Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Minas Tirith Arkadiusza Kubali

akubalaArkadiusz Kubala (znany też w naszym fandomie jako hobbit Arco Coolbellows) to filolog angielski, plastyk i tolkienista z karkonoskiej Przesieki. Arkadiusz  działa w fandomie od lat 90. i wzbogacił polskie środowisko tolkienowskie przede wszystkim oryginalną sztuką (jego kolorowe i utrzymane w odcieniach szarości grafiki były ozdobą wielu numerów Gwaihira i Simbelmynë – mała część dorobku Arka znajduje się w Galerii Parmadilich) oraz znakomitą książką Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia (Amber, Warszawa 2003, link). Na prośbę czytelników Gwaihira, tuż przed premierą dziesiątego numeru tego najstarszego pisma tolienowskiego w Polsce (ukazuje się z przerwami od 1985 r., a wiadomość o edycji tegorocznej znajdziecie tutaj), prezentujemy w całej okazałości pracę, która znalazła się na okładce periodyku – Minas Tirith.

Mt

Kategorie wpisu: Twórczość fanów

10 Komentarzy do wpisu "Minas Tirith Arkadiusza Kubali"

Tom Goold, dnia 04.11.2009 o godzinie 19:50

Pozdrowienia Arku, mam nadzieję że czytasz ten serwis:)

Anya, dnia 05.11.2009 o godzinie 0:01

Załóżmy, że stoimy teraz w pozycji Gandalfa w filmie Jacksona. Wówczas patrząc na Minas Tirith nie widzimy Mordoru, bo Mordor jest nie „obok”, ale za naszymi plecami. Kto ma rację? Czy Arkadiusz Kubala czy Peer Jackson? Kto prawdziwie oddał wizję Tolkiena? Wiem, że moje rozważania mogą zdać się wręcz infantylne, ale takie rzeczy mnie również ciekawią.

Galadhorn, dnia 05.11.2009 o godzinie 0:25

Może obaj mają rację? Przecież perspektywa P.J. i A. Kubali jest chyba inna. Arek patrzy na Minas Tirith jakby od tyłu, od północnych zboczy Mindolluiny i Gór Białych. To perspektywa w kierunku wschodnim lekko obrócona na północny-wschód.

Anya, dnia 05.11.2009 o godzinie 0:43

OK, teraz już chyba pojęłam o co chodzi w obrazie. Obserwator wyszedł na górę hen za zamek, a Mordor się ciąąągnie i zakręca spowijając Białe Miasto w półmroku. Zwłaszcza tu widać, jak rozgrywa się walka Światła z Cieniem, jak słońce próbuje podkreślić świetność Minas Tirith i kunszt jego budowniczych.
Czy Mindoluina to nie była rzeka, która przepływała przez Osgiliath? Tylko się proszę nie gniewać, ponieważ w kwestii tolkienowskiej geografii jestem w dużej mierze mugolką.

Galadhorn, dnia 05.11.2009 o godzinie 1:09

Rzeka nazywa się Anduin, a Mindolluin to góra wznosząca się nad Minas Tirith. Pozdrowienia! Pytania zadają ludzie dociekliwi :-)

Forneithel, dnia 05.11.2009 o godzinie 20:36

Perspektywa jest identyczna w obu przypadkach. Zarówno film (w Drużynie) i ilustracja przedstawiają Minas Tirith patrząc od strony Anórien, czyli od północo zachodu.

Tak to wygląda na filmie:
http://media.photobucket.com/image/minas%20tirith/Ismaril_Poland/MinasTirith.jpg

Galadhorn, dnia 05.11.2009 o godzinie 20:55

Ciekawe zatem czy Autor obrazu miał przed oczami to zdjęcie. Podobieństwo jest uderzające.

Amelia, dnia 06.11.2009 o godzinie 20:12

O ile mnie moja pamięć nie myli(co jest możliwe:)) to w filmowym WP, w scenie gdy Gandalf wraz z Pippinem spoglądają na Minas Tirith to Mordor był po ich lewej stronie. Moznaby wiec interpretować, że skierowali się bardziej ku południu.
Z kolei na powyższym, naprawdę świetnym, obrazie Cienistogrzywy przybywa wyraźniej z zachodu, jakby wzdłuż Gór Białych.

Która wersja jest słuszna? Musiałby to nam powiedzieć sam Tolkien. Choć z drugiej strony chyba zerknę wieczorem do mojego WP i zobaczę czy nie ma tam jakiś wskazówek. Twoja wypowiedz mnie zaintrygowała Anyu.

arco coolbellows, dnia 25.04.2017 o godzinie 12:18

Hello, teraz po wielu latach dopiero zobaczyłem, że to nie moja praca się tu znalazła :( Nie jestem autorem tego obrazka. Nastąpiła jakaś pomyłka…

Galadhorn, dnia 27.04.2017 o godzinie 9:39

Oj! Muszę zatem poszukać prawdziwego autora. Przepraszam!

Galadhorn