Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Omentielva Cantëa
IV Międzynarodowa Konferencja Lingwistów Tolkienowskich

Słowo Omentielva z następującym po nim quenejskim liczebnikiem porządkowym to nazwa każdej z Międzynarodowych Konferencji Na Temat Wymyślonych Języków J.R.R. Tolkiena (ang. International Conference on J.R.R. Tolkien’s Invented Languages). Konferencje odbywają się co dwa lata w różnych miejscach świata. Samo Omentie to termin quenejski, użyty przez Tolkiena jako słowo oznaczające ‚spotkanie’ w znanym powitaniu: Elen síla lúmenn’ omentielvo! (znajdziecie je w Drużynie Pierścienia). Później Tolkien sprecyzował, że chodzi o ‘spotkanie między dwiema stronami’. W tym wypadku może chodzić np. o spotkanie organizatorów konferencji z gośćmi, albo o indywidualne spotkanie twarzą w twarz jednego lingwisty tolkienowskiego z całym gremium.

Najbliższa konferencja, Omentielva Cantëa, odbędzie się w dniach 11–14 sierpnia 2011 na Politechnice w Walencji w Hiszpanii (hiszp. Universidad Politécnica de Valencia). Przewodniczącym konferencji jest Helios De Rosario Martínez, a sekretarzem Anders „Beregond” Stenström. Zaproszono na tę konferencję wyjątkowego gościa specjalnego. Będzie nim Arden R. Smith, wybitny badacz języków i pism Tolkiena, który do Hiszpanii przyleci z wykładem prosto ze Stanów Zjednoczonych. W organizacji tegorocznej konferencji pomogło Hiszpańskie Towarzystwo Tolkienowskie (hiszp. Sociedad Tolkien Española), które przeznaczyło specjalny grant na przyjazd gościa z USA.

Wśród innych uczestników konferencji znajdziemy takich znanych lingwistów jak: Petri Tikka, Måns Björkman, Ivan Derzhanski i Roman Rausch. Tutaj znajdziecie szczegółowy program imprezy.  My zwracamy w nim szczególną uwagę na następujące punkty:

  • Arden R. Smith: Editing Tolkien’s Alphabets (‚O redagowaniu alfabetów Tolkiena’)
  • Anders „Beregond” Stenström: Another Look at the Problem of Erukyerme (‚Inne spojrzenie na problem słowa Erukyerme‚)
  • Practical Elvish (‚Praktyczny elficki’) (prowadzi Petri Tikka)
  • Elvish Poets’ Workshop (‚Warsztaty poetów elfickich’) (prowadzi Valeria Barouch)
  • Helge Fauskanger (in absentia): The World’s most Evil Syllable (‚Najbardziej zła sylaba świata’)
  • Roman Rausch: Sound Symbolism in Elvish (‚Symbolika dźwięku w elfickim’)
  • W niedzielę 14 sierpnia dzień rozpocznie ekumeniczna modlitwa poranna prowadzona przez Petri Tikkę, pastora luterańskiego. Tego samego dnia po śniadaniu uczestnicy będą zwiedzać Walencję – przewodnikiem będzie Juan Gómez.

Każda konferencja owocuje wydaniem kolejnego periodyku Arda Philology. W kolejnym numerze znajdziemy wszystkie teksty odczytów, zatem pozostaje nam poczekać na Arda Philology nr 3. A może ktoś będzie za kilka dni w okolicach Walencji? Wtedy prosimy pozdrowić uczestników Omentielva słowami: Elen síla lúmenn’ omentielvo!

Kolejne konferencje odbyć się mają w 2013 i 2015 roku. Może zaproponujemy jakąś polską lokalizację (poprzednie konferencje miały miejsce w Sztokholmie w Szwecji, w Antwerpii w Belgii, w Whitehaven w Anglii).

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Lingwistyka

Brak komentarzy do wpisu "Omentielva Cantëa
IV Międzynarodowa Konferencja Lingwistów Tolkienowskich"

Zostaw komentarz