Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

«Obyśmy przetrzymali tych Sarumanów
i zobaczyli znowu wiosnę pośród drzew…»

Mija dokładnie dwadzieścia lat od chwili, gdy poważnie zabrałem się za dokończenie dziejów naszych szanownych hobbickich przodków z Trzeciej Ery. Spoglądam na wschód i na zachód, patrzę na północ, a także na południe, a nigdzie nie dostrzegam żadnego Saurona. Widzę zaś wielu, bardzo wielu spadkobierców Sarumana. My Hobbici nie mamy przeciw nim żadnej magicznej broni. A jednak, moi drodzy mości-hobbici, wznoszę za Was ten toast: „Za Hobbitów! Obyśmy przetrzymali tych Sarumanów i zobaczyli znowu wiosnę pośród drzew”!

(J.R.R. Tolkien, przemówienie)

O oczekiwanej premierze nagrań ze spotkania Tolkiena z jego wielbicielami w Rotterdamie w 1958 przeczytacie tutaj oraz tutaj. Wciąż nie wiemy, kiedy taśma z Rotterdamu, która od dwudziestu lat jest w posiadaniu kolekcjonera René van Rossenberga, ujrzy światło dzienne. Ale wszyscy czekamy na pełny zapis przemówienia Profesora… Dziś ujawniliśmy Wam większy fragment toastu Tolkiena – powyżej. Zaś niżej przedstawiamy zdjęcie interesującego tekstu, który opisuje przemowę Tolkiena – „Tolkien’s Exeptional Visit to Holland: A Reconstruction” (w: Proceedings of the J.R.R. Tolkien Centenary Conference).

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

2 Komentarzy do wpisu "«Obyśmy przetrzymali tych Sarumanów
i zobaczyli znowu wiosnę pośród drzew…»"

Dirhavel, dnia 19.06.2014 o godzinie 15:31

O! I o takiej odpowiedzi po Tolkienie można się było spodziewać :)
Czyli te krzykliwe nagłówki to zwykłe ‚chłyty matetingowe’ :)
Pozdrawiam

Galadhorn, dnia 29.06.2014 o godzinie 15:35

Beriolonie, wysłałem tam ten tekst. Nie wiem czemu nie opublikowali. Może zapiszesz się na Lambengolmor i osobiście go im zaprezentujesz?

Zostaw komentarz