Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Porozumienie, które otwiera drogę Hobbitowi

lee-hobbit_23Tę ważną informację podał dziś jako pierwszy serwis TheOneRing.net (tutaj). Reprezentująca interesy rodziny Tolkienów kancelaria The Tolkien Estate oraz producent filmowy New Line Cinema osiągnęli wstępne porozumienie w głośnym pojedynku sądowym o pieniądze zarobione na filmowej trylogii Władca Pierścieni. Reporter TheOneRing.net o pseudonimie Voronwë_the_Faithful przebadał akta Sądu Najwyższego w Los Angeles i napisał, że osiągnięto porozumienie, które jednak musi zostać zaaprobowane przez pewne nieznane z imienia osoby. Z pewnością jest to skomplikowana konstrukcja prawna, ale można być pewnym, że zawiera ona pewne rozwiązania dotyczące podziału dochodów z planowanego w realizacji dwuczęściowego filmu Hobbit. A zatem wymagane są też na pewno ratyfikacje ze strony producenta Warner Bros.

Początki filmowego Hobbita to spory podobne do tych, o których czytamy na końcu książkowego Hobbita

Kategorie wpisu: Adaptacje tolkienowskie, Informacje medialne

2 Komentarzy do wpisu "Porozumienie, które otwiera drogę Hobbitowi"

Raferian, dnia 07.09.2009 o godzinie 3:00

-No ale co tu zrobić, że smocze złoto okazało się taaakie wielkie i każdy by coś chciał… Zwłaszcza, że kura (smok?) jeszcze parę jaj (złotych) zapowiada znieść i nie ma co jej głowy teraz ucinać. (Niech żyje przyszła ugoda!)

-Z innej beczki. Owym wspomnianym ‚Sądem Najwyższym LA’ jest w istocie (o ile atrykuł źródłowy nie kłamie) jest ‚L.A. Superior Court’. Nazwa myląca, bowiem (o ile tym razem Wikipedia nie kłamie 😉 ) ‚Sądem Najwyższym’ dla Kalifornii jest ‚SUPREME Court’ (btw. siedziba w San Franciso), podczas gdy wspomniany ‚L.A. Superior Court’ jest de facto jednym z 58 lokalnych sądów dla hrabstw tego stanu. Gdybym miał się podjąć tłumaczenia tego terminu użyłbym zwyczajnego ‚Sąd w L.A.’, zwłaszcza, że sądząc z właściwości sądu, sprawa wygląda dopiero na pierwszą instancję. Niby szczegół, ale jednak nie_tak_do_końca_szczegół. :)

-R.

klemenko, dnia 07.09.2009 o godzinie 11:20

A Voronwë_the_Faithful to Douglas Kane, prawnik, autor „Arda Reconstructed”.

Wydaje się, że porozumienie osiągnęli pełnomocnicy stron i wymaga ono formalnego zatwierdzenia przez samych zainteresowanych – czyli sprawy prawne zostaną wyczyszczone.

Zostaw komentarz