Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Mára Meryalë! Wesołych Świąt! Merry Christmas!

Tej nocy na Ziemi celebrujemy Wigilię, a po północy Boże Narodzenie. W Śródziemiu tej samej nocy kończy się stary rok, zaczyna nowy, a samo święto nazywa się Yule – ‚Godami Zimowymi’. Według Tolkiena Elf powiedziałby nam tej świątecznej nocy pełnej oczekiwania na nowe światło, tego tindómë, gdy wypatrujemy pierwszej elen:

Merin sa haryalye alassë nó vanyalyë Ambarello!
‚Życzę Wam, żebyście mieli szczęście – zanim odejdziecie z tego Świata’.

My zaś mówimy:

Mára Meryalë, alassëa Eruontanë, vanya Vinya Loa!
‚Dobrych Świąt, szczęśliwego Bożego Narodzenia, pięknego Nowego Roku!’

Ludzie opisani przez Tolkiena w legendarium to lud Adwentu, lud oczekiwania i Starej Nadziei. Czym była Stara Nadzieja opisana przez Tolkiena w Athrabeth Finrod ah Andreth (HoMe X – tu pełny tekst w polskim przekładzie)?

Powiadają – odpowiedziała Andreth – powiadają, że to sam Jedyny wstąpi w Ardę i uzdrowi Ludzi i wszystkich, którzy ulegli Skażeniu, od początku aż do samego końca. O tym mówią także, albo może zmyślili to sobie, a to plotka, która pochodzi sprzed nieprzeliczonych lat, może nawet z czasów naszego nieszczęścia.

Dla chrześcijan taka Stara Nadzieja wypełniła się wpierw w Nazarecie, w chwili Zwiastowania, a objawiła się światu w maleńkim Betlejem, w grocie skalnej, która służyła jako stajnia dla bydła…

Na cudowne Święta Bożego Narodzenia w imieniu naszej redakcji życzymy Wam łaski przemiany. Wszystkim zaś, którzy inaczej świętują ten radosny okres albo nie świętują wcale, życzymy dobrego, smacznego, rodzinnego wolnego czasu… I niech Wam Aniołek, Dzieciątko, Mikołaj, Fadzerkrismas czy inny Dobrodziej (wedle Waszego domowego zwyczaju) przyniesie jak najwięcej tolkienowskich i baśniowych prezentów!

Jako ilustrację tych życzeń prezentujemy kilka ładnych kartek, które znaleźliśmy w sieci, a wśród nich grafikę Tove Jansson, mamy Muminków, która zilustrowała dla fińskich i szwedzkich dzieci „Hobbita”.

Kategorie wpisu: Eseje tolkienowskie, Kalendarium Śródziemia, Wydarzenia

4 Komentarzy do wpisu "Mára Meryalë! Wesołych Świąt! Merry Christmas!"

Galadhorn, dnia 25.12.2012 o godzinie 8:46

Happy New Year 69 of the Fourth Age! :-)

Kemmuel, dnia 25.12.2012 o godzinie 12:57

Przyjmuję te życzenia z radością i Tobie życzę wszelkiej pomyślności.
PS Czy ‚maara mesta’ nie jest pożegnaniem? Może życzeniom wesołych świąt odpowiada raczej ‚maara meryale’?

Galadhorn, dnia 25.12.2012 o godzinie 13:34

Kemmuel, święta racja na Święta. Już to zmieniam. Dobrych Świąt!

:-)

Galadhorn, dnia 27.12.2012 o godzinie 12:45

Dostaliście jakieś tolkienowskie prezenty? Podzielcie się radością.

😀

Zostaw komentarz