Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Planois smaug, smoczy owad

Nie będzie zaskoczeniem, że naukowcy, a konkretniej biolodzy, też czytują Tolkiena. Ale niektórzy nie tylko czytują, ale i czerpią z książek profesora inspiracje do pracy naukowej. I gdy zdarzy im się odkryć jakiś zupełnie nowy gatunek, nieraz właśnie do Śródziemia sięgają w poszukiwaniu nazw. Mieliśmy już stawonoga Gollumjapyx smeagol, żabę Ingerophrynus gollum, teraz pora na coś na cześć najsławniejszego tolkienowskiego gada.

Kiedy w chilijskiej Patagonii grupa naukowców: Mariom Carvajal, Eduardo Faúndez i dr David Rider z Uniwerysytetu Stanowego Północnej Dakoty odkryli nowy gatunek pluskwiaka z nadrodziny tarczówek (pentatomoidea), Mariom, studentka mikrobiologii, dostąpiła zaszczytu nadania nazwy. Jak powiedziała:

Nazwaliśmy go Planois smaug, ponieważ przedstawiciele tego gatunku spali w grupach przez około 60 lat, tak jak tolkienowski stwór. Innym czynnikiem, który miał wpływ na nadania tej nazwy jest duży rozmiar owada. Smaug również był bardzo duży, a ten owad jest największym przedstawicielem swojej rodziny na południowym krańcu Ameryki Południowej. I ostatecznie, jego miejsce zamieszkania – Rezerwat Biosfery Cabo de Hornos na Wyspie Navarion – przypomina tolkienowskie Śródziemie.

Zapytana o to podobieństwo, odpowiedziała:

Mówię tak, bo mieszkałam na tym obszarze, w położonym najbardziej na południe mieście kontynentu, kiedy miałam trzy lata. Kiedy po raz pierwszy poznałam świat Tolkiena, zdałam sobie sprawę, że miejsce, w którym żyłam, było bardzo podobne. Kiedy zajęłam się taksonomią, zawsze wierzyłam, że jeżeli znajdę coś nowego na tym obszarze, nazwa oparta na Tolkienie powinna zostać użyta.

I tak oto nauka została wzbogacona o kolejnego reprezentanta Śródziemia. Od owadów po asteroidy, Tolkiena można już znaleźć wszędzie.

Źródło:
http://www.tolkiensociety.org/2015/06/new-bug-is-named-after-tolkiens-dragon/
http://entomologytoday.org/2015/06/19/patagonian-shield-bug-named-after-middles-earths-smaug-the-dragon/

Kategorie wpisu: Tolkienowski internet

1 komentarz do wpisu "Planois smaug, smoczy owad"

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Kolejny smoczy owad, dnia 18.01.2016 o godzinie 21:48

[…] Stanowego Północnej Dakoty, którzy odkrytego przez siebie patagońskiego pluskwiaka nazwali Planois smaug? Ci sami naukowcy trafili w Nowej Gwinei na kolejnego owada, też z nadrodziny tarczówek […]

Zostaw komentarz