Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Kroniki krasnoludzkich wojen w obrazach

Warto czasem pobuszować po głębinach sieci w poszukiwaniu mniej znanych prac nawiązujących do dzieł Tolkiena. Jeżeli dodatkowo widać jak na dłoni koncept oraz szeroki zamysł artystyczny autora, nie pozostaje nic innego, jak podzielić się perełką z innymi.

Joona Kujanen przeżył już 22 wiosny i aktualnie studiuje na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii przedmioty mające mało wspólnego ze Śródziemiem. Na szczęście dla nas wziął na swoje barki ideę zilustrowania wątków tolkienowskich nie cieszących się popularnością wśród innych artystów, a zasługujących na wizualizację.

Osobiście byłem oczarowany jego ostatnią serią o wymownym tytule: Wyprawa Balina, z której wydobył spektakularną skalę konfliktu, dynamikę oraz piękno symboliki jednej z najboleśniejszych chwil w historii krasnoludów. Można zauważyć na pierwszy rzut oka, że brodaci rzemieślnicy zajmują poczytne miejsce w jego osobistym rankingu ulubionych historii. Co ważne, dziesięcioletnia znajomość kanonu tolkienowskich lektur oraz wyczucie izolacji kulturowej i historycznej rasy Khazâd dają nadzieję na przemyślane i zaangażowane podejście do przetransformowania mitów krasnoludzkich na wersję graficzną.

Czego spodziewać się po jego galerii? Monumentalnych scen batalistycznych, symboliki, koncentracji na krajobrazie oraz klasycznej kreski. Czyli wszystkiego, co tygryski lubią najbardziej…

Oblężenie Morii

 

 

 

Bardzo serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego galerią prac oraz podzielenia się wrażeniami.

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie, Twórczość fanów

4 Komentarzy do wpisu "Kroniki krasnoludzkich wojen w obrazach"

Telperion, dnia 03.05.2011 o godzinie 18:19

Bardzo ciekawy wpis Tornene, lubię wyszukiwać takie ciekawostki, cieszę się że znalazłeś galerię Kujanen, ciekawa technika, atrakcyjna mimo iż w B&W…
Będę zaglądał regularnie, dzięki!

Tornene, dnia 03.05.2011 o godzinie 19:47

Jest dobry, trzeba przyznać. Do usług!

Filip, dnia 05.05.2011 o godzinie 19:59

Jego prace były publikowane w Aiglosie nr 14.

Tornene, dnia 07.05.2011 o godzinie 16:55

Filipie – a czy byłbyś tak miły i rzucił tytuły/tematykę zamieszczonych tam prac? Niestety nie jestem kolekcjonerem fanpressów. Dziękuję z góry!

:)

Zostaw komentarz