Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Tam jest więcej niż wspomnienie…
Zmarł o. Joachim Badeni OP (1912-2010)

Źródła: Wirtualna Polska; Forum Hobbitonu

Nie na zawsze przykuci jesteśmy do kręgów świata,
poza nimi istnieje zaś coś więcej niż wspomnienie
(J.R.R. Tolkien)

W czwartek 11 marca b.r., w wieku 97 lat w Krakowie zmarł ojciec Joachim Badeni OP – dominikanin, znany m.in. ze wspomnieniowych książek, poruszających tematy teologiczne i egzystencjalne. Polskim tolkienistom ojciec Badeni znany był jako znawca twórczości J.R.R. Tolkiena i miłośnik Władcy Pierścieni. Do śmierci mieszkał w krakowskim klasztorze dominikanów.

badeniZapraszamy do lektury bardzo ciekawego wywiadu, który redakcja almanachu tolkienowskiego Aiglos przeprowadziła z ojcem Badenim jesienią 2004 roku (ukazał się on w Aiglosie nr 4 z wiosny/lata 2005). Wywiad znajdziecie na Forum Hobbitonututaj. Przeczytacie tam o wrażeniach z lektury Władcy Pierścieni, o pojęciu Dobra i Zła u Tolkiena, a także o świetle i kobietach w książkach Profesora.

Pogrzeb o. Joachima Badeniego odbędzie się w poniedziałek 15 marca. Obrzędy pogrzebowe rozpoczną się o godz. 8.30 wystawieniem trumny w kościele ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12, o godz. 10.00 zostanie odprawiona pogrzebowa Msza św., a o 12.30 – rozpoczną się obrzędy pogrzebowe na Cmentarzu Rakowickim przy bramie od ulicy Rakowickiej. Swoją obecność na pogrzebie zapowiedziało już kilku tolkienistów z Krakowa i okolic.

Ojciec Badeni o powołaniu do świętości

O. Badeni urodził się w 1912 r. jako Kazimierz Stanisław hr. Badeni herbu Bończa. Był potomkiem rodu Badenich, których wpływy polityczne i majątek sprawiły, że Galicję i Lodomerię nazywano niegdyś Republiką Badeńską. Imię Kazimierz otrzymał po dziadku, namiestniku Galicji i premierze Austro-Węgier. Po ponownym zamążpójściu jego matki za arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga z Żywca, Badeni zamieszkał w tym mieście; tu urodziło się również jego przyrodnie rodzeństwo, m.in. arcyksiężna Maria Krystyna. W Żywcu Badeni zdał maturę, potem skończył prawo na uniwersytecie lwowskim. Walczył na wielu frontach II wojny światowej, m.in. pod Narwikiem, we Francji i Maroku. Był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze. W 1943 r. trafił do sztabu gen. Sikorskiego w Anglii, był też w brygadzie spadochronowej. W tym czasie poznał Józefa Marię (o. Innocentego) Bocheńskiego, który pogłębił w nim powołanie kapłańskie. Wstąpił do seminarium i nowicjatu dominikanów w Anglii, gdzie w dniu imienin Joachima 1945 r. – stąd takie imię zakonne – złożył śluby zakonne. Już w Polsce skończył studia teologiczne. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, współtwórcą słynnego krakowskiego duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, jednym z duchowych opiekunów kościelnego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Gdy był już po dziewięćdziesiątym roku życia ukazały jego książki wspomnieniowe – wywiady, dotyczące spraw teologicznych i egzystencjalnych, m.in. Boskie oko, czyli po co człowiekowi religia, Fotel z widokiem na pole, Kobieta. Boska tajemnica czy Kobieta i mężczyzna. Boska miłość. W ostatnich latach znana stała się jego książka Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie, napisana wspólnie z benedyktynem z Tyńca, o. Leonem Knabitem.

Kategorie wpisu: Wydarzenia, Wywiady

7 Komentarzy do wpisu "Tam jest więcej niż wspomnienie…
Zmarł o. Joachim Badeni OP (1912-2010)"

Cotsille, dnia 14.03.2010 o godzinie 12:10

Dziękuję, że o tym napisałeś. Poznałam o. Badeniego w duszpasterstwie „Beczka” – to naprawdę niezwykły człowiek.
Można posłuchać trzech nagrań ze spotkań z nim – są dostępne na stronie DDA „Beczka”: http://www.beczka.krakow.dominikanie.pl/index.php?section=audio

Galadhorn, dnia 14.03.2010 o godzinie 12:17

Będziesz, Cotsille, na pogrzebie ojca Badeniego? Zastanawiam się czy nie przyjechać. Mam jutro wolne przedpołudnie.

Erundur, dnia 14.03.2010 o godzinie 19:51

Niestety nie będę mógł być na pogrzebie, ale na pewno będę pamiętał w modlitwie.
Będzie nam brakowało Mistrza do chwili gdy czas się wypełni.

Galadhorn, dnia 14.03.2010 o godzinie 20:25

Przyłapuję się na tym, że marzę coraz częściej o Raju i o spotkaniu w miłości z tymi wszystkimi, którzy już – miejmy nadzieję – tam są. Ciekawe czy ktoś z naszych Czytelników będzie jutro na pogrzebie ojca Joachima. Może ktoś napisze krótkie wspomnienie z ostatniego pożegnania?

Cotsille, dnia 14.03.2010 o godzinie 21:42

Przyjdę, ale o 11.30 muszę być już na zajęciach.

Galadhorn, dnia 15.03.2010 o godzinie 11:00

Dziś w Radiu eM dużo wspomnień o ojcu Badenim. W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” będzie też kilka tekstów na temat zmarłego zakonnika. Właśnie w eM mówią o fascynacji o. Badeniego Tolkienem, Jungiem, Mistrzem Ekhardem.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Święty Tolkienista. Ojciec Badeni zmarł w opinii świętości, dnia 20.12.2010 o godzinie 9:16

[…] śmierci tego niezwykłego dominikanina pisaliśmy w naszym serwisie w marcu (“To jest więcej niż wspomnienie… Zmarł o. Joachim Badeni OP”). Polskim tolkienistom ojciec Badeni znany był jako znawca twórczości J.R.R. Tolkiena i miłośnik […]

Zostaw komentarz