Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

„W pewnej norze ziemnej…”

Źródło: The Guardian, zdjęcia: Maddie Chambers (blog)

Miłośniczka twórczości J.R.R. Tolkiena z Wielkiej Brytanii, Maddie Chambers, otrzymała na swojej uczelni następujące zadanie: stworzyć projekt zabawki. Maddie zdecydowała się na budowę miniaturowej siedziby rodowej Bagginsów – Bag End – według projektu filmowego.

hh_1– Miałam już do czynienia z grą Warhammer oraz malowaniem do niej modeli, tworzących fantastyczne scenerie. A zatem zaplanowałam zbudowanie modelu wzgórza z użyciem moich narzędzi scenograficznych z Warhammera. – mówi Maddie Chambers. – A potem pomysł zaczął się rozwijać i pomyślałam: „A dlaczego nie zbudować podnoszonego dachu i nie umieścić wewnątrz hobbickiego pokoiku?”.  I oczywiście zaczęłam tworzyć plany i dodawałam kolejne pokoje aż zdałam sobie sprawę z tego, że wszystko to doprowadzi mnie do zbudowania wiernej repliki Bag End.

hh_2

Realizacja ambitnego projektu zabrała Maddie Chambers prawie rok.
– Mogłam pracować nad nim tylko kilka godzin na dobę – nocą, gdy moi synkowie bliźniacy położyli się już spać.
Najtrudniej było zbudować ściany siedziby, które w książkach Tolkiena są zaokrąglone. Żeby utrzymać całą konstrukcję, ściany musiały pozostać proste, ale iluzję zaokrąglenia tworzą wewnętrzne drzwi oraz okna.

Chambers po raz pierwszy przeczytała Hobbita, gdy miała 10 lat. Władca Pierścieni jest jej ulubioną książką i – jak wierzy artystka – tak już pozostanie na zawsze.
– Żadna inna książka nie zajęła tak bardzo mojej wyobraźni i nie przeniosła mnie do innego świata.
Autorka musiała być bardzo „kreatywna”, żeby zdobyć potrzebne materiały. Na przykład kominek jest zbudowany z kamyczków, które Maddie znalazła w swoim ogrodzie, ptasie piórka posłużyły do stworzenia piór na biurku Bagginsa, a specjalna masa plastyczna do wykonania warzyw w ogródku.

hh_3

Dom hobbicki znajduje się teraz w salonie Maddie Chambers. Ma ona nadzieję, że model zostanie zakupiony przez jakiegoś tolkienowskiego kolekcjonera. – Moi synkowie są za mali, żeby się nim bawić, a ja potrzebuję miejsca, żeby zająć się kolejnymi projektami. Ale ciężko mi się będzie z nim rozstać, bo włożyłam w tę pracę mnóstwo miłości.

Następny projekt Maddie Chambers to rekonstrukcja gospody „Pod Rozbrykanym Kucykiem”. Ostatecznie artystka chciałaby stworzyć całą serię miniatur ze Śródziemia.

Więcej zdjęć hobbickiego modelu Maddie Chambers znajdziecie na jej blogu.

Kategorie wpisu: Twórczość fanów

1 komentarz do wpisu "„W pewnej norze ziemnej…”"

Galadhorn, dnia 21.05.2010 o godzinie 14:43

O podobnym modelu pisał niedawno Mistrz Torneniusz (łac. Magister Toronenius): http://www.elendilion.pl/2010/02/03/athelas-piekniejszy-od-mallorna/

Zostaw komentarz