Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Śródziemny Weekend w Sarehole

Rok rocznie brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (Tolkien Society) organizuje tzw. Middle-earth Weekend (‚Śródziemny Weekend’). W tym roku impreza odbędzie się w dniach 15-16 maja, w Sarehole Mill na przedmieściach Birmingham, pod hasłem „The Mariner: Sailing Around Middle-Earth” (‚Marynarz: żeglując wokół Śródziemia’).

tsTematyka tegorocznego weekendu współgra z marcowym Dniem Czytania Tolkiena (pisaliśmy o nim tutaj). Wszystko za sprawą Roku Żeglarza – tak rok 2010 został nazwany przez Międzynarodową Organizację Morską (International Maritime Organization). I choć Sarehole ulokowane jest w głębi Albionu, a hobbici obawiali się raczej morskich podróży,  pamięta się o tym, że na zachodnich rubieżach Shire’u wznosiły się elfie wieże, z których widać było Szarą Przystań i Morze, za którym tak tęsknili Elfowie. Opowieść, która łączy Dawne Dni z Śródziemiem opisanym we Władcy Pierścieni to relacja o marynarzu Eärendilu.

Od czasu pierwszego Tolkienowskiego Weekendu w roku 2000 (nazwano go „Fun At Mill!” – ‚Zabawa we Młynie!’) imprezy organizowane przez Tolkien Society w Sarehole skupiają się na wydarzeniach z biografii Profesora, a także na sprawach lokalnej wspólnoty Sarehole. Mowa więc o folklorze przedmieść Birmingham, o ochronie środowiska, o historii lokalnej miejsc wokół Młyna, podmokłego lasku Moseley Bog, doliny rzeki Cole – miejsca te, związane z dzieciństwem Ronalda i Hilarego Tolkienów, tworzą dziś Shire Country Park (‚Park Krajobrazowy Shire’). Program imprez rozpoczyna się o 11.00 rano i trwać będzie do 17.00. O szczegółach programu dowiecie się ze specjalnej strony: The Middle-earth Weekend 2010. Zapraszamy! Może Polacy z Anglii, którzy czytają nasz serwis, wybiorą się na majówkę do Sarehole i napiszą relację?

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Wydarzenia

Brak komentarzy do wpisu "Śródziemny Weekend w Sarehole"

Zostaw komentarz