Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Premiera Sigurda i Gudrún tolkienowskim wydarzeniem roku 2009

W dniu 118. urodzin J.R.R. Tolkiena forum społeczności Elendilich ogłosiło wynik ankiety, w której wybrano Tolkienowskie Wydarzenie Roku 2009. Siedemdziesięciu czterech Przyjeciół Elfów uznało, że wydarzeniem Elf-friendly w minionym roku była premiera Legendy Sigurda i Gudrún J.R.R. Tolkiena na świecie i w Polsce (47 głosów)!

Kolejne wydarzenia, które zdaniem Elendilich zaznaczyły się w szczególny sposób w roku 2009 to:

  • premiera filmu Hunt for Gollum (27 głosów),
  • premiera filmu Born of Hope w grudniu 2009 (18 głosów),
  • Drugi Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie i projekcja Dwóch Wież z muzyką na żywo (16 głosów),
  • pojawienie się nowych fanzinów w Polsce: Ancalima i Parma Hereno Nalmiristo (15 głosów)
  • premiera filmu Do Rivendell i bez powrotu na podstawie sztuki Lorda Ya w Bielawie (12 głosów).

Jak wygląda rozkład wszystkich głosów i punktacja 17 wydarzeń zgłoszonych do ankiety możecie zobaczyć tutaj. Cieszymy się, że większość wyróżnionych wydarzeń jest związana z naszym rodzimym fandomem tolkienowskim. Legendę Sigurda i Gudrun tłumaczyły na język polski Agnieszka Sylwanowicz („Evermind”) i Katarzyna Staniewska („Elring”), z wyjątkiem wyróżnionych jako „elfioprzyjazne” zagranicznych filmów, zarówno krakowski koncert, jak i wydanie nowych fanzinów oraz ekranizacja sztuki Lorda Ya to wydarzenia, które są dziełem polskich tolkienistów! Wszystkie te wydarzenia opisywaliśmy w roku 2009 w naszym serwisie.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli wziąć udział w ankiecie. To prawie 20 osób więcej niż rok temu, gdy  Elf-friendly Tolkienowskim Wydarzeniem Roku 2008 było wydanie płyty Drużyny Trzeźwych Hobbitów – zobacz tutaj.

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Wydarzenia

6 Komentarzy do wpisu "Premiera Sigurda i Gudrún tolkienowskim wydarzeniem roku 2009"

Galadhorn, dnia 04.01.2010 o godzinie 20:53

Dla mnie nie ma wielkich zaskoczeń. Sam głosowałem przede wszystkim na „Sigurda”. Ale też na „Born of Hope” oraz na wydanie nowego „Parma”.

Pozdrawiam! Ciekawe co rok 2010 przyniesie i na co będziemy głosować za 360 dni? :)

Tom Goold, dnia 05.01.2010 o godzinie 12:29

Tegoroczny plebiscyt pokazał jak bardzo oczekiwane są wszelkie publikacje tolkienowskie. Wydarzeniem roku jest wspaniale wydana książka jednak nie mająca nic wspólnego ze Śródziemiem, interesująca przede wszystkim dla miłośników Skandynawii. Przypuszczam, że nawet wśród głosujących niewielu przeczytało książkę „od deski do deski”. Tym bardziej dziwna i niezrozumiała pozostaje decyzja tego samego wydawnictwa o rezygnacji z wydania poprawionych „Listów”. Kolejne dwa miejsca to z kolei docenienie profesjonalnej fanowskiej roboty ale też w pewnym sensie tęsknota za kolejnymi filmami. A na „Hobbita” przyjdzie jeszcze poczekać. Przypuszczam, że gdyby nie późna premiera „Born of Hope” to film ten mógłby spokojnie powalczyć z „Hunt for Gollum” o drugie miejsce. W każdym razie dość dalekie miejsce „Do Rivendell…” pokazuje, że fani jednak wolą realizacje zrobione z profesjonalnym zacięciem. Cieszy wysokie miejsce dla nowych fanzinów – słusznie zostały docenione. Są wydawane i prowadzone bardzo profesjonalnie i w niczym nie odstają od starszej „konkurencji”. Nawet mają nad nimi dużą przewagę wykorzystując internet i darmową dystrybucję. Krakowski festiwal to z kolei nie tylko wspaniały koncert ale też miejsce gdzie można spotkać znajomych, okazja do większego niż zwykle zjazdu. Nic dziwnego, że jest lubiany i cieszy się coraz większą popularnością. Szkoda, że w tym roku „Powrót Króla” pewnie zakończy ten cykl. To tyle tytułem krótkiego podsumowania. Pozdrawiam!

tallis, dnia 05.01.2010 o godzinie 17:47

>niezrozumiała pozostaje decyzja tego samego >wydawnictwa o rezygnacji z wydania poprawionych “Listów”

Masz rację. Szkoda, zwłaszcza, że moje wydanie listów już się nieco rozsypuje i chętnie kupiłabym nowe. :)
poz
tal

Galadhorn, dnia 05.01.2010 o godzinie 18:05

„Listy” są niezbędne do lepszego poznania poglądów, osobowości, opinii Tolkiena. Drogie Wydawnictwa – prosimy Was o nowe wydanie! My naprawdę go bardzo potrzebujemy!!!

tallis, dnia 06.01.2010 o godzinie 1:31

Przyłączam się :) Osobiście nie zbieram 3, 4 i kolejnych wydań WP, Silma czy H, ale listy, rózne wydania wykładów oraz esejów chętnie bym kupowała.
poz
tal

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Hobbiton i Elendili wybierają Tolkienowskie Wydarzenie Roku 2010!, dnia 19.12.2010 o godzinie 23:15

[…] zeszłoroczne głosowanie na Tolkienowskie Wydarzenie Roku? Jeżeli nie, zajrzyjcie tutaj. W tym roku powtarzamy zabawę. Tym razem jednak będziemy się bawić w szerszym gronie, gdyż […]

Zostaw komentarz