Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Historia monogramu J. R. R. Tolkiena

monogram

Historia monogramu JRRT

Na Facebooku znaleźliśmy tę ciekawą infografikę, która pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniał się słynny monogram J. R. R. Tolkiena. Co ciekawe, za życia Profesora nigdy nie użyto tego osobistego monogramu do ozdoby jego książek. Dopiero po śmierci Tolkiena zaczęto go „eksploatować”, a dziś stanowi też znak handlowy. Monogram profesora to kombinacja graficzna jego inicjałów: J, dwóch R i jednego T. Podobne monogramy znamy np. ze sztuki renesansowej (vide słynny monogram Albrechta Dürera).

Powyższa grafika pokazuje, jak od 1906 (gdy Ronald miał zaledwie 14 lat) aż do śmierci Profesora zmieniał się ten znak. Widzimy też, że w zasadzie już nastolatek zarysował kształt, który towarzyszył potem przez dziesięciolecia Tolkienowi do ozdabiania jego grafik i tekstów. Dziś zdarza się nawet, że zagorzali fani Profesora tatuują sobie ten znak na własnej skórze!

Jak zauważył nasz dobry znajomy, Szymon Pindur:

Styl znaku z roku 1914 bardzo mi przypomina kaligrafię chińską tudzież japońską. W ogóle cały monogram Tolkiena jest bardzo podobny do znaku [patrz niżej] oznaczającego zarówno w chińskim i japońskim ‚wiązać, związywać’. 

monogram1

A czy Wy używacie swojego własnego monogramu? Podzielcie się zdjęciami i linkami w komentarzach!

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

3 Komentarzy do wpisu "Historia monogramu J. R. R. Tolkiena"

Szymon, dnia 17.11.2018 o godzinie 14:33

Uzupełniając: Humphrey Carpenter w Biografii pisze, że podczas swoich studiów magisterskich w Oksfordzie, po zaręczynach z Edith (czyli dokładnie w 1914 roku) „Ronald wyrabiał sobie wyraźnie własny styl. Kupił do swoich pokojów meble i japońskie ryciny.”: Biografia s.109.
Zastanawiam się czy to przypadek, że monogram właśnie z tego roku ma taki styl, który ewidentnie przypomina dalekowschodnią kaligrafię.
Monogram ten pochodzi z obrazu Tolkiena „Eeriness”, który można znaleźć w jego albumie ‚Book of Ishness’ z okresu studiów w Oksfordzie. Ten konkretny obraz jest datowany na styczeń 1914.
Jak się okazuje podobieństwo monogramu Tolkiena do znaku ? zostało już zauważone przez niejakiego Douga Kane’a na forum Mythsoc i skomentowane tam przez Wane’a Hammonda i Christinę Scull (jak wiemy, autorów „Artist and Illustrator”):

Doug Kane wrote:
It has been pointed out to me that there is a striking similarity between Tolkien’s monogram, and a character in the Chinese and Japanese alphebets.
Here is a sample:
http://www.mahou
org/Kanji/422B/.>http://www.mahou http://www.mahou.org/Kanji/422B/.>
org/Kanji/422B/.

Does anyone know whether Tolkien ever demonstrated any knowledge of or interest in oriental languages, or specifically in oriental calligraphy? I know that (as Wayne and Christina say), he had from a very early age „an abiding interest in alphabets and scripts” but I’ve never heard that that interest extended to oriental languages. But my knowledge is woefully inadequate in this area. The similarity is probably just a coincidence, but it piqued my interest nonetheless. If anyone has any thoughts or information on the subject I’d be interested in hearing more.

It’s almost certainly a coincidence. Although Tolkien had an early liking for Japanese prints, we’ve recorded no interest in or study of Chinese or Japanese (see the essay „Languages” in The J.R.R. Tolkien Companion and Guide: Reader’s Guide). Nor was it necessary: the idea of intertwining letters to form monograms (or ciphers) has a long history in the West, and Tolkien developed his now-familiar JRRT monogram after trying out a series of simpler versions.
Wayne & Christina

Sprawę ewentualnych podobieństw i związków rysunków i obrazów Tolkiena ze sztuką japońską dość wyczerpująco opisuje Michael Organ w swoim artykule „Tolkien?s Japonisme: Prints, Dragons, and a Great Wave” opublikowanym w Tolkien Studies 10, 2013 pp. 105-122.

Nimwen, dnia 19.11.2018 o godzinie 8:36

Podpisuję monogramem (skonstruowanym z dwóch tehtar) swoje grafiki

Galadhorn, dnia 19.11.2018 o godzinie 13:52

Ja mam monogram skonstruowany z dwóch run: http://tolkniety.blogspot.com/2017/03/od-mojej-runy-do-potorakrzyza-rodu-prus.html

Galadhorn

Zostaw komentarz