Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Pomnik Zwycięstwa Gandalfa Szarego nad Balrogiem

Pamiętacie naszego newsa o pomniku Drzewca, który stanął w Birmingham? Jak się okazuje, nie jest to jedyny pomnik związany z twórczością Tolkiena. Co powiecie na pomnik mający uczcić zwycięstwo Gandalfa Szarego nad Balrogiem? Gdzież jest taki pomnik?, zapytacie. U nas, w Polsce. Dokładniej, w Łodzi. Jeszcze dokładniej, przy ulicy Piotrkowskiej 118, przed kawiarnio-galerią Surindustrialle. Jak to, mamy w Polsce takie cudo, a ja nic o tym nie wiedziałem/am?! Od jak dawna on tam jest?! Od niedawna, od soboty 28 marca 2015, zatem całkiem możliwe, że posłańcy z wieściami po prostu jeszcze w Wasze okolice nie dotarli. Pozwólcie więc, że ich wyręczymy.

Pomnik (czy nawet instalacja) jest zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który odbył się tydzień temu. Przedstawia łapę Balroga, na której można stanąć, oraz głowę Płomienia z Udûnu, w którą można krzyknąć sławetne Nie przejdziesz!. Autor pomnika, Andrzej Czapliński, wykonał go ze znalezionych na złomowisku metalowych części. I nie jest to tylko jednorazowa wystawa, pomnik już na stałe zagości w okolicach Surindustrialle – mamy kolejny punkt na mapie tolknięcia Polski. Odsłonięcie dzieła było szczególnie uroczyste, uwzględniono śródziemnomorski śródziemny poczęstunek, w okolicy rozbili swoją osadę wojowie z Rodu Dębowego Liścia, którzy demonstrowali broń oraz dawne gry, a sam Gandalf wygłosił orędzie do łodzian.

Zdjęcia znajdziecie w facebookowej galerii Surindustrialle
lub w artykule na portalu lodz.gazeta.pl

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Twórczość fanów, Wydarzenia

1 komentarz do wpisu "Pomnik Zwycięstwa Gandalfa Szarego nad Balrogiem"

Kemmuel, dnia 03.04.2015 o godzinie 5:18

Sądziłem, że to prima-aprilisowy żart, ale zdjęcia dowodzą, że te wszystkie rzeczy istnieją. Widzieliście te cuda? Jak z bajki, jak ze sklepu alchemika – przepiękne! Czy to stała ekspozycja? Gdzie będzie to można później zobaczyć? Chciałbym, żeby mnie było stać na cokolwiek z tych cacek…

Zostaw komentarz