Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Nie będzie nowych Listów

lettersDaremne okazały się entuzjazm, radość i oczekiwanie na mające pojawić się na początku tego roku, wznowione poprawione wydanie Listów J.R.R Tolkiena. Przypomnijmy – jakiś czas temu wydawnictwo Prószyński i S-ka, rozpoczęło prace nad drugim wydaniem Listów. Planowano wyeliminować wszelkie błędy, niedociągnięcia, wprowadzić nazewnictwo tłumaczeń Marii Skibniewskiej, w tym wydaniu również miał pojawić się indeks, którego tak bardzo brakowało w pierwszym tłumaczeniu.

Niestety wczoraj, tłumaczka książki Agnieszka Sylwanowicz ‘Silvana’ (znana również jako ‘Evermind HS Took’), z żalem podała na forum Hobbitonu informację o wycofaniu się Prószyński i S-ka z planów wydawniczych które miały ucieszyć nas wszystkich:

Z prawdziwą przykrością muszę Was poinformować, że wydawnictwo Prószyński zrezygnował z wydania Listów J.R.R. Tolkiena. Tekst jest poprawiony, wyszlifowany, zredagowany, gotowy do składu, brak tylko indeksu. Proszę mnie nie pytać o powody tej decyzji – zapewne są one ekonomiczne, dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Wydawałoby się, że książka mogłaby się znakomicie sprzedawać.

Wygląda na to, że szansa na poprawione, drugie wydanie Listów, oddala się w bliżej nieokreślonym kierunku… kto wie jak długo przyjdzie czekać fanom na drugie wydaie? Oby nie Trzy Ery Świata….

Kategorie wpisu: Informacje medialne, Listy Tolkiena, Nowości wydawnicze

9 Komentarzy do wpisu "Nie będzie nowych Listów…"

Telperion, dnia 22.02.2009 o godzinie 1:16

Dziwi mnie taka decyzja wydawnictwa, tym bardziej że Listy są akurat jedną z tych pozycji, którą wielu tolkienistów musi wypatrywać w antykwariatach bądź na aukcjach w sieci.

Feahisim, dnia 22.02.2009 o godzinie 3:38

Jasny gwint; też już się cieszyłem na to zapowiadane wydanie.
Szkoda.

Turin Dagnir, dnia 22.02.2009 o godzinie 9:31

Od tej chwili będę za każdym razem drżał ze strachu o to, czy książka, na której wydanie czekam od miesięcy nie zostanie nagle wycofana…

Raferian, dnia 22.02.2009 o godzinie 23:33

Cytując z pewnego filmu (z a całej palety cytatów, z tego obrazu, ten jak mało który, nie wymaga cenzurowania)

-Zwyczajnie (Drogi Wydawco):
„Nie chce mi się z tobą gadać.” Kropka. Odłożył słuchawkę.

-R.

Conducator, dnia 23.02.2009 o godzinie 0:28

Raferze, z ust mi to wyjąłeś. „W imię zasad” trzeba by im przetłumaczyć, że to naprawdę była mało uzasadniona decyzja, także ze względów ekonomicznych. Ale w końcu mamy kryzys. Kryzys stał się takim uniwersalnym pretekstem – jutro cieć nie zamiecie śniegu sprzed mojego bloku, bo mamy kryzys.

Telperion, dnia 23.02.2009 o godzinie 9:09

Conducatorze – kryzys dotknął nawet Elendilion, są cięcia w ilości newsów….

Tom Goold, dnia 23.02.2009 o godzinie 9:14

To bardzo zła wiadomość, do tego zaskakująca i niezrozumiała. Wydaje się, że ktoś w Prószyńskim zawalił sprawę, zupełnie nie mając wyczucia rynku w tym wypadku. Telperionie – dzięki za tego newsa!

Ivellios, dnia 23.02.2009 o godzinie 12:30

Szczerze móiąc mam listy w ang. ale chciałem także bardzo zakupić polskie wydanie. W takim razie pozostaje podziękować wydawcy. Chyba nie kupię ich mr. Blissa i załatwię sobie po ang 😛

tallis, dnia 24.02.2009 o godzinie 4:20

Ktoś powinien te komentarze oraz, te z forów przefaksować czy przemailować wydawnictwu – może się połapią za wczasu? :)
-„Jeśli są mądrzy”. Burrrarum :)
poz
tal

Zostaw komentarz