Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Program tolkienowski Śląskich Dni Fantastyki

sdf_2018Już za niecały miesiąc, 24 i 25 marca 2018, w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 W Chorzowie (ul. Farna 7) odbędą się Śląskie Dni Fantastyki, impreza organizowana przez Śląski Klub Fantastyki. Temat przewodni imprezy to Kosmiczni Piraci. W planie są m.in. warsztaty, prelekcje, spotkania z gośćmi, konkursy i wiele innych atrakcji. Parmadili, czyli Sekcja Tolkienowska Śląskiego Klubu Fantastyki, też przygotowali tolkienowskie co nieco na imprezę.

Drugi dzień imprezy, niedziela 25 marca, to przede wszystkim Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena, będziemy zatem wspólnie czytać. Zapraszamy wszystkich chętnych do poszukania w dziełach Profesora swoich ulubionych fragmentów. Standardowy temat wybrany przez Tolkien Society i obowiązujący w roku 2018 to Dom i serce: wiele sposobów na bycie hobbitem, jednak ze względu na konwencję Śląskich Dni Fantastyki można śmiało sięgnąć po cytaty o kosmicznych lub zwykłych piratach (i innej morskiej tematyce). Czytanie odbędzie się 25 marca od 10 do 11.

Kolejną atrakcją będzie Tolkienowska Pecha Kucha. Czym jest Pecha Kucha? To format multimedialnej prezentacji, w którym prowadzący pokazuje dokładnie 20 slajdów, a każdy slajd wyświetlany jest dokładnie 20 sekund. Daje to łącznie 6 minut i 40 sekund na całość. Pecha Kucha zapewnia żywiołowość prezentacji i pomaga w skupieniu uwagi widza. Wszelkie pytania i dyskusja odbywają się po pokazie. Format został wymyślony przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 na potrzeby spotkań o architekturze organizowanych w Tokio. Ale najlepiej o Pecha Kucha powiedzieć właśnie w formie Pecha Kucha: A Pecha Kucha about Pecha Kucha.

Szukamy osób chętnych do przedstawienia tolkienowskiej prezentacji we wspomnianym formacie. Pierwszy krok to wybranie tematu. O czym ze Śródziemia moglibyście mówić godzinami? O językach elfów? O botanice? O tolkienowskich cosplayerach? Dacie radę mówić godzinami, to dacie radę mówić przez 6 minut i 40 sekund. Następny krok to wysłanie maila z tematem prezentacji na adres: adam [kropka] kuziow [małpa] gmail [kropka] com, wpisując Tolkienowska Pecha Kucha jako temat maila. Ze względu na ograniczenia czasowe być może nie wszystkie zgłoszenia będzie można przyjąć. Potem pozostaje przygotować 20 slajdów, przećwiczyć prezentację i przybyć na Śląskie Dni Fantastyki. Tolkienowska Pecha Kucha odbędzie się w niedzielę, 25 marca, w godzinach 11-12.

Po krótkich wykładach pora na coś dłuższego. Trzecim punktem programu tolkienowskiego jest wykład Ryszarda Galadhorna Derdzińskiego, podróżnika i znawcy języków Śródziemia, na temat pochodzenia rodziny J.R.R. Tolkiena. Galadhornowi udało się odtworzyć genealogie rodu aż do średniowiecza, odkrywając przy tym, że przodkowie Profesora przybyli do Londynu z Gdańska. Kim byli gdańscy Tolkienowie, jak wyglądało ich życie? Kiedy i gdzie po raz pierwszy pojawiło się to nazwisko? Sagę rodu Tolkienów będzie można poznać 25 marca w godzinach 12-13.

I choć nie będzie to już stricte wydarzenie tolkienowskie, to po wykładzie, od 13 do 14 odbędzie się koncert harfiarki Barbary Karlik, którą być może niektórzy tolkieniści kojarzą m.in. w występów na Tolk-Folku.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Informacje medialne, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Program tolkienowski Śląskich Dni Fantastyki"

Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena 2018 | Goniec Rohański, dnia 28.02.2018 o godzinie 21:09

[…] Chorzów: Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie (ul. Farna 7), 25 marca od 10 do 13, Śląskie Dni Fantastyki. […]

Zostaw komentarz