Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Simbelmynë nr 2/31, zima 2019 – już jest!

sn31

Simbelmynë
[pdf, 6 MB, DOWNLOAD!]
tadui #2 (31), rhîw (zima/winter) 2019 (75 CE)

Treść (Contents)

Głos z Moczarów, str. 4
Historia znajomości prof. Pełczyńskiego z prof. Tolkienem – Szymon Pindur, str. 6
Moje wspomnienia o J. R. R. Tolkienie – prof. Zbigniew Pełczyński, str. 7
My J. R. R. Tolkien Memories – Professor Zbigniew Pełczyński [pdf], str. 11
Ogniomistrz Christian Tolkien i jego gdańska rodzina – R. Derdziński, str. 17
Recenzje Władcy Pierścieni – prof. Przemysław Mroczkowski, str. 29
Bibliografia opracowań tolkienowskich – Wojciech Kubicki, str. 37

Apocrypha:

Elegia nargothrondzka – Erulissë, str. 47
Perła – Wilwarin, str. 49
Tol Sirion – Erulissë, str. 53
Ciało – Wilwarin, str. 62
Strażnik – Wilwarin, str. 76

Ilustracje (Artwork)

Nimwen, artystyczna interpretacja herbu Tolkienów (wg Mülvestedta) okładka
Nimwen, str. 16, 28, 36, 46
Tom Loback, str. 4, 10, 35, 45
Adaneth, str. 2, 6

___________________________

GŁOS Z MOCZARÓW

Drodzy Czytelnicy!

Nie spodziewaliśmy się takiego śnieżnego stycznia! Porządna zima to dobra okazja, by wieczorem zrobić sobie dobrej herbaty i siąść do lektury kolejnego numeru naszego pisma. A jest co czytać, bo miniony rok był niezwykle bogaty w ważne dla miłośników J.R.R. Tolkiena wydarzenia.

Najpierw o szybsze bicie serca przyprawiła nas informacja, że spadkobiercy Tolkiena sprzedali prawa do serialu, opartego na opowieściach skupionych wokół Władcy Pierścieni wytwórni Amazon Studios. Następnie mogliśmy niemal dosłownie dotknąć spuścizny Profesora podczas niezwykłej wystawy ?Tolkien: Maker of Middle-earth? w oksfordzkiej Bodleian Library. Odbyła się też kolejna Wyprawa Tolkienowska do Anglii i Kornwalii oraz premiera ważnej dla fanów Tolkiena książki – Upadku Gondolinu – oraz polskiego przekładu Dzieci Húrina.

W międzyczasie wiele działo się też na polu badań historii rodziny Tolkienów. Ryszard ?Galadhorn? Derdziński dokonał niezwykłych odkryć, udowadniając prawdziwość hipotez, które jeszcze niedawno wydawały się fantazją.
Ten numer Simbelmynë w dużej mierze jest pokłosiem tego bogatego dla tolkienistów roku. Przeczytacie w nim obszerny artykuł Ryszarda Derdzińskiego o gdańskich korzeniach rodziny Tolkienów. Wrócicie też do Oksfordu, gdzie Szymon Pindur odkrył postać Zbigniewa Pełczyńskiego, kolejnego z polskich profesorów, którzy osobiście poznali J. R. R. Tolkiena. Młodszym czytelnikom przybliżamy postać ?polskiego Inklinga?, czyli profesora Przemysława Mroczkowskiego, którego dziełem są pierwsze polskie recenzje Władcy Pierścieni sprzed niemal 60. lat! Następnym razem zaprezentujemy Wam kolejną porcję tekstów prof. Mroczkowskiego. Numer zamyka bibliografia polskich opracowań tolkienowskich Wojciecha Kubickiego oraz cykl apokryfów z Ardy naszych autorek, Wilwarin i Erulissë.

Aktualne wydanie Simbelmynë to już kolejny numer magazynu, który przeszedł w XXI wiek. Od poprzedniego numeru ukazujemy się wyłącznie w formie elektronicznej, a ci z Was, którzy chcą mieć magazyn w formie papierowej, mogą go samodzielnie wydrukować z pliku pdf. Tak łączymy historię z nowoczesnością, a przy tym – w prawdziwie tolkienowskim duchu – oszczędzamy drzewa.

Z hobbickim pozdrowieniem
Tom Good i Galadhorn

Kategorie wpisu: Nowości wydawnicze, Pliki do ściągnięcia, Simbelmynë, Tolkienowski internet

3 Komentarzy do wpisu "Simbelmynë nr 2/31, zima 2019 – już jest!"

Simbelmynë nr 2/31 | Goniec Rohański, dnia 10.01.2019 o godzinie 20:14

[…] Ukazał się najnowszy numer Simbelmynë, czasopisma wydawanego przez Elendilion. Numer 31, datowany na zimę 2019, poświęcony jest w m.in. gdańskim korzeniom J.R.R. Tolkiena a także Polakom, którzy mieli szansę osobiście poznać Profesora, takim jak Zbigniew Pełczyński czy Przemysław Mroczkowski. Do tego garść fanfików i ilustracji. Podobnie jak poprzedni numer, tak i ten dostępny jest wyłącznie w formie elektronicznej. Można go ściągnąć ze strony Elendilionu: http://www.elendilion.pl/2019/01/10/simbelmyne-nr-231-zima-2019-juz-jest/. […]

Riddick, dnia 25.01.2019 o godzinie 20:28

Bardzo dziękuję za nowy numer i nieśmiało pytam czy możemy liczyć na opublikowanie brakujących archiwalnych numerów, czyli: 3-7, 9-15, 17 (na Niezapomince są tylko materiały dodatkowe), 29?

Bain, dnia 26.01.2019 o godzinie 22:41

Czapka z głowy, dziękuję za udostępnienie przez sieć.
Popieram wersję bezpapierową, moje cisy, lipy i sosenki też się cieszą

Zostaw komentarz