Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tolkien, Opowiadanie o Johnie Andrew (ok. 1931)

W ostatnim numerze periodyku Parma Eldalamberon (nr 20, 2012 – tu przedstawiliśmy jego recenzję) znajdujemy pewien ciekawy fragment opowiadania, który niewątpliwie rozpala wyobraźnię. Pisane z typowym dla Tolkiena humorem, a do tego zapisane alfabetem, który pod koniec lat 30. zostanie nazwany tengwarem, zatrzymało się niestety na początku drugiego akapitu. Jak sądzicie, kim był pan John Andrew i jakiego typu opowiadanie Tolkien próbował napisać? Oto jedyny znany fragment Opowiadania o Johnie Andrew J.R.R. Tolkiena:

„Gdy John Andrew przybył do Littlehampton po raz pierwszy, nikt nie zwrócił na niego najmniejszej uwagi. I to dosłownie. Oczywiście niezbyt szybko uznano go za mieszkańca rozpoznawalnego – zbyt wiele by tu oczekiwać – ale przybysze, którzy nie mają statusu rozpoznawalnego mieszkańca, bywają jednocześnie przedmiotem wyostrzonego i ciekawskiego zainteresowania. To, że Littlehampton niezbyt szybko uzna kogoś za littlehamptonianina, chyba, że taki ktoś mieszka w nim wiele lat lub wręcz kilka dekad, wcale nie znaczy, że nie obdarzy skupioną uwagą wszystkiego, co ten ktoś robi, mówi albo zaproponuje, żeby zrobić, czy też co w pogłoskach zrobił lub miał zamiar zrobić. Ale w przypadku pana Johna Andrew nikt nie zwrócił na niego uwagi, a to zawsze trzeba uznać – jak myślę – za najbardziej znaczącą ze wszystkich znaczących rzeczy, które osiągnął on w swojej długiej i zróżnicowanej karierze. I tak samo niewątpliwie on sam dziś czuje, gdy na jego konto albo dyskonto (zależnie od waszego punktu widzenia) można zaliczyć wiele znacznie bardziej spektakularnych czynów. Znacznie więcej niż owego czerwcowego popołudnia dwadzieścia lat temu, gdy po raz pierwszy przespacerował się ulicą Główną w Littlehampton.

Wszystko co zrobisz w Littlehampton, robisz pod swoim własnym imieniem ale też przypisuje ci się mnóstwo rzeczy, których w lokalnej legendzie się od ciebie oczekuje (…)”.

Tłum. Ryszard „Galadhorn” Derdziński

Kategorie wpisu: Utwory Tolkiena

Brak komentarzy do wpisu "Tolkien, Opowiadanie o Johnie Andrew (ok. 1931)"

Zostaw komentarz