Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Kalendarz Imladris – Szaruga ’16
Calendar of Imladris – Fading 2016

Dziś (30 września) zaczyna się elficka pora więdnięcia, opadania liści, zanikania dnia – szaruga jesienna. W języku sindarin to Firith ‚Więdnięcie’ albo Narbeleth ‚Zmniejszanie się słońca’.

screenshot_20161001-000704

 

This is our Calendar of Imladris for Fading 2016!
Oto nasz Kalendarz Imladris na Szarugę ’16!

Czym jest Kalendarz z Imladris? Zwany jest on też w Czerwonej Księdze Marchii Zachodniej Rachubą z Rivendell (ang. Reckoning of Rivendell). Był to prawdopodobnie jedyny znany Hobbitom kalendarz elficki (choć Dodatek D do Władcy Pierścieni wzmiankuje istnienie innych elfickich kalendarzy. Można się domyślać, że swoją rachubę dni miały Elfy z Lothlorien i z Szarych Przystani. O rachubach z Valinoru znajdziemy pewne informacje w pismach zebranych w The History of Middle-earth).

Eldarowie mierzyli czas w dwóch skalach:

  1. Długie odcinki czasu były liczone jako yéni, które były odpowiednikiem naszych 144 lat słonecznych. Jeden yén składa się z 8 766 enquier (‚sześciodniowych tygodni’; l. poj. enquië) czyli z 52 596 dni ( ‚doba’; składa się z aure ‚dnia’ i lómë ‚nocy’)
  2. Pojedynczy rok słoneczny nazywał się w quenya coranar (‚cykl słoneczny’) albo loa (‚wzrastanie’). Dzielił się na sześć ‚pór roku; długich miesięcy’, które nazywały się astar.

Asta może mieć 54 dni (6 x 9) – Wiosna, Jesień, Szaruga – albo 72 dni (6 x 12) – Lato, Zima. Żeby uzyskać pełną liczbę 365 dni w roku dodaje się do sześciu astar następujące dni dodatkowe: Nowy Rok Elfów czyli Yestarë (na potrzeby naszego kalendarza dokonaliśmy tłumaczenia na sindarin – *Orminui), który poprzedza Tuilë ‚Wiosnę’; ostatni dzień roku to Mettarë (w sindarinie *Orvedui) zaraz po Coirë ‚Przedwiośniu’. Pomiędzy Yávië ‚Jesienią’ i Quellë ‚Szarugą’ były trzy Enderi (‚środkowe dni’ – w sindarińskiej rekonstrukcji *Yrinidh), które w latach przestępnych dublowano do sześciu.

Nazwy kolejnych sześciu astar w quenya i sindarinie są następujące:

quen. Tuilë, sind. Ethuil – Wiosna, 54 dni
quen. Lairë, sind. Laer – Lato, 72 dni
quen. Yávië, sind. Iavas – Jesień, 54 dni
quen. Quellë*, sind. Firith – Więdnięcie/szaruga jesienna, 54 dni
quen. Hrívë, sind. Rhîw – Zima, 72 dni
quen. Coirë, sind. Echuir – Przedwiośnie, 54 dni

* albo Lasse-lanta ‚Liścio-pad’

Na naszej karcie dni elfickiej pory roku opisaliśmy cyframi Fëanora. Znajdziecie na niej klucz do ich odczytania. Warto się tych cyfr nauczyć. Znajdziecie tam też fazy księżyca w kolejnych miesiącach elfickiego lata. Zauważcie, że właściwie cały nasz sierpień należy już do kolejnej pory roku – Jesieni (‚Darzącą Owocami’). Na karcie znajdziecie grafikę Ryszarda „Galadhorna” Derdzińskiego pt. „Ucieczka Lúthien” (więcej prac Galadhorna w galerii na Deviantarcie).

Kategorie wpisu: Kalendarium Śródziemia

1 komentarz do wpisu "Kalendarz Imladris – Szaruga ’16
Calendar of Imladris – Fading 2016"

Kalendarza Shire?u i Kalendarz z Imladris ? jesienne nowe strony – Goniec Rohański, dnia 13.01.2022 o godzinie 18:53

[…] Kalendarz Shire?u możecie pobrać stąd, a Kalendarz z Imladris stąd. […]

Zostaw komentarz