Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Karta pocztowa Artura Tolkiena

Źródło: Tolkien Library

TS_cardNiedawno, w związku z Mundialem w Republice Południowej Afryki, wspominaliśmy najwcześniejsze lata małego J.R.R. Tolkiena (patrz tutaj). Przyszły pisarz urodził się w Bloemfontein, w Republice Wolnego Państwa Oranii dnia 3 stycznia 1892 r. Niewiele wiemy o pierwszych trzech latach życia małego Ronalda. Jego ojciec, Arthur Tolkien, był wówczas menedżerem w Bank of Africa w Bloemfontein. Mama, Mabel Tolkien z domu Suffield, przeniosła się do Afryki Południowej w roku 1891. Ślub państwo Tolkienowie wzięli w Kapsztadzie dnia 16 kwietnia 1891 r. Prezentujemy Wam dziś jedyną znaną kartę pocztową wysłaną przez Artura Tolkiena do Mabel Suffield z Wolnego Państwa Oranii. Pochodzi ona z kolekcji René van Rossenberga, właściciela sklepu tolkienowskiego w holenderskiej Lejdzie (The Tolkien Shop).

Prezentowana karta pocztowa świadczy o tym, że już 12 lutego 1891. r. Arthur Tolkien pełnił funkcję menedżera bankowego.  Karta należy do tzw. pierwszego typu (HG1) kart pocztowych Wolnego Państwa Oranii i została wysłana przez Bank of Africa z Poczty Głównej. Oznaczona jest następująco: BLOEMFONTEIN, 12 FE 91: No. 22, Putzel – brak tam jednak kodu czasowego. Czytamy też, że przybyła do urzędu pocztowego w REDDERSBURG, w lutym [?], 1891, skatalogowana jako Postmark No. 2, Putzel & Visser. Karta ma rozmiary 12 cm x 7,5 cm i jest w doskonałym stanie. Arthur Tolkien  zaadresował ją do Leo Meijer Esq. z Reddersburg i zapisał na odwrocie, że zajmie się pewną sprawą oraz osobiście podpisał i oznaczył datą swoją kartę pocztową.

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena

2 Komentarzy do wpisu "Karta pocztowa Artura Tolkiena"

tallis, dnia 20.08.2010 o godzinie 4:33

Istny skarb kolekcjonerski :) a swoją drogą to piękne kiedyś ludzie mieli pismo, umieli kaligrafować. teraz się takiego nie stosuje. moja babcia jeszcze tak umiała pisać.
poz :)
tal

Galadhorn, dnia 20.08.2010 o godzinie 6:24

Kiedyś w szkole uczono się po prostu kaligrafii. Dziś ta sztuka (jak wiele innych) upadła. Szkoda…

Zostaw komentarz