Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Dziś 120. urodziny i toast „Za Profesora!”
(3 stycznia 2012)

Źródło: Tolkien Society

Już dziś 120. rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena! Zapraszamy do przeczytania naszych newsów i informacji biograficznych z poprzednich lat, szczególnie: „Toast ‚Za Profesora’ w 119. rocznicę urodzin”, „Wszystko zaczęło się 116 lat temu”, „Bloemfontein Tolkiena”.

A to przedruk informacji o toaście ‚Za Profesora’ ze strony Towarzystwa Tolkienowskiego w Zjednoczonym Królestwie:

Co obiecującego czeka nas w roku 2012? Otóż w 2012 świetujemy 75. rocznicę pierwszego wydania Hobbita, a pod koniec tego roku obejrzymy w kinach pierwszą część adaptacji filmowej tej książki. W sierpniu 2012 na Loughborough University odbędzie się konferencja The Return of the Ring, czyli wielki tolkienowski konwent organizowany przez Tolkien Society. W tym roku planowane jest wiele innych imprez tolkienowskich.

Co sam Tolkien powiedziałby na tak pasjonującą aktywność jego miłośników?

W roku 2012 obchodzimy jego 120. urodziny (jeszcze trochę brakuje do Wielkiego Tuka), ale nowy rok jest też okazją do wspominania w naszym świecie zdarzeń, które pochodzą ze świata jego wyobraźni:

„… chaotyczny plik kartek, przewiązanych luźno czerwoną wstążeczką”, znaleziony „po letnich egzaminach roku 2012…” – to fragment wstępu do nieukończonej powieści Tolkiena pt. Zapiski Klubu Mniemań (publikowanego w odcinkach w Simbelmynë). Miała to być powieść o podróży w czasie – będąca odpowiedzią na Trylogię międzyplanetarną Lewisa – powieść o podróży w przestrzeni.

Zatem 3 stycznia zbierz się ze swoimi przyjaciółmi, tymi tolkienowskimi, choć niekoniecznie, nalej do kielicha coś na rozgrzanie i wznieś toast „Za Profesora!”

Nasz polski toast proponujemy wznieść o 21.00 wraz ze słuchaczami Elendili FM – więcej informacji tutaj.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Fandom tolkienowski

2 Komentarzy do wpisu "Dziś 120. urodziny i toast „Za Profesora!”
(3 stycznia 2012)"

Mithlaure, dnia 04.01.2012 o godzinie 15:54

Haha! Wczoraj znalazłem szampana, którego nie wypiłem na Sylwestra i upiłem trochę, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że świętuję tym urodziny Mistrza. Ironia losu!

Milda, dnia 04.01.2012 o godzinie 18:23

😀 (na myśl o znalezieniu szampana)

Przypadek, jak to mówią… nie tylko w Śródziemiu 😉

Zostaw komentarz