Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziś w Śródziemiu: Eruhantalë

W Niedokończonych opowieściach, w tekście „Opisanie Wyspy Númenóru” (z ok. 1965 r.) czytamy:

W pobliżu środka wyspy [Númenóru] wypiętrzała się wysoka góra zwana Meneltarma (Kolumna Niebios), miejsce oddawania czci Eru Ilúvatarowi. (…) Każdego roku na szczycie król tylko trzykrotnie przemawiał: witając nowy rok w Erukyermë [niektórzy odczytują Eruhyermë] w pierwszych dniach wiosny, zanosząc modły do Eru Ilúvatara w Erulaitalë w połowie lata i czyniąc dziękczynienie w Eruhantalë z końcem jesieni.

meneltarmaBadacze tolkienowscy różnie lokują w kalendarzu jesienne święto Eruhantalë ‚Dziękczynienie Jedynemu’. Leonid Korablew mówi tu o równonocy jesiennej (23 września), ale bardziej prawdopodobne jest, że „koniec jesieni” umieszczano na przełomie naszego października i listopada (prawdziwy koniec jesieni, podczas gdy równonoc jesienna jest raczej środkiem jesieni). Na forum Elendilich zaproponowałem datę 23 października (= 1 Hísimë w Rachubie Królewskiej, patrz Dodatek D do Władcy Pierścieni i wpis na forum Elendilich).

Co działo się w dniu Eruhantalë w Númenórze? Król wchodził tego dnia pieszo na szczyt Meneltarmy, a za nim postępował tłum ludzi ubranych na biało i przybranych girlandami. Wszyscy zachowywali święte milczenie. Nad zebranymi polatywali Świadkowie Manwego, trzy orły, które były jedynymi mieszkańcami sanktuarium Jedynego Boga w Númenórze. Kto wie czy król Elessar nie odnowił tego święta w Ponownie Zjednoczonym Królestwie…

Źródło grafiki: DeviantArt

Kategorie wpisu: Kalendarium Śródziemia

7 Komentarzy do wpisu "Dziś w Śródziemiu: Eruhantalë"

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Dziś w Śródziemiu: Krasnoludzki Nowy Rok!, dnia 28.10.2009 o godzinie 9:33

[…] gregoriańskiego. Ciekawe, że Nowy Rok krasnoludów, Dzień Rogu Marchii w Bucklandzie i zapewne númenórejskie Eruhantalë przypadają w tym samym tygodniu października – z końcem jesieni, na progu […]

Galadhorn, dnia 23.10.2010 o godzinie 16:36

Wszystkiego najlepszego z okazji dzisiejszego Bogudziękczynienia (‚Eruhantalë’)! :-) Na pewno każde z nas ma być za co wdzięczne w tym roku. Na pewno znajdzie się wiele rzeczy, które zostały nam dane… Choćby życie i możliwość cieszenia się tą piękną złotą jesienią! Aiya!

Erundur, dnia 23.10.2010 o godzinie 20:55

Pięknie! 24 października to moje imieniny, czyli 23 to ich wigilia. A skoro uważam się za czciciela Eru (nie tylko w Śródziemiu), to wszystko pięknie się układa. Almarë!

Galadhorn, dnia 24.10.2010 o godzinie 9:35

Wszystkiego najlepszego w dniu imienin, Erendurze. Zauważ, że Twoje imieniny przypadają też na Dzień Rogu Marchii. Fajnie, że jesienią jest tyle śródziemnych świąt. :-)

Erundur, dnia 24.10.2010 o godzinie 12:25

Dzięki wielkie. Właśnie szykuję się do „wesołego ucztowania” w gronie przyjaciół, którym mam zamiar przeczytać odpowiedni fragment z Władcy Pierścieni.

Galadhorn, dnia 31.10.2011 o godzinie 10:06

Hantalë za ten ciekawy rok, Eru!

Może datę tego święta należy traktować jako równoznaczną z tzw. Dziadami jesiennymi (a wtedy Erukyermë z Dziadami wiosennymi)?

Theodred II i-Rhovanion, dnia 26.09.2013 o godzinie 19:14

Jestem zwolennikiem propozycji Korbalewa, jako że w tych dniach kończy się elfie yavie, stąd najlepszym terminem byłaby właśnie równonoc jesienna

Z Eru(:

Zostaw komentarz