Aktualności ze świata miłośników twórczości Tolkiena

Odnaleziono początek wspólnej książki autorstwa C.S. Lewisa i J.R.R Tolkiena

lewistolkienOdkryto rękopis który miał być początkiem wspólnej książki autorstwa C.S Lewisa oraz J.R.R Tolkiena. Rękopis znajdował się w Bodleian Library w Oksfordzie.

Amerykański naukowiec, Steven Beebe z Uniwersytetu Stanu Teksas w San Marcos, miał do czynienia ze wspomnianym manuskryptem kilka lat temu, ale dopiero niedawno uświadomił sobie co tak naprawdę bada. Materiał został spisany przez C.S.Lewisa w tym samym notatniku w którym znajdują się wczesne szkice Podróży „Wędrowca do Świtu”oraz Siostrzeńca czarodzieja.

Lewis i Tolkien mieli zamiar zatytułować ich wspólną książkę – Language and Human Nature (Język i natura ludzka) w 1944 roku z planami publikacji na rok 1950.

Pomijając fakt, iż Tolkien wykazywał problemy z ukończeniem którejkolwiek  z książek, czas w którym panowie postanowili napisać razem dzieło, nie był dlań dogodny. Tolkien uważał że on i Lewis zostali „rozdzieleni przez pojawienie się Charlesa Wiliamsa”. Wiliams dołączył do spotkań Inklingów po tym jak ewakuowano go z Londynu podczas II wojny światowej. Umarł w 1945, ale przyjaźń między Lewisem a Tolkienem nie była tak zażyła jak kiedyś.

Ciągle jednak spotykali się i wymieniali poglądy. Tolkien usilnie pracował nad powiązaniem języka i mitu, Lewis wspomniał o rozwoju języka w różnych kulturach w Studies in Words opublikowanej w 1960.

W niedawno odnalezionym rękopisie Lewis pisze my, ciekawe zatem jaki dalece idee Tolkiena znalazły swoje odzwierciedlenie w tym materiale.

Source: www.telegraph.co.uk

Kategorie wpisu: Biografia Tolkiena, Informacje medialne, Utwory Tolkiena

4 Komentarzy do wpisu "Odnaleziono początek wspólnej książki autorstwa C.S. Lewisa i J.R.R Tolkiena"

Tornene, dnia 20.07.2009 o godzinie 9:43

Pochyliłbym się nad tym tekstem chętnie… :) Ciekawe, czy kiedyś „wycieknie”.

Telperion, dnia 20.07.2009 o godzinie 10:04

Zapomniałem dodać, analiza pracy Stevena Beebe nad rekopisem ma zostać opublikowana za rok.
Pozdrawiam

Galadhorn, dnia 16.10.2009 o godzinie 22:02

Ciekawy wywiad ze Stevenem Beebem: http://booksbycslewis.blogspot.com/2009/10/did-lewis-tolkien-plan-to-write.html

Może ktoś przełoży dla Elendilionu?

Elendilion – Tolkienowski Serwis Informacyjny » Blog Archive » Więcej o wspólnej “książce” Lewisa i Tolkiena, dnia 18.10.2009 o godzinie 19:51

[…] niezwykłym odkryciu uczonego Stevena Beebe’a pisaliśmy już w naszym serwisie w lipcu b.r. (tutaj). Poniżej przedstawiamy wywiad znaleziony na lewisowskim blogu prowadzonym przez wydawnictwo […]

Zostaw komentarz