni na rynek trafi długo oczekiwane wydanie blu-ray „Władcy Pierścieni” (niestety w wersjach kinowych) oraz remasterowany film Bakshiego (także po raz pierwszy na blu-ray). W czerwcu ruszają zdjęcia do „Hobbita” o czym pisał Ian McKellen na swoim blogu. I tak pewnie będzie do spodziewanej premiery „Hobbitów”. Może zatem i zapowiedzi Prószyńskiego zostaną wreszcie zrealizowane?

Janusz "Ivellios" Kamieński, dnia 19.03.2010 o godzinie 12:06

To bardzo dobra wiadomość. Szczególnie, że nasze nadzieje zostały z(a)wiedzione już w zeszłym roku. Mam nadzieję, że tym razem uda się w końcu kolejna publikacji Listów, a i na biografię czekał będę z niecierpliwością niemniejszą. Trzymam kciuki za wydawców!

Hal, dnia 19.03.2010 o godzinie 18:16

Już dawno nic mnie tak w fandomie nie ucieszyło, jak te dwa posty Sil :)

Nero, dnia 19.03.2010 o godzinie 20:04

Dopóki nie ujrzę oficjalnej wiadomości albo książek w sklepie, nie uwierzę…

Hal, dnia 20.03.2010 o godzinie 13:29

Wiem, że można podejść do informacji sceptycznie (przykład samej Sil jest na to znakomitym dowodem), ale ja bym aż tak z tym pesymizmem nie przesadzała. Apostoł Tomasz też nie wierzył i okazało się, że nie miał racji 😛 (takie sobie tematyczne skojarzenie…)

Marcin, dnia 20.03.2010 o godzinie 17:20

Mam nadzieję że tym razem się uda. Poluję na Listy od dłuższego czasu na allegro. Jeśli pojawiają się, to osiągają astronomiczne ceny, które przerastają moje możliwości finansowe. Chociaż nie wiem czy do „późnej jesieni” wytrzymam :)

Hal, dnia 21.03.2010 o godzinie 20:44

Tyle żeśmy wytrzymali, to i te parę miesięcy przetrwamy 😛

Galadhorn, dnia 21.03.2010 o godzinie 21:07

😉 Szczęśliwi, którzy mają angielskie wydania tych książek i mogą sobie na co dzień z nich korzystać. Polskie wydanie jest bardzo potrzebne i wspaniale, że np. „Listy” zostaną oczyszczone z „łozizmów”, bo bez dobrze przełożonych „Listów” trudno rozwijać nasze dyskusje na forach. Oby wydawnictwa nas nie zawiodły.

Hal, dnia 22.03.2010 o godzinie 10:12

Faktycznie, łozizmy w pierwszym polskim wydaniu są okropne, ale w zasadzie wszystko da się zrozumieć, sens jest jasny, tylko czytelnik w trakcie lektury co jakiś czas się inteligentnie do książki uśmiecha 😛 Wydaje mi się, że większym problemem od łozizmów jest fakt, że Listy nie są powszechne, ma je niewiele osób. Bo, tak jak pisał Marcin, osiągają astronomiczne ceny na allegro. Też coś o tym wiem, bo kupowałam je swego czasu, a zaraz potem szybko sprzedawałam, jak po raz pierwszy ogłoszono nowe wydanie 😛 Grunt, że chociaż zdążyłam przeczytać i kilka rzeczy sobie postudiować 😛

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Wkrótce wznowienie Listów J.R.R. Tolkiena, dnia 31.08.2010 o godzinie 8:39

[…] miesięcy temu pisaliśmy, że pojawiła się szansa na wznowienie Listów J.R.R. Tolkiena w wydawnictwie Prószyński Media. Dziś […]

Zostaw komentarz