Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Stepy rohańskie na scenie i … YouTube

rohanminiO talencie Adama Lorda Ya Kuziów mogliśmy przekonać się już niejednokrotnie. Jest on autorem cyklu dramatów, z których największą sławą cieszy się Do Rivendell i bez powrotu, a to za sprawą ekranizacji, której realizacji podjął się Jarosław Elek Florczak w ramach spotkań Tolk Folk. Trzecim z cyklu dramatów Lorda Ya jest sztuka Stepy rohańskie, która doczekała się niedawno swojej premiery na deskach Miejskiego Domu Kultury Ligota w Katowicach (o premierze pisaliśmy już tutaj)

Dla tych którym nie dane było uczestniczyć w premierowym pokazie, mamy dobrą wiadomość, otóż całość przedstawienia dostępna jest w odcinkach na stronie YouTube. Oczywiście to nie to samo, co napięcie przed podniesieniem kurtyny w katowickiej Ligocie i wygodne fotele teatru, ale przecież nie mogliśmy się tam wszyscy zmieścić… Dla tych wszystkich, którzy musieli obejść się smakiem z braku wolnych miejsc pozostają właśnie te filmy… (ponoć 1300 osób koczowało w okolicach teatru czekając na drugi bisowy pokaz – bezskutecznie).

Filmy opatrzono tytułami:

– część pierwsza: „Zapolujmy na orków
– część druga: „Meet the orcs
– część trzecia: „Madness? THIS IS ROHAN!!!
– część czwarta: „Hobbity poszły w las
– część piąta: „Las poszedł do Isengardu
– część szósta: „Nazywam się Biały. Gandalf Biały
– część siódma: „Intryga na Złotym Dworze
– część ósma: „Gdzie na wojnę?
– część dziewiąta: „Historia pewnego oblężenia
– część dziesiąta: „Herbatka u Sarumana” (ale jakoś dziwnie to pocięte, możliwe, że kawałki tej sceny przepadły bezpowrotnie)

Zapraszamy!

Cykl dramatów Lorda Ya znajdziecie w Biblioteczce Elendilich

Kategorie wpisu: Fandom tolkienowski, Tolkienowski internet, Twórczość fanów

4 Komentarzy do wpisu "Stepy rohańskie na scenie i … YouTube"

Lord Ya, dnia 20.10.2009 o godzinie 11:09

Szczerze? Ja, jako osoba dokładnie wiedząca jak to miało wyglądać, znająca scenariusz, nie odważyłbym się promować tego nagrania poza dość wąską grupą osób, które przedstawienie widziały, które w nim grały lub po prostu są zainteresowane moją twórczością. Nie narzekając za bardzo, trochę za dużo tu wpadek :P. Nawet doszło do tego, że podczas przemowy przed przedstawieniem zostało użyte słowo „prapremiera” zamiast „premiera”. Co jednak wcale nie znaczy, że sugeruję usunięcie wpisu. Takie po prostu zastrzeżenie, że jakby ktoś chciał wyłapywać błędy, to ja już je znam :P.

„Oczywiście to nie to samo, co napięcie przed podniesieniem kurtyny w katowickiej Ligocie i wygodne fotele teatru, ale przecież nie mogliśmy się tam wszyscy zmieścić…”
Nie ma tak dobrze. Nie było kurtyny, bo tak właściwie, MDK nie ma sceny teatralnej jako takiej, więc musieliśmy wykorzystać większy kawałek wolnej przestrzeni na poddaszu. Co niestety spowodowało, że graliśmy na poziomie publiczności, zatem osoby z dalszych rzędów nie mogły widzieć tego co się dzieje na niższych poziomach. I tu nagranie ma wielką przewagę, bo jak widać, kamera jest w pierwszym rzędzie. Ponad to, sala wyposażona jest w dwie kolumny, które części publiczności niestety zasłaniały widok.
Wygodnych foteli też nie było, były zwykłe krzesła. A i tych dla wszystkich nie starczyło, część osób stała i blokowała nam przejście, bo jak może widać, czasami wchodziliśmy od strony publiczności, więc trochę przeciskania się między ludźmi było. Ale cóż, takie a nie inne możliwości mieliśmy.

Co do tytułów poszczególnych filmów, nie jest to jakaś oficjalna wersja czy coś, po prostu stwierdziłem, że ciekawie będzie je podać na forum w innej postaci niż „Cześć 1”, „Część 2” itp.

Co do bisów, to może nawet warto dodać do newsa, że 23 października (najbliższy piątek) o 20.00 wystawiamy „Stepy rohańskie” na Porytkonie 3 1/3 w Sosnowcu.

Galadhorn, dnia 20.10.2009 o godzinie 12:38

Chcielibyśmy napisać odrębnego newsa o Porytkonie, ale brak nam danych na temat innych tolkienowskich punktów. Pomożecie? 😀

Lordzie, kapelusz z głowy przed Twoim talentem.

Lord Ya, dnia 20.10.2009 o godzinie 17:59

Ja o żadnych innych tolkienowskich atrakcjach na Porytkonie nic nie wiem. No, chyba że za taką uznamy turniej karcianki LOTR CTG. Ale bitewniaka już chyba nie ma w programie.

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Porytkon również dla tolkienistów, dnia 21.10.2009 o godzinie 23:57

[…] (”Lorda Ya”) Wystawią oni przedstawienie Stepy rohańskie (piszemy o tym wydarzeniu tutaj). Oto szczegóły przedstawienia, jak opisuje je strona […]

Zostaw komentarz