Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

C. A. Tолькин przodkiem J.R.R. Tolkiena! [żart primaaprilisowy]

Brytyjski biograf Tolkiena, John Garth, dokonał bardzo ciekawego odkrycia, które zupełnie zmienia naszą wiedzę na temat przodków Mistrza Tolkiena. W księgach parafialnych jednego z kościołów w Birmingham znalazł on notatkę z roku 1811, która wskazuje, że przodkowie J.R.R. Tolkiena przybyli do Zjednoczonego Królestwa z… Rosji. Oto niejaki Sergiej Aleksandrowicz Tol’kin (w oryginalnej pisowni C. A. Tолькин, nazwisko pochodzi od słowa только ‚tylko’, jak Пушкин/Puszkin od пушкa), kupiec petersburski zajmujący się handlem pianinami i fortepianami, przyjęty został do parafii baptystów i do społeczności birminghamskiej klasy średniej.

Jednocześnie C. A. Tолькин zmienił nazwisko na Tolkien (niemiecka pisownia miała dodać nazwisku estymy). Od niego wywodziła się linia Tolkienów, z których wyszedł „Pisarz XX wieku”, autor Władcy Pierścieni. Wkrótce rodzina celowo wymazała z pamięci wschodnie pochodzenie.

Do niedawna sądzono, że Tolkienowie wywodzą się od saksońskiej rodziny Tollkühn.

Informacja pochodzi z korespondencji z J. Garthem przygotowującym nową książkę biograficzną – tym razem o dziejach rodu Tolkienów.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

7 Komentarzy do wpisu "C. A. Tолькин przodkiem J.R.R. Tolkiena! [żart primaaprilisowy]"

Jacek, dnia 01.04.2014 o godzinie 10:33

Ten Puszkin to chyba ten rosyjski naukowiec, który wymyslił konserwy ? :)

Jacek, dnia 01.04.2014 o godzinie 10:44

Tak po prawdzie ów przodek ma mało słowiańskie rysy twarzy….

watazka, dnia 01.04.2014 o godzinie 15:27

Uważam że sam Tolkien chyba bardziej znał swoje pochodzenie. Jakie są dowody na to że ten Pan powyżej był spokrewniony z rodziną Tolkienów z której wywodził się profesor? Równie dobrze może to być zbieżność nazwisk (nawet jeśli ojciec JRR Tolkiena pochodził z Birmingham).

W którymś z listów (niestety nie pamiętam którym) Tolkien wspomniał że jego przyjaciel także o nazwisku TOLKIEN po wojnie zmienił nazwisko na bardziej angielską formę.

M.L., dnia 01.04.2014 o godzinie 19:09

A ja czytałem o Hammonda i Scull, że to był emigrant z Magrebu, Janis al-Tol Khun.

beriolon, dnia 01.04.2014 o godzinie 19:39

Który to dzisiaj jest… 1 kwietnia?

Galadhorn, dnia 01.04.2014 o godzinie 19:50

M.L., to bardzo ciekawe! Może Tolkien ukrywał fakt swojego północnoafrykańskiego pochodzenia, ale śladem tej wiedzy jest Khand w Śródziemiu? (Khand : Khun).

Jacek, dnia 01.04.2014 o godzinie 23:45

może jednak naprawdę radzieccy naukowcy tez wynaleźli Tolkiena :)

Zostaw komentarz