Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Oryginalne zdjęcie J.R.R Tolkiena na sprzedaż

Kiedyś rozmawiając ze znajomym o znaczeniu fotografii i jej wpływie na nasze życie, dowiedziałem się od niego, że rzeczą najpiękniejszą w tej sztuce jest złapane światło. Światło sześćdziesiątej części sekundy wpada przez obiektyw i zostawia swój ślad na kliszy. To co wtedy usłyszałem diametralnie zmieniło moje podejście do fotografii. Kiedy trzymam w ręku fotografię i wpatruję się w nią, widzę i czuję to uwięzione w niej światło.

Jak bardzo chciałbym posiadać to właśnie zdjęcie, trudno mi wyrazić w słowach. Jest ono jednym z najbardziej nam znanych zdjęć profesora J.R.R Tolkiena, a jego autorem jest Billet Potter i zostało ono zrobione prawdopodobnie z 1973 roku (możliwe że to Oksford i ogród botaniczny?). Mimo, że zdjęcie jest czarno-białe czuję zapach końca lata, (spadają pierwsze liście pod drzewem) jest ciepły słoneczny dzień, pora lunchu, profesor przyszedł do ogrodu botanicznego na spacer, w drzewach świergoczą ptaki i letni gorący wiatr unosi zapach fajkowego tytoniu… tyle uczuć w jednym zdjeciu.

Teraz – jeśli mamy oczywiście odpowiednie fundusze- mamy okazję być właścicielami tego zdjęcia wraz z listem skierowanym do Patryka Hunta, który najwyraźniej przebywał w tym czasie w więzieniu. Wraz z listem zachowała się koperta z datą wysłania – 26 stycznia 1973, a list został napisany dzień wcześniej – 25 stycznia (mało prawdopodobne zatem by zdjęcie pochodziło z 1973 roku jak sugeruje Tolkien Library, raczej 1972)

W liście Tolkien napisał: It is most encouraging (to an author) to learn that his books have given pleasure and encouragement.” and „I have had v. dark days of my own in my time, and I do hope that yours will soon now be over.

Najbardziej obiecujące (dla autora), jest dowiedzieć się, że jego książki dały radość i zachętę. Sam przeżywałem bardzo ciemne dni w swoim czasie i mam nadzieję, że Twoje wkrótce też się skończą. (tłum. własne)

Córka pana Hunta wspomina że list i fotografia były dla ojca cenne, i była (wraz z rodzeństwem) „karmiona” Hobbitem i Władcą Pierścieni.

Cena: 39 000 €

Source: Tolkien Library (więcej zdjęć)

 

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Informacje medialne, Listy Tolkiena

1 komentarz do wpisu "Oryginalne zdjęcie J.R.R Tolkiena na sprzedaż"

TAO, dnia 17.02.2012 o godzinie 10:00

Wydaje mi się, że jest to zdjęcie z tej samej serii, co powszechnie znane zdjęcie Tolkiena stojącego obok ulubionej sosny: okres się zgadza, ubranie też (choć tu, w półsepii wygląda inaczej niż w wersji ściśle czarno-białej). To, ze podczas takiego spaceru wykonano więcej, niż jedno zdjęcie, jest bardzo prawdopodobne, zwłaszcza, że i jego, i drugie jest świadomie upozowane. A jeśli tak, to znaczy, że znamy autora także tamtego, jednego z najbardziej znanych zdjęć Profesora – i ze musimy cofnąć jego datowanie na lato-jesień 1972 r.

Zostaw komentarz