Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Calendar of Imladris 2016 – Spring
Kalendarz z Imladris 2016 – Wiosna

Dziś (30 marca) ostatni dzień elfickiego roku. Jutro (31 marca) zgodnie z Reformą Naszego Kalendarza będziemy świętować Nowy Rok Elfów (odpowiednik 6 Astrona w rachubie Shire’u). Mamy dla Was z tej okazji niespodziankę w PDF. Szczęśliwego Nowego Elfiego Roku, drodzy Przyjaciele Elfów.

kalendarzeCzym jest Kalendarz z Imladris? Zwany jest on też w Czerwonej Księdze Marchii Zachodniej Rachubą z Rivendell (ang. Reckoning of Rivendell). Był to prawdopodobnie jedyny znany Hobbitom kalendarz elficki (choć Dodatek D do Władcy Pierścieni wzmiankuje istnienie innych elfickich kalendarzy. Można się domyślać, że swoją rachubę dni miały Elfy z Lothlorien i z Szarych Przystani. O rachubach z Valinoru znajdziemy pewne informacje w pismach zebranych w The History of Middle-earth).

This is our Calendar of Imladris for Spring 2016!
Oto nasz Kalendarz Imladris na Wiosnę 2016!

Eldarowie mierzyli czas w dwóch skalach:

  1. Długie odcinki czasu były liczone jako yéni, które były odpowiednikiem naszych 144 lat słonecznych. Jeden yén składa się z 8 766 enquier (‚sześciodniowych tygodni’; l. poj. enquië) czyli z 52 596 dni ( ‚doba’; składa się z aure ‚dnia’ i lómë ‚nocy’)
  2. Pojedynczy rok słoneczny nazywał się w quenya coranar (‚cykl słoneczny’) albo loa (‚wzrastanie’). Dzielił się na sześć ‚pór roku; długich miesięcy’, które nazywały się astar.

Asta może mieć 54 dni (6 x 9) – Wiosna, Jesień, Szaruga – albo 72 dni (6 x 12) – Lato, Zima. Żeby uzyskać pełną liczbę 365 dni w roku dodaje się do sześciu astar następujące dni dodatkowe: Nowy Rok Elfów czyli Yestarë (na potrzeby naszego kalendarza dokonaliśmy tłumaczenia na sindarin – *Orminui), który poprzedza Tuilë ‚Wiosnę’; ostatni dzień roku to Mettarë (w sindarinie *Orvedui) zaraz po Coirë ‚Przedwiośniu’. Pomiędzy Yávië ‚Jesienią’ i Quellë ‚Szarugą’ były trzy Enderi (‚środkowe dni’ – w sindarińskiej rekonstrukcji *Yrinidh), które w latach przestępnych dublowano do sześciu.

Nazwy kolejnych sześciu astar w quenya i sindarinie są następujące:

quen. Tuilë, sind. Ethuil – Wiosna, 54 dni
quen. Lairë, sind. Laer – Lato, 72 dni
quen. Yávië, sind. Iavas – Jesień, 54 dni
quen. Quellë*, sind. Firith – Więdnięcie/szaruga jesienna, 54 dni
quen. Hrívë, sind. Rhîw – Zima, 72 dni
quen. Coirë, sind. Echuir – Przedwiośnie, 54 dni

* albo Lasse-lanta ‚Liścio-pad’

Pracujemy nad udoskonaleniem karty naszego kalendarza. Niedługo pojawi się aktualizacja z różnymi zjawiskami astronomicznymi, które widoczne będą wiosną!

Kategorie wpisu: Kalendarium Śródziemia, Pliki do ściągnięcia

Brak komentarzy do wpisu "Calendar of Imladris 2016 – Spring
Kalendarz z Imladris 2016 – Wiosna"

Zostaw komentarz