Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Wielkie Ciasto czyli Tolkien w teatrze


Powiedźcie szczerze, czy tytuł spektaklu Wielkie Ciasto sugeruje, że ma on cokolwiek wspólnego z Tolkienem? Czy widoczne po lewej zdjęcie przywodzi na myśl jakiekolwiek tolkienowskie skojarzenia? A jednak. Bo widzicie, J.R.R. Tolkien nie tylko o Śródziemiu pisywał, w dorobku ma również opowiadanie Kowal z Podlesia Większego. I ten właśnie utwór stał się inspiracją dla Piotra Srebrowskiego do napisania scenariusza Wielkiego Ciasta, które 1 lutego 2014 roku pojawiło się na scenie Teatru Gdynia Główna. Za reżyserię odpowiadał sam scenarzysta, a wystąpili Konrad Till i Radosław Smużny oraz kuchenne lalki (wg projektu Piotra Srebrowskiego), bo mamy tu do czynienia z teatrem lalek.
Oto jak spektakl zapowiedział sam Teatr Gdynia Główna:

Kuchmistrzowie Wielkiej Kuchni zapraszają na uroczystość Wielkiego Ciasta. Wydarzenia niezwykłego, gdyż odbywającego się zaledwie raz na 24 lata! Gdy goście przybywają, aby świętować, okazuje się, że wypiek jest niegotowy…
Wielkie Ciasto to kulinarno-magiczny spektakl opowiadający pełną przygód historię młodego Kowalczyka. Jeden kreatywny reżyser, dwóch zdolnych aktorów, kilka kuchennych lalek, garść wyobraźni, łyżka tajemnicy i szczypta dobrego humoru – to przepis na wyśmienitą teatralną zabawę przyprawioną nutą refleksji.
Poruszający wyobraźnię lalkarsko-aktorski debiut reżyserski Piotra Srebrowskiego, aktora, absolwenta wrocławskiego wydziału lalkarskiego PWST, dotychczas współpracującego m. in. z Sopocką Sceną Off de BICZ, Teatrem Miniatura, sceną SAM i FSC.

Niestety, o spektaklu donosimy ze sporym opóźnieniem, bo niemal rocznym i Teatr Gdynia Główna już go nie wystawia. Za późno nawet na wzięcie udziału w naszym plebiscycie na wydarzenie roku. Ale mimo to warto widzieć, że takie rzeczy działy się u nas, bo kto wie, może coś jeszcze się zadzieje. Na pocieszenie dajemy Wam zwiastun przedstawienia:

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie Teatru Gdynia Główna.

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie, Informacje medialne, Wydarzenia

3 Komentarzy do wpisu "Wielkie Ciasto czyli Tolkien w teatrze"

Galadhorn, dnia 25.01.2015 o godzinie 20:29

Często ludzie z innych regionów Polski narzekają, że ciągle na południu coś się dzieje. Dziś południe zazdrości trochę północy. Chciałbym zobaczyć tę sztukę, choć z filmików wynika, że nie ma tam tej baśniowej aury, którą znam z książki („Kowal” jest jednym z najulubieńszych moich tekstów Tolkiena – dziś wiemy, że nie jest to tekst całkowicie oderwany od Śródziemia).

magdalena, dnia 26.01.2015 o godzinie 18:16

Opowiadanie „Kowal” też bardzo mi się podobało ale patrząc na ten zwiastun nie wiem czy chciałabym zobaczyć te przedstawienie.Wydaje mi się że jest ono trochę pozbawione tego „klimatu” jaki ma dzieło Tolkiena.

Lord Ya, dnia 29.01.2015 o godzinie 19:55

To samo mówili o Jacksonie 😛 No, może poza tymi północnymi i południowymi regionami Polski.

Zostaw komentarz