Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Pozor! Pozor! Krecik ma wiadomość…

Krecik wraz z Jeżykiem wybrali się na wycieczkę. Wędrowali długo przez zielone łąki Shire, pozdrawiając radośnie wszystkich napotkanych na drodze tradycyjnym czeskim „Ahoj!”.

Wyobraźcie sobie jakie było ich zdziwienie gdy zobaczyli, iż na fali ostatnich publikacji na temat naszych południowych sąsiadów i coraz większego zainteresowania Polaków bohemistyką, Elendilion postanowił zorganizować szybki konkurs. A trzeba Wam wiedzieć, że konkurs to będzie nie byle jaki – Czeski na wskroś, ano! Wojak Szwejk aż zakrztusił się piweczkiem a wszystkie Škody w Europie zaczęły palić dwa litry na sto!

Jedynie Sąsiedzi – Pat i Mat – zapytali jak to działa. I słusznie. Bo reguły choć proste, muszą być ujawnione…

W sobotni wieczór pojawi się wpis konkursowy, w którym trzeba będzie popisać się wyczuciem bratniego języka użytego w kontekście tolkienowskim. Odpowiedzi na stosunkowo łatwe pytania należy przesłać na podany w treści mail najszybciej jak się da. Autor(ka) najszybszej poprawnej odpowiedzi będzie cieszyć się sympatyczną nagrodą. Kiedy pokazaliśmy ją Krecikowi, pokiwał łebkiem, dodając: „To je krásne!„.

Bądźcie więc czujni w najbliższą sobotę między 18:00 a 19:30. Ahoj!

to jest piękne

Kategorie wpisu: Konkursy

23 Komentarzy do wpisu "Pozor! Pozor! Krecik ma wiadomość…"

Slawin, dnia 24.02.2011 o godzinie 20:07

Prawdę mówiąc fascynuje mnie, skąd się ów „czeski fenomen” w ogóle wziął 😀 Nagle wszyscy o Czechach czytają, filmy oglądają, języka się uczą… :) Koniec świata 😉

Galadhorn, dnia 24.02.2011 o godzinie 20:10

Jej, u Elendilionu soutěž v češtině! :-)

Tornene, dnia 24.02.2011 o godzinie 20:24

Slawin: A niech sobie będzie. Ja ostatnio czytałem wspomnienia Havla w oderwaniu od trendu. Ale książki Szczygła i inne symptomy w mediach rzeczywiście każą się zastanowić.

:) :)

Galadhorn: Ano, je to pravda!

Telperion, dnia 24.02.2011 o godzinie 21:00

Pane Saurone! Nie zabijate!! Se neda!!
Klasa Dziaduniu…..

Slawin, dnia 24.02.2011 o godzinie 22:37

W sumie należałoby się cieszyć z takiego zainteresowania Czechami – może w końcu naród przestanie uważać, że Czesi to praktycznie to samo, co Polacy i kojarzyć Republikę Czeską co najwyżej z piwem :) Nagle może się okazać, że tuż obok mamy wcale ciekawego sąsiada, o którym można wiele się dowiedzieć i też niejedno nauczyć (włączając ich cudowne r frykatywne :D)

Tornene, dnia 24.02.2011 o godzinie 22:43

strč prst skrz krk 😉

Eldil, dnia 25.02.2011 o godzinie 0:33

Hmm…
Czyżby do ogloszenia konkursu przyczyliły się moje słowiańskie tematy? 😀
„może w końcu naród przestanie uważać, że Czesi to praktycznie to samo, co Polacy”
I ci słowianie i ci 😉
Slovianski:
Raduju se, što my jesmo više blizko naših prijateľev iz juga 😉

Eldil, dnia 25.02.2011 o godzinie 0:47

Galu, co myslisz o publikowaniu części newsów na elendilionie po sloviansku (tak jak kiedyś były po rosyjsku)? Wtedy moglibyśmy dotrzeć do jeszcze większej liby ludzi 😉
Więcej o slovianskim tutaj:
http://elendili.pl/viewtopic.php?t=4123

Galadhorn, dnia 25.02.2011 o godzinie 7:20

Eldilu, niezwykły pomysł! Czemu nie?

Mnie się docelowo marzą newsy w quenya. :-)

Rudbekia, dnia 25.02.2011 o godzinie 8:23

😉 Ekhm. Ja mam teorię, że to zainteresowanie Czechami jest efektem czarów Rumburaka, ewentualnie planowej akcji wodników i innych straszydeł pod wodzą Jožina z bažin.

Galadhorn, dnia 25.02.2011 o godzinie 9:05

Tak, tak, ostatnio nad Rawą widziałem prawdziwego Utopka! Miał zielony zieloniutki kabotek i czerwoną czapeczkę.

nonik, dnia 26.02.2011 o godzinie 11:58

No to dumaju što Rumburak imaje mocne čary :)

Eldil, dnia 26.02.2011 o godzinie 16:21

To pytanie konkursowe będzie w tym temacie, czy zostanie założony nowy temat?

Tornene, dnia 26.02.2011 o godzinie 16:36

Nonik, ano, skoro tak mocne jako Saruman.
:)

Eldilu – powstanie nowy wpis z pytaniami a ogłoszenie zwycięzcy będzie w postaci aktualizacji tematu, o którym mowa.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Czeski konkurs błyskawiczny!, dnia 26.02.2011 o godzinie 18:44

[…] wiekopomna godzina, oto konkurs się rozpoczyna. Minutek macie niewiele, by zrealizować jego cele. Nad mową czeską się pochylcie, tłumaczenia nam […]

Eldil, dnia 26.02.2011 o godzinie 19:01

Coś z tymi obrazkami w temacie jest nie tak, jak trzeba.
Duże jakieś takie i wchodzą na komentarze.
Kiedy wyniki?

Galadhorn, dnia 26.02.2011 o godzinie 20:37

Poprawilem. Dobrze?

Eldil, dnia 26.02.2011 o godzinie 20:39

Wydaje mi sie, że tak.
Kiedy będą wyniki? 😀

Eldil, dnia 26.02.2011 o godzinie 22:32

Zgodnie z moją propozycją przetłumaczyłem jeden z newsów na slovianski.
Efekt tutaj:
http://elendili.pl/viewtopic.php?p=153791#153791

Galadhorn, dnia 27.02.2011 o godzinie 9:34

Świetny jest ten slovianski. Wszystko rozumiem…

Najbardziej potrzebujemy tłumaczeń na angielski, potem na rosyjski ale trzeba poważnie rozważyć potrzebę tłumaczeń slovianskich. No i obiecuję, że kiedyś w jakiejś formie podawać będziemy newsy w quenya.

nonik, dnia 27.02.2011 o godzinie 17:35

Eldil…Čital jesm tvoje perevodenie na slovianski, i jest to dobre. Možna imaješ talent do jazykov :))

Eldil, dnia 27.02.2011 o godzinie 18:31

Dziękuję 😀