Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Ile pra od Elrosa do Gimilzagara?

Jak dobrze się orientujecie w genealogii postaci z książek Tolkiena? Może szybki quiz. Jak się ma Celebrimor do Finwëgo? Dość proste, Celebrimor jest był synem Curufina, Curufin synem Fëanora, a Fëanor synem Finwëgo. Czyli Celebrimor jest prawnukiem Finwëgo. Proste? Pewnie tak, mając kartkę A4 i długopis, można by to ładnie rozrysować w klasyczne drzewko genealogiczne, dodając do tego bliższych krewnych. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy uświadomimy sobie ile lat trwała historia, ile to było pokoleń. Jak myślicie, ile kartek trzeba by posklejać, by złożyć ścieżkę od Finwëgo do np. Ar-Pharazôna? Na szczęście, jeżeli kogoś to pytanie ciekawi, może ocalić setki drzew przed przerobieniem na papier i skorzystać ze strony Lord of the Rings Project gdzie rozrysowano pochodzenie chyba każdej postaci ze Śródziemia i okolic.

Lord of the Rings Project, zwany też LotrProject to sieciowy projekt mający na celu uporządkowanie genealogii, dziejów historycznych i różnych danych statystycznych dotyczących mieszkańców Śródziemia. Powstał w styczniu 2012 roku za sprawą Emila Johanssona, studenta inżynierii chemicznej ze Szwecji. Emil po książki sięgnął w 2000 roku, niedługo przed premierą filmów, potem przyszedł czas na Silmarillion. A że nie jest łatwo w pierwszej chwili ogarnąć wszystkich postaci, zaczął pomagać sobie notatkami na osobnej kartce papieru. I tak zrodził się pomysł zebrania tego wszystkiego w całość. Lord of the Rings Project początkowo obejmował tylko genealogię, ale ze względu na zainteresowanie, z jakim się spotkał, z czasem się rozwijał – i to w dwie strony. Po pierwsze, to co już powstało było nieustanie weryfikowane i sprawdzane. Po drugie, powstawały nowe działy, nowe narzędzia ułatwiające przeglądanie danych. Wszystko pozostało jednak przedsięwzięciem non-profit.

Oczywiście, już samo spisanie drzewa genealogicznego jest niemałym osiągnięciem. Bo jest to naprawdę olbrzymie drzewo (Tolkien się nie oszczędzał), do tego zawiera nie tylko postaci kanoniczne, ale też niekanoniczne, jak Ingil, syn Inwëgo, wspomniany tylko w Księdze Zaginionych Opowieści. Do tego dodano kilka ułatwień wyszukiwania, podświetlanie konkretnych ras czy ludów, zaznaczanie królów i władców oraz pokazywanie kto z której Ery pochodzi. Do tego każda postać ma odnośnik do encyklopedii Tolkien Gateway.

Jak jednak wspomniałem, to nie tylko drzewo. To też np. tablice statystyczne. Na podstawie 923 postaci z książek pokazano rozkład ludności Śródziemia według płci (82% to mężczyźni, u hobbitów 68%), oczekiwany czas życia (hobbici: 96 lat), liczebność na przestrzeni wieków (choć nie chodzi tu o liczebność całego ludu ale konkretnych postaci opisanych w książce), spadek długości życia ludzi czy nawet dystans pokonywany dziennie przez Froda.

Jest też oś czasu ze spisem wszystkich ważnych wydarzeń, do tego mapka na której te wydarzenia zaznaczono. Oraz osobna mapa z m.in. trasami przemarszu członków Drużyny Pierścienia czy Kompanii Thorina, ale to już może gdzieś widzieliśmy – idea jest jednak taka, by mieć to wszystko zebrane na jednej stronie.

Polecam Wam zerknąć na stronę Lord of the Rings Project, bo jest to kawał pozytywnego tolknięcia.

Kategorie wpisu: Tolkienowski internet, Twórczość fanów

2 Komentarzy do wpisu "Ile pra od Elrosa do Gimilzagara?"

~, dnia 10.02.2014 o godzinie 22:18

Sama parę lat temu zrobiłam drzewo genealogiczne. Chociaż raczej zaczęłam, bo Namiestników Gondoru nie skończyłam do dziś. A między Finwem i Ar-Pharazonem zmieściłam się na trzech kartkach 😛

Joanna, dnia 12.02.2014 o godzinie 12:56

Stronę znam, ale o drzewie a raczej drzewach nie wiedziałam do dzisiaj. Brakuje im tylko trochę bardziej finezyjnej oprawy graficznej;) Dzięki Elendilionie! Jak koleżanka powyżej też robiłam swoje własne drzewo, akurat potomków Finwego. Nadawało się do powieszenia na ścianie mojego bardzo tolkniętego wtedy pokoju 😉

Zostaw komentarz