Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Imieniny Profesora Tolkiena


Wiadomość pochodzi z 27 grudnia 2007 r.

Dziś John R. R. Tolkien obchodzi swoje imieniny. Zobaczmy co w tej sprawie napisał w liście nr 309 (z 2 stycznia 1969 r.; tłumaczenie moje):

A teraz, mój drogi, coś o moim imieniu. Brzmi ono Jan [ang. John]: imię często używane i ukochane przez chrześcijan, a ponieważ urodziłem się w oktawę św. Jana Ewangelisty [3 stycznia 1892 r.], przybrałem go sobie za świętego patrona – choć ani mój ojciec, ani na ten czas moja matka, nie pomyśleli by sobie o niczym tak bardzo „rzymskim” jak nadawanie dziecku imienia z powodu jakiegoś świętego. Nazwano mnie Jan, bo zwyczajem naszej rodziny najstarszy syn najstarszego syna powinien nosić takie właśnie imię. Mój ojciec miał na imię Artur, i był najstarszym z drugiej rodziny mojego dziadka Jana. Ale jego starszy brat przyrodni Jan zmarł pozostawiając trzy córki. Zatem to ja musiałem zostać Janem.

I trochę o samym św. Janie Ewangeliście:

jan_lindisfarneŚw. Jan, Apostoł, Ewangelista (+ ok. 100). Prorok, teolog, mistyk. Był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego (Mt 4,21). Pracował jako rybak. Uczeń Jana Chrzciciela. Razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem (J 1,38-40). Był jego umiłowanym uczniem. Ewangelia odnotowuje obecność Jana podczas Przemienienia na Górze Tabor (Mk 9,2), przy wskrzeszeniu córki Jaira (Mk 5,37) oraz w czasie aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Mk 14,33). Podczas Ostatniej Wieczerzy spoczął na piersi Zbawiciela. Chrystus z krzyża powierza mu swoją Matkę, a Jej Jana jako przybranego syna (J 19,26-27). Po zmartwychwstaniu przybywa razem ze św. Piotrem do grobu, gdzie „ujrzał i uwierzył” (J 20, 8), że Chrystus żyje. Był z Piotrem podczas cudownego uzdrowienia paralityka przy Złotej Bramie (Dz 4,13). Przebywał przez wiele lat w Jerozolimie (Gal 2,9), potem w Samarii (?), następnie w Efezie. W tym mieście miał się opiekować Najświętszą Panną Maryją aż do jej „Zaśnięcia”. W Efezie napisał Ewangelię i trzy listy apostolskie. Przez cesarza Domicjana został zesłany na wyspę Patmos, tam napisał Apokalipsę. Za panowania Nerwy powrócił do Efezu. Tutaj, jako jedyny z apostołów, zmarł śmiercią naturalną. Patron Albanii, Azji Mniejszej; aptekarzy bednarzy, dziewic, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem: introligatorów, kopistów, kreślarzy, biografów, papierników, pisarzy; oraz owczarzy, płatnerzy, skrybów, ślusarzy, teologów, uprawiających winorośl, wdów. Jemu poświęcona jest katedra papieży – bazylika Zbawiciela na Lateranie, „matka wszystkich kościołów”.


barcilon_john3W IKONOGRAFII św. Jan przedstawiany jest jako stary Apostoł, czasami jako młodzieniec w tunice i płaszczu, rzadko jako rybak. Najczęściej występuje w scenach będących ilustracjami tekstów Pisma św: Jan jest jedną z centralnych postaci podczas Ostatniej Wieczerzy, Jan pod krzyżem obok Maryi, Jan podczas Zaśnięcia NMP Jan na Patmos, Jan i jego wizje apokaliptyczne. Bywa przedstawiany w scenie męczeństwa – zanurzony w kotle z wrzącą oliwą.

Jego atrybutami są: diakon Prochor, któremu dyktuje tekst, gołębica, kielich z Hostią, kielich z wężem, kocioł z oliwą, księga, orzeł w locie, na księdze lub u jego stóp, siedem apokaliptycznych plag, zwój.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Kalendarium Śródziemia

8 Komentarzy do wpisu "Imieniny Profesora Tolkiena"

Galadhorn, dnia 27.12.2007 o godzinie 10:32

Wszystkiego najlepszego, Panie Profesorze! Mam nadzieję, że swoje imieniny obchodzi Pan w towarzystwie swojego świętego patrona…

Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Quenejska Apokalipsa, dnia 30.12.2007 o godzinie 11:14

[…] biblijne plany. Chciałby przełożyć na quenya wszystkie teksty przypisywane św. Janowi Ewangeliście (pisaliśmy o nim niedawno w związku z imieninami J.R.R. Tolkiena): oprócz Apokalipsy plany te obejmują Ewangelię wg św. Jana […]

Armehtar, dnia 27.12.2010 o godzinie 0:53

Wszystkiego najlepszego, Mistrzu.

Galadhorn, dnia 27.12.2010 o godzinie 8:39

A profesor Tolkien być może siedzi sobie teraz na niebiańskich błoniach z Janem Ewangelistą i omawiają jakieś aspekty poezji :-) Wszystkiego najlepszego Janie Ronaldzie Reuelu Filipie Berenie!

Ireth, dnia 27.12.2013 o godzinie 15:52

Życzę wszystkiego naj, Profesorze! Mam nadzieję, że widzisz wszystkich fanów z Góry…

NessaPL, dnia 27.12.2014 o godzinie 18:56

Wszystkiego najlepszego nasz Mistrzu.

Nimwen, dnia 29.12.2014 o godzinie 11:43

A w sobotę są urodziny :)

Galadhorn, dnia 29.12.2014 o godzinie 12:04

Będziemy je obchodzić hucznie w Katowicach, w gospodzie „Rudy Goblin” na Wita Stwosza (blisko Placu Miarki). Zapraszamy!

Zostaw komentarz