Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Zapraszamy Was na Wyprawę do Anglii
śladami J.R.R. Tolkiena! (kwiecień 2015)


[Prezentujemy zaktualizowany program naszego wyjazdu!]

Wydarzenie na Facebooku: kliknij

Chcemy powtórzyć sukces podobnej wyprawy w roku 2008. Chcemy wrócić do tolkienowskich miejsc w Anglii i odkryć zupełnie nowe. Chcemy spędzić 8 dni w towarzystwie Tolkienistów z całej Polski. Dołączycie do nas?

Proponujemy następującą datę naszego przyszłorocznego wyjazdu, który nosi tytuł WYPRAWA DO ANGLII ŚLADAMI J.R.R. TOLKIENA: 18-25 kwietnia 2015 roku (czyli tylko 5 dni urlopu, 2 soboty i jedna niedziela). Cena wyjazd to przy co najmniej 30 osobach zaledwie 1850,- zł (a w niej 6 noclegów w hotelach typu Ibis Budget/schronisko młodzieżowe, 6 śniadań typu szwedzki stół, 1 nocny przejazd w drodze powrotnej do Polski, przeprawę promową, przejazd wygodnym autokarem, opiekę przewodnika tolkienowskiego – Galadhorna).

Podróż organizuje biuro podróży “Abraksas” z Katowic (strona biura), patronuje mu zaś redakcja Elendilionu. Wyjazd to okazja do poznania Anglii Inklingów! Wypatrujemy też w Wielkiej Brytanii wydarzeń tolkienowskich – jeżeli tylko w kwietniu ’15 coś się wydarzy, my tam będziemy (mamy nadzieję, że znowu zawita do Londynu musical Władca Pierścieni). Oto program Wyprawy. Jeżeli macie do niego jakieś uwagi, propozycje, chcecie zrealizować jakieś marzenia, piszcie o tym w komentarzach!

LITERACKA PODRÓŻ PO ANGLII
ŚLADAMI J.R.R. TOLKIENA
[18-25 kwietnia 2015]

DZIEŃ 1 (sobota, 18.04):
Wyjazd we wczesnych godzinach porannych. W autokarze konkursy, projekcje, wykłady nt. tolkienowskie. Postoje co mniej więcej 3-4 h, przerwy na posiłek we własnym zakresie. Przejazd do Kolonii (Niemcy); krótkie zwiedzanie średniowiecznej katedry; nocleg pod Kolonią (1/1).

DZIEŃ 2 (niedziela, 19.04): „Powitanie Anglii”
Śniadanie; przejazd przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję – podróż promem do Anglii. Punkt widokowy przy Zamku Dover. Następnie odwiedziny w Warner Bros. Studio London na wystawie „The Making of Harry Potter” (wstęp ok. 31,- GBP). Jest to wyjątkowa atrakcja, która pozwala gościom odbyć podróż za kulisy cyklu filmowego Harry Potter; wieczorny spacer i wizyta w pubie na terenie uniwersyteckiego Oksfordu i nocleg w Oksfordzie (1/5)

[jeżeli grupa nie będzie chciała odwiedzać parku rozrywki, możemy zatrzymać się w Canterbury i zwiedzić to piękne miasto – wtedy jest możliwość uczestniczenia w Mszy Św. w katolickim kościele św. Tomasza]

DZIEŃ 3 (poniedziałek, 20.04): „Dzieciństwo i młodość J.R.R. Tolkiena”
Śniadanie; przejazd na przedmieścia Birmingham – dzielnica Sarehole, gdzie Tolkien spędził dzieciństwo; spacer koło Młyna Sarehole (inspiracja dla młyna Teda Sandymana we Władcy Pierścieni), Moseley Bog, dolina rzeki Cole, Shire Country Park; przejazd do Oratorium Birmingham, gdzie mały Tolkien uczył się pod okiem opiekuna, ojca Francisa Morgana; wieża Perrot’s Folly, Uniwersystet Birmingham z Wielką Wieżą uniwersytecką i aulą, w której Tolkien leżał po ewakuacji z Flandrii; przejazd do Great Haywood (miejsce rekonwalescencji Tolkiena po I wojnie światowej, a w jego mitologii jest to Tavrobel): kościół św. Jana, Dom O Tysiącu Kominów; przejazd do Warwick (tolkienowski Cortirion; tu mieszkała ukochana Tolkiena i jego przyszła żona, Edith), odwiedziny w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie Tolkienowie wzięli ślub w 1916 r., nocleg w Oksfordzie (2/5)

DZIEŃ 4 (wtorek, 21.04): „Lata studiów i pracy naukowej J.R.R. Tolkiena”
Śniadanie; spacer po Oksfordzie Inklingów: Kolegium Pembroke (gdzie Tolkien nauczał przez 20 lat), Kolegium Christ Church (Lewis Carol i Alicja w Krainie Czarów oraz plan filmowy Harry’ego Pottera), Kolegium Mertona (gdzie Tolkien pracował jako profesor od 1945), University Examination Schools Building (gdzie Tolkien i Lewis często dawali swoje wykłady), Eastgate Hotel (gdzie Tolkien i Lewis spotykali się w poniedziałki), Kolegium Magdalene i Addison’s Walk (gdzie C. S. Lewis mieszkał i pracował przez 30 lat), Ogród Botaniczny (gdzie do niedawna rosła Sosna Tolkiena), New College (gdzie Ch. Tolkien był pracownikiem naukowym), Biblioteka Bodlejska, Radcliffe Camera (czytelnia będąca inspiracją dla Świątyni Saurona w Númenorze), St. Mary the Virgin (piękny punkt widokowy), Kolegium Exeter (tu studiował Tolkien, tu znajduje się jego popiersie), dom przy Holywell 99, gdzie mieszkał Tolkien, zakończymy w pubie „Eagle and Child” – miejscu spotkań grupy literackiej Inklingów; nocleg w Oksfordzie (3/5).

DZIEŃ 5 (środa, 22.04): „Lata studiów i pracy naukowej J.R.R. Tolkiena” cz. II
Śniadanie; wycieczka do „Małego Królestwa” (z Rudego Dżila i jego psa): Dolina Białego Konia (ulubiona kraina Tolkienowych wędrówek po Oxfordshire), krótka wizyta w Moreton-on-Marsh, odwiedziny przy Broadway Tower i Four Shire Stone, przejazd przez krainę Cotswolds (która zainspirowała hobbickie Shire), Rollright Stones (zespół konstrukcji megalitycznych – inspiracja dla Kurhanów we Władcy Pierścieni); powtót do Oksfordu: dzielnica Headington i miejsca związane z życiem Tolkiena na emeryturze, odwiedziny na Northmoor Road (domy Tolkiena z czasów pisania Hobbita i Władcy Pierścieni), University Parks i ławeczka tolkienowska przy Dwóch Drzewach, kościół św. Alojzego Gonzagi; nocleg w Oksfordzie (4/5)

DZIEŃ 6 (czwartek, 23.04): „Mityczna Anglia – inspiracje J.R.R. Tolkiena”
Śniadanie; wizyta na Cmentarzu Wolvercote (grób J.R.R. Tolkiena); następnie wycieczka do Glastonbury (zwiedzanie Opactwa, które ma leżeć na mitycznym Avalonie; grób Króla Artura i Ginewry) i Bath (spacer po pięknym georgiańskim mieście); nocleg w Oksfordzie (5/5)

DZIEŃ 7 (piątek, 24.04):
Śniadanie; przejazd do Londynu i zwiedzanie stolicy (metro); w tym czasie nasi kierowcy muszą przez 9 godzin odpoczywać i przygotowywać się do nocnej podróży do Polski, opcje:

(1) British Museum, Oxford Street, czyli szaleństwo zakupów, możliwość odwiedzenia słynnych sklepów z figurkami do RPG, największej księgarni i sklepu z artykułami SF i Fantasy czyli Forbidden Planet), spacer po dzielnicy Westminster koło Opactwa, Parlamentu, Pałacu Buckingham itd.;

(2) inna opcja wedle uznania – Elendili mają prawo wybrać to, co najbardziej chcą zobaczyć w Londynie!

wyjazd z Londynu ok. godz. 18.00; podróż promem do Calais; nocny przejazd do kraju.

DZIEŃ 8 (sobota, 25.04):
Przyjazd do Katowic w godzinach wieczornych.
______________________________________________

Cena: 1850,- PLN (przy co najmniej 30 uczestnikach) + na wstępy 90,- GBP
Orientacyjna cena posiłku (obiadu lub kolacji) 5-8 GBP/os.

Cena obejmuje: przejazd autokarem, opłaty drogowe i promowe, ubezpieczenie KL i NNW (Signal Iduna), 6 noclegów ze śniadaniem, opiekę profesjonalnego przewodnika i pilota („Galadhorn”)

Program powstał dzięki konsultacji tolkienistami oraz na podstawie książek:

Harry Lee Poe, James Ray Veneman, The Inklings of Oxford
Robert S. Blackham, The Roots of Tolkien’s Middle-earth
Robert. S. Blackham, Tolkien’s Oxford

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Wydarzenia

9 Komentarzy do wpisu "Zapraszamy Was na Wyprawę do Anglii
śladami J.R.R. Tolkiena! (kwiecień 2015)"

Eowima, dnia 29.10.2014 o godzinie 20:28

Oglądając album z 2008 roku z wyprawy natknęłam się na zdjęcia domu Tolkiena z zewnątrz. Czy nie można było wejść do środka? Jak na muzeum przystało, powinna być taka możliwość.

Jeszcze sugestia odnośnie wycieczki w kwietniu. Czy nie dało by się zorganizować tego tak, żeby nie tracić czasu przez cały pierwszy dzień w Niemczech, tylko odrazu udać się do Anglii (przy czym zaznaczam, nie wiem jak teraz aktualnie wyglądają połączenia Polska-Anglia, więc z mojej strony jest to głównie luźna propozycja)? Ten dzień zamiast spędzić w Kolonii, fajniej byłoby np. w samym Londynie, bo np. odwiedzenie British Museum (zakładając że ekipa wybrałaby tą opcję) to nie jest na jeden dzień.

Ale wracam jeszcze do tego domu Tolkiena. Byłabym bardzo rozczarowana, jeżeli rzeczywiście zwiedzanie wewnątrz okazałoby się niemożliwe.

Pozdrawiam

Ervereth, dnia 29.10.2014 o godzinie 21:13

Nareszcie kochani przyjaciele!!! Będzie świetna zabawa!!!Poznamy nowych ludzi, odwiedzimy wspaniałe miejsca :) Nie mogę się doczekać :)

Galadhorn, dnia 29.10.2014 o godzinie 22:18

Eowimo, już wyjaśniam.

Dom, w którym mieszkali Tolkienowie to dom prywatny. Tam nie ma żadnego muzeum. Mieszkańcy tego domu na pewno nie życzą sobie, żeby do nich pukać.

Z Katowic do Londynu jest około 1800 km. To mniej więcej 24 godziny jazdy. Dlatego wolimy wieczorem zajechać do Kolonii i tam się przespać, rano zjeść śniadanie i spokojnie dojechać do Anglii.

Czekamy na dalsze pytania i sugestie!

Alqua, dnia 30.10.2014 o godzinie 9:20

Przepraszam za czarnowidztwo, ale po ostatnich wydarzeniach… Co jeśli biuro podróży upadnie? Na stronie dalej mają informację, że w dniu 2 maja 2014 biuro będzie nieczynne…

Galadhorn, dnia 30.10.2014 o godzinie 9:33

Jestem pracownikiem tego biura od kilkunastu lat. Zapewniam Was, że Abraksas ma się bardzo dobrze. To jest niewielkie biuro rodzinne, które nie jest w stanie zbankrutować (jak wielkie korporacje turystyczne), bo robi tylko takie wyjazdy, za które ludzie zapłacili. Nie wydaje pieniędzy z góry. Jestem w tym biurze „prawą ręką szefa” i wiem, co się dzieje na każdym etapie tworzenia wycieczek.

To jest moja wycieczka autorska. Będę na niej Waszym przewodnikiem i reprezentantem biura.

Justa, dnia 30.10.2014 o godzinie 11:11

Katedra w Koloni jako nieliczny budynek który przetrwał bombardowanie aliantów podczas II wojny światowej – robi wrażenie, i warto go zobaczyć.

Alqua, dnia 31.10.2014 o godzinie 7:43

@Galadhorn – dzięki wielkie za wyjaśnienia. To wielce mnie uspokaja. Będę zatem patrzył co da się zrobić 😉

Celahirius, dnia 31.10.2014 o godzinie 22:31

Czy 19 kwietnia (niedziela) byłby czas, żeby uczestniczyć w Mszy Świętej?

Jacek, dnia 05.11.2014 o godzinie 11:36

Oczywiście nie wyobrażam sobie niedzieli bez Mszy Świętej

Zostaw komentarz